Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Malé jadrové reaktory sú stále iba na papieri

Britská spoločnosť Rolls-Royce odhaduje potenciál trhu pre modulárne reaktory vo svete na 79 GW.

Malé jadrové reaktory sú stále iba na papieri

Vizualizácia: Rolls-Royce

Jadrové odvetvie netrpezlivo čaká na prvý funkčný malý modulárny reaktor a reálne výsledky prevádzky. Zdá sa, že veľké jadrové reaktory už sú skôr minulosťou a jadro sa bude musieť pobiť o priazeň s čoraz lacnejšou obnoviteľnou energiou.

Vo Veľkej Británii tento typ PWR reaktorov vyvíja spoločnosť Rolls-Royce, ktorá má skúsenosti s jadrom v ponorkách. Avšak napredovanie vývoja podmieňuje finančnou účasťou štátu. Tá bola v lete potvrdená. Počiatočnú investíciu vlády vo výške 18 miliónov libier majú rovnakou sumou doplniť zdroje od spoločností z jadrového, stavebného a výrobného odvetvia, ktoré sú súčasťou konzorcia pod vedením Rolls-Royce a podieľajú sa na vývoji malých reaktorov niekoľko rokov.

Bez štátu do nejde

Konzorcium firiem vníma finančnú injekciu štátu ako základný krok v napredovaní ďalšieho vývoja malých reaktorov, čo si má vyžiadať celkovo 500 miliónov libier počas takmer piatich rokov.  Výsledný návrh prvého reaktoru má byť na stole do 15 mesiacov. Rolls-Royce hovorí o cieľových nákladoch na úrovni 1,8 mld. libier na jednu stanicu do obdobia, kedy ich bude päť postavených. Každá stanica má byť schopná prevádzky po dobu 60 rokov a dodá 440 MW elektrickej energie.

Okrem ďalšej finančnej podpory štátu je pre ďalší vývoj týchto reaktorov a ich komercionalizáciu nevyhnutná aj zmena legislatívy. Rolls-Royce však už teraz avizuje posun predpokladaného dátumu komerčnej prevádzky, ktorým bol rok 2030. Dôvodom je vraj neistota okolo odchodu Veľkej Británie z EÚ.

Skutočnosť, že rozvoj jadrovej energie stále závisí od podpory štátu, potvrdzuje aj samotné vedenie spoločnosti. Ak sa nepodarí zabezpečiť financovanie, program vývoja môže byť podľa viceprezidenta pre jadro Davida Orra ohrozený. Potenciálni zákazníci zo strednej a východnej Európy, blízkeho Východu a ostatných častí sveta vraj nebudú mať záujem o produkt, ktorý nemá podporu vlastnej administratívy. Veľkosť tohto potenciálneho trhu pritom odhaduje na 79 GW kapacity mimo Veľkej Británie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Regulačná rada ÚRSO má nové vedenie. Stále jej však chýba tretina členov

Regulačná rada ÚRSO má nové vedenie. Stále jej však chýba tretina členov

Orgán schvaľuje strategické dokumenty aj účtovnú uzávierku ÚRSO. Rozhoduje tiež o odvolaniach voči prvostupňovým rozhodnutiam ÚRSO.

Rastú hlavne lokálne zdroje vo firmách. Domácnosti tento rok inštalujú solárne panely menej

Rastú hlavne lokálne zdroje vo firmách. Domácnosti tento rok inštalujú solárne panely menej

Rast obnoviteľných zdrojov aktuálne ťahajú hlavne strešné fotovoltiky vo firmách, ukazujú dáta SEPS.

Distribučné spoločnosti menia cenníky, ÚRSO určil tarify za distribúciu elektriny na rok 2025

Distribučné spoločnosti menia cenníky, ÚRSO určil tarify za distribúciu elektriny na rok 2025

Zmeny sa týkajú aj taríf za straty a za prístup do distribučnej sústavy. Niektoré sadzby idú hore aj o desiatky percent.

X
X
X
X