VSDS
VSDS
INNOGY

Kto rozhoduje o opatreniach proti koronavírusu v Rakúsku a Nemecku a aké reštrikcie uplatňujú?

Rakúsko aj Nemecko majú podobné opatrenia proti šíreniu choroby COVID-19. Na rozdiel od Slovenska však majú pevne stanovené termíny, dokedy platia konkrétne zákazy a kedy sa budú prehodnocovať. Tému spracoval Adam Oleš zo spoločnosti Eversheds Sutherland.

Kto rozhoduje o opatreniach proti koronavírusu v Rakúsku a Nemecku a aké reštrikcie uplatňujú?

Foto: Depositphotos

 • Téma
 • 12.04.2020
 • Mgr. Adam Oleš

Rakúsko

V Rakúsku schválili Zákon o opatreniach v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorý upresňuje kompetencie pri vyhlasovaní jednotlivých opatrení.

Tieto kompetencie sú rozdelené podľa rozsahu územia.

Nariadenia s celoštátnou pôsobnosťou vydáva Spolkové ministerstvo pre sociálne, zdravotné veci, opateru a ochranu spotrebiteľa (Bundesminister für Soziales, Gesundheit, Pflege und Konsumentenschutz).

Nariadenia s pôsobnosťou v jednotlivých spolkových krajinách vydáva predseda krajinskej vlády (Landeshauptmann). Nariadenia s pôsobnosťou na jednotlivé okresy vydáva daný okresný úrad.

Spolkové ministerstvo pre sociálne, zdravotné veci, opateru a ochranu spotrebiteľa zriadilo tzv. Coronavirus-Taskforce, teda pracovnú skupinu s renomovanými odborníkmi zo širokej škály odborov, ktorá na jednak poskytuje lekárske a vedecké poradenstvo a taktiež je vybavená na krízové riadenie a manažment.

Ďalej zriadilo tzv. COVID-Prognose-Konsortium, ktoré zostavuje konsolidované krátkodobé týždňové predpovede týkajúce COVID-19 pacientov v Rakúsku a prognózy ohľadom dostupnej kapacity nemocníc.

Opatrenia v Rakúsku

Opatrenia v Rakúsku možno považovať takisto za relatívne prísne. Na verejnosti je povinné nosiť rúško, resp. inú efektívnu ochranu úst a nosa a dodržiavať odstup aspoň jeden meter.

Je tiež nariadená domáca izolácia a opustenie domácnosti je v princípe možné iba pri

 1. práci, ktorú nemožno odložiť
 2. zabezpečenie nevyhnutných potrieb (potraviny, lieky a pod.)
 3. pomoc a opatera o ľudí, ktorí sú na ňu odkázaní,
 4. návštevy otvorených priestranstiev („um ins Freie zu gehen“), avšak iba samostatne, či s členmi spoločnej domácnosti. Nemôžu sa konať žiadne verejné či športové predstavenia.

Rovnako sú zatvorené obchody a prevádzky s pár výnimkami, ktoré sú podobné ako na Slovensku, napr. potraviny, lekárne, drogérie, pošty či banky.

Porušenie tohto zákazu môže byť potrestané pokutou až do 30.000 eur.

Od 14. apríla 2020 sa plánuje mierne uvoľnenie tohto zákazu aj pre ostatné obchody a prevádzky, avšak za týchto podmienok: max. 400 m2 predajnej plochy, jeden zákazník na 20 m2, zabezpečenie pravidelnej dezinfekcie, pokrývky úst a nosa pre všetky prítomné osoby.

Vyučovanie je pozastavené od 16. marca 2020. Školy prvého a druhého stupňa sú prístupné iba pre tých žiakov, ktorých rodičia musia byť zamestnaní mimo domova a nevedia si zabezpečiť opateru detí iným spôsobom, alebo pre tých žiakov, ktorým rodičia neposkytujú starostlivosť z iných osobných dôvodov. Vyučovanie na vysokých školách a univerzitách prebieha dištančne, resp. virtuálne.

Vjazd do Rakúska je umožnený len cez určité hraničné prechody, kde boli opäť zavedené hraničné kontroly.

Vjazd z Nemecka, Talianska, Švajčiarska, Lichtenštajnska, Slovinska a Maďarska je možný iba po preukázaní sa lekárskym potvrdením, že daná osoba nemá ochorenie COVID-19.

Výnimku tvoria rakúski štátni občania alebo osoby s prechodným či trvalým pobytom v Rakúsku, ktorý síce nepotrebujú lekárske povolenie, ale musia sa podrobiť povinnej štrnásťdňovej domácej karanténe.

Okrem výnimky ohľadom nákladných áut je rovnako umožnený prejazd Rakúskom aj ostatným osobám, avšak takýto prejazd musí byť bez zastavenia a rovnako musí byť preukázaná možnosť výjazdu, resp. opustenia Rakúska.

Letecká doprava z krajín: Čínska ľudová republika, Kórejská republika, Iránska islamská republika, Taliansko, Švajčiarsko, Francúzsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Holandsko, Ruská federácia a Ukrajina bola úplne pozastavená.

Po prílete z ostatných krajín je každá osoba povinná podrobiť sa 14-dňovej domácej karanténe (iba minimum výnimiek, napr. diplomati, či humanitárne pomocné sily a pod.).

Opatrenia sú momentálne účinné do polovice apríla, o ich úprave či predĺženiu sa momentálne diskutuje.

Všetky právne predpisy sú dostupné tu. Dashboard k číslam nákazy je dostupný tu.

Nemecko

V porovnaní s Rakúskom sa situácia v Nemecku líši v jednotlivých častiach spolkovej republiky v podstatne väčšej miere.

Na celoštátnej úrovni bol 27. marca 2020 prijatý Zákon na ochranu obyvateľstva v epidemickej situácii, ktorý primárne novelizoval zákon o prevencii a boji proti infekčným chorobám u ľudí.

Tieto zmeny, okrem iného, zadefinovali úlohy a kompetencie úradov s celospolkovou pôsobnosťou, ako Ministerstvo zdravotníctva či Inštitút Roberta Kocha (inštitúcia spolkovej vlády v oblasti monitorovania a prevencie chorôb).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Kondenzačný kotol na plyn môže byť výhodné riešenie pre vykurovanie vašich priestorov. Poradíme, kedy sa nový kotol oplatí, od čoho cena kotlov závisí a ako pri kúpe kotla ušetriť.

COVID-19 a Rusko. Putin sa zbavuje zodpovednosti

COVID-19 a Rusko. Putin sa zbavuje zodpovednosti

Rusko sa dostalo do prvej trojky v počte nakazených ochorením COVID-19 a napriek tomu, že kremeľská propagandistická mašina sa snaží domácu aj zahraničnú verejnosť presvedčiť o tom, že situáciu ohľadom koronavírusu má absolútne pod kontrolou, realita ukazuje opak.