Pokročilé modulárne reaktory umožnia opätovne využiť vyhoreté jadrové palivo z už existujúcich elektrární, očakáva šéf JAVYS.
Malé modulárne reaktory (SMR) sú témou aj na Slovensku. Slovenské elektrárne sa vlani zapojili do projektu Phoenix, v rámci ktorého posúdia potenciál technológie v piatich vytypovaných lokalitách. O potenciál sa však zaujímajú aj ďalší hráči.
Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., ktorá zabezpečuje činnosti v záverečnej časti jadrovej energetiky, ešte vlani v súvislosti s SMR podpísala memorandá s americkou spoločnosťou Westinghouse aj s francúzskym Électricité de France S.A (EDF).
Najnovšie sa JAVYS rozhodla pridať aj do novovzniknutej Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory. Vznik aliancie začiatkom tohto roka iniciovala Európska komisia a jej prvé zasadnutie je predbežne naplánované na koniec mája 2024. Záujemcovia o členstvo v organizácii sa mohli hlásiť do 12. apríla.
Nové reaktory môžu priniesť posun v celom sektore
JAVYS sa k aliancii pripojila 30. apríla 2024 a ako právoplatný člen sa slovenská spoločnosť zúčastní aj jej prvého valného zhromaždenia koncom mája v Bruseli. Základným cieľom aliancie je uľahčiť a urýchliť výskum, vývoj a nasadenie malých modulárnych reaktorov v Európe, s čím sa počíta v priebehu budúcej dekády.
„Malé modulárne reaktory sú v porovnaní so súčasnými konvenčnými jadrovými reaktormi menšie, a to tak z pohľadu fyzickej veľkosti, ako aj výkonu. Plánovaný spôsob licencovania, hromadná priemyselná výroba jednotlivých modulov a ich následná inštalácia u zákazníka otvárajú cestu pre rýchlejšiu prípravnú a schvaľovaciu fázu, ako aj pre kratšiu výstavbu a uvedenie do prevádzky,“ priblížila JAVYS v tlačovej správe.
Slovenskí energetici očakávajú, že vzhľadom na svoje parametre môžu malé modulárne reaktory prispieť k výraznej dekarbonizácii odvetví, akými sú chemický či oceliarsky priemysel, vykurovanie, výroba vodíka či doprava, a to v relatívne krátkom časovom horizonte.
„Ako spoločnosť zodpovedná za záverečnú časť jadrovej energetiky vidíme budúcnosť najmä v ďalšom vývoji tzv. pokročilých modulárnych reaktorov (Advanced Modular Reactors – AMR), ktoré umožnia opätovné využitie vyhoretého jadrového paliva z prevádzky existujúcich jadrových elektrární. Niektoré AMR počítajú s prepracovaním vyhoretého jadrového paliva a s využitím tej časti paliva, ktorú existujúce jadrové elektrárne nedokážu efektívne využiť,“ povedal Vladimír Švigár, predseda predstavenstva JAVYS.
Výstavba a prevádzka pokročilých modulárnych reaktorov podľa jeho slov umožní významne znížiť množstvo a predovšetkým toxicitu vysokorádioaktívnych odpadov z prevádzky týchto elektrární a zásadne skrátiť dobu ich skladovania.
„Znamená to významný posun v jadrovej energetike, ktorý vo svojej podstate umožní uzavretie palivového cyklu. Spoločnosť JAVYS dlhodobo vykonáva činnosti v záverečnej časti jadrovej energetiky na Slovensku s dôrazom na bezpečnosť, spoľahlivosť a dlhodobú udržateľnosť. Disponujeme odborníkmi s viac ako štyridsaťročnými skúsenosťami, ale aj mladými, progresívne jadrovo orientovanými kolegami, preto sme presvedčení, že môžeme významným spôsobom prispieť k cieľom, ktoré si aliancia stanovila a posunúť Slovensko bližšie k ďalšiemu prelomovému míľniku v oblasti jadrovej energetiky,“ uviedol V. Švigár.
Očakávania od SMR sú veľké
Založenie Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory Európska komisia oznámila vo februári 2024. „V kontexte rastúcej globálnej konkurencie v oblasti SMR Európa pohotovo reaguje a využíva svoje silné jadrové know-how, inovácie a výrobné kapacity. Európska priemyselná aliancia pre SMR bude usmerňovať proces zavádzania prvých SMR v Európe do začiatku 30. rokov, čím sa vytvorí silný európsky dodávateľský reťazec pre naše ambície v oblasti klímy a konkurencieschopnosť nášho priemyslu,“ vyhlásil vtedy eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.
Vzhľadom na významný pokrok v oblasti rozvoja malých modulárnych reaktorov Komisia očakáva, že môžu zohrať významnú úlohu v integrovaných energetických systémoch, ktoré poskytujú nízkouhlíkovú elektrickú energiu.
„Tieto očakávania vychádzajú z predpokladu, že malé modulárne reaktory v kombinácii s obnoviteľnými zdrojmi môžu v relatívne krátkom čase reagovať na nadchádzajúci vysoký dopyt po čistej elektrine a veľkom množstve vodíka. Popri obnoviteľných zdrojoch energie tak prispejú k spoľahlivej, bezpečnej a trvalo udržateľnej výrobe nízkouhlíkovej energie a tepla,“ zdôrazňuje JAVYS.
Novovzniknutá aliancia pôsobí prostredníctvom osobitných pracovných skupín a jej úlohou je identifikovať najperspektívnejšie, ale zároveň bezpečné a nákladovo efektívne technológie SMR, podporovať tieto projekty, identifikovať prípadné investičné bariéry, analyzovať možnosti financovania a identifikovať oblasti s potrebou ďalšieho vývoja a výskumu.
Aliancia má zároveň vytvárať možnosti ako zapojiť do procesu aj potenciálnych priemyselných používateľov SMR, napríklad energeticky náročné odvetvia či výrobcov vodíka. Organizácia zároveň predstavuje silnú platformu pre posilnene kontaktov medzi predkladateľmi projektov, európskymi regulačnými orgánmi v oblasti jadrovej bezpečnosti a dozornými orgánmi v jednotlivých krajinách EÚ.
Spoločnosť JAVYS je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.