Slovak Emission Trading
DTE
SPP - Distribúcia

Malé jadrové reaktory sú stále iba na papieri

Britská spoločnosť Rolls-Royce odhaduje potenciál trhu pre modulárne reaktory vo svete na 79 GW.

Malé jadrové reaktory sú stále iba na papieri

Vizualizácia: Rolls-Royce

Jadrové odvetvie netrpezlivo čaká na prvý funkčný malý modulárny reaktor a reálne výsledky prevádzky. Zdá sa, že veľké jadrové reaktory už sú skôr minulosťou a jadro sa bude musieť pobiť o priazeň s čoraz lacnejšou obnoviteľnou energiou.

Vo Veľkej Británii tento typ PWR reaktorov vyvíja spoločnosť Rolls-Royce, ktorá má skúsenosti s jadrom v ponorkách. Avšak napredovanie vývoja podmieňuje finančnou účasťou štátu. Tá bola v lete potvrdená. Počiatočnú investíciu vlády vo výške 18 miliónov libier majú rovnakou sumou doplniť zdroje od spoločností z jadrového, stavebného a výrobného odvetvia, ktoré sú súčasťou konzorcia pod vedením Rolls-Royce a podieľajú sa na vývoji malých reaktorov niekoľko rokov.

Bez štátu do nejde

Konzorcium firiem vníma finančnú injekciu štátu ako základný krok v napredovaní ďalšieho vývoja malých reaktorov, čo si má vyžiadať celkovo 500 miliónov libier počas takmer piatich rokov.  Výsledný návrh prvého reaktoru má byť na stole do 15 mesiacov. Rolls-Royce hovorí o cieľových nákladoch na úrovni 1,8 mld. libier na jednu stanicu do obdobia, kedy ich bude päť postavených. Každá stanica má byť schopná prevádzky po dobu 60 rokov a dodá 440 MW elektrickej energie.

Okrem ďalšej finančnej podpory štátu je pre ďalší vývoj týchto reaktorov a ich komercionalizáciu nevyhnutná aj zmena legislatívy. Rolls-Royce však už teraz avizuje posun predpokladaného dátumu komerčnej prevádzky, ktorým bol rok 2030. Dôvodom je vraj neistota okolo odchodu Veľkej Británie z EÚ.

Skutočnosť, že rozvoj jadrovej energie stále závisí od podpory štátu, potvrdzuje aj samotné vedenie spoločnosti. Ak sa nepodarí zabezpečiť financovanie, program vývoja môže byť podľa viceprezidenta pre jadro Davida Orra ohrozený. Potenciálni zákazníci zo strednej a východnej Európy, blízkeho Východu a ostatných častí sveta vraj nebudú mať záujem o produkt, ktorý nemá podporu vlastnej administratívy. Veľkosť tohto potenciálneho trhu pritom odhaduje na 79 GW kapacity mimo Veľkej Británie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Hodnotenie ukázalo, že najväčší výrobcovia automobilov zatiaľ neberú elektromobily dostatočne vážne.

Domácnosti si rozdelia dotácie na plynové kotly za 35 miliónov eur

Domácnosti si rozdelia dotácie na plynové kotly za 35 miliónov eur

Starý kotol na tuhé palivo by malo vďaka príspevku približne 10 000 domácností vymeniť za ekologickejší plynový kotol. Výška dotácie bude nižšia, ako sa predpokladalo.

Cena zemného plynu na trhu je najnižšia za posledné štyri roky. Prečo?

Cena zemného plynu na trhu je najnižšia za posledné štyri roky. Prečo?

Svetový trh s plynom nedokáže v súčasnosti absorbovať stále rastúcu produkciu a cena komodity sa prepadáva čoraz nižšie.