Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Letné tornádo na Morave preverilo prepojenie distribučných sústav SR a ČR

Počas obnovy elektrického vedenia na južnej Moravy sa bude využívať aj prepojenie s linkou veľmi vysokého napätia v sústave ZSD.

Letné tornádo na Morave preverilo prepojenie distribučných sústav SR a ČR

Foto: Projekt ACON

Väčšia bezpečnosť dodávok elektrickej energie na oboch stranách hranice, vzájomná pomoc pri plánovaných odstávkach aj v krízových situáciách. To sú najväčšie výhody opätovného prepojenia distribučných sústav Slovenska a Česka, ktoré sa realizuje v rámci projektu inteligentných sietí ACON.

Toto riešenie preverilo v lete aj ničivé tornádo, ktoré zasiahlo južnú časť Moravy. Transformovňa 110 kV pri Tvrdoniciach na Břeclavsku bude kvôli živlom poškodenej infraštruktúre využívať niekoľko mesiacov elektrickú energiu zo Slovenska. Cieľom projektu ACON, na ktorom spolupracujú spoločnosti EG.D a Západoslovenská distribučná, je modernizácia energetickej infraštruktúry oboch krajín tak, aby zodpovedala nárokom pre 21. storočie.

“Zároveň ide o opätovné prepojenie distribučných sústav oboch krajín. Nadväzujeme tak na historické prepojenie v rámci bývalého Československa, v Európe ide o pomerne jedinečné riešenie,” uviedol David Šafář, člen predstavenstva EG.D.

Trafostanica v Tvrdoniciach

V projekte tzv. spoločného záujmu, ktorý získal európsku dotáciu 91 miliónov eur, sa v súčasnosti pripravuje investícia do vybudovania troch nových liniek vysokého napätia medzi SR a ČR. Najvýznamnejšie bude spojenie medzi Hodonínom a Holíčom, s ktorého výstavbou by sa malo začať budúci rok. Vlani sa podarilo obnoviť historické prepojenie smerom na slovenskú obec Sidónia, či prepojenie pri obci Kopčany.

Na úrovni veľmi vysokého napätia je veľmi dôležité prepojenie transformovne 110/22 kV (veľmi vysoké napätie na vysoké napätie) v Tvrdoniciach na slovenskú stranu. “Jedná sa o kľúčový prvok spolupráce EG.D a ZSD. Účelom je využiť toto prepojenie v krízových situáciách alebo pri plánovaných odstávkach. Významne sa tým zvyšuje bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky siete na oboch stranách hranice,” uviedla Stanislava Sádovská, projektová manažérka ZSD pre implementáciu projektu ACON.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO si posvieti na Slovakia Energy, vo firme spúšťa kontrolu

ÚRSO si posvieti na Slovakia Energy, vo firme spúšťa kontrolu

Regulačný úrad zaujíma, ako Slovakia Energy postupuje pri vyúčtovaní voči svojim zákazníkom.

Cena tepla zdražie v Česku najviac za ostatných 13 rokov

Cena tepla zdražie v Česku najviac za ostatných 13 rokov

Teplárne sa môžu dostať do problémov aj kvôli nespoľahlivým dodávateľom plynu. Dodávatelia tepla dúfajú v pomoc štátu.

ÚRSO vydal upozornenie pre dodávateľov tepla

ÚRSO vydal upozornenie pre dodávateľov tepla

Regulátor poukazuje na jedno z ustanovení vyhlášky č. 248/2016 Z.z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike.