Dotácie na výmenu zastaraných kotlov za moderné kotly by mali byť súčasťou Envirostratgie 2030. Zisťovali sme, ako tzv. kotlíkové dotácie vnímajú zainteresované vládne rezorty a dodávatelia energií.
Kotlíkové dotácie, teda dotácie pre domácnosti na výmenu starých kotlov za nové plynové kotly, by sa v budúcnosti mohli rozdeľovať aj na Slovensku. Podľa analytičky Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), Marianny Bendíkovej, by sa dotácie na plynové kotly mali dostať do pripravovanej Envirostratégie 2030.
Ministerstvo hospodárstva pre Energie-portal.sk v reakcii na tento návrh uviedlo, že zavádzanie nízkoemisných a vysoko efektívnych zdrojov tepla v domácnostiach vo všeobecnosti podporuje. Sľubuje si od nich, že prispejú k zlepšeniu kvality ovzdušia a energetickej efektívnosti. Problém by pritom nevidelo ani v zavedení tzv. kotlíkových dotácií.
„ Výmena starších kotlov za nové s vyššou účinnosťou a zníženými emisiami je v súlade s Energetickou politikou SR. Podrobnejšie stanovisko bude môcť ministerstvo poskytnúť až po oboznámení sa s pripravovanou podpornou schémou,“ reagoval na našu otázku hovorca rezortu Maroš Stano.
Pripomenul zároveň, že ministerstvo v tomto ohľade počíta so zemným plynom ako palivom, ktoré môže pomôcť pri zlepšovaní kvality ovzdušia a ktorého výhodou je už existujúca infraštruktúra.
Odborník: Rozhodujú náklady
Expert, ktorého Energie-portal.sk oslovil, Maroš Baranec, manažér produktových inovácií VSE, zavedenie kotlíkových dotácií podporuje. Vidí v nich príležitosť na zlepšenie kvality ovzdušia.
„Obce, regióny majú dnes problém so znečistením ovzdušia z dôvodu vykurovania tuhými palivami, hlavne uhlím a drevom, a použitou technológiou spaľovania týchto palív kotlami s nízkou účinnosťou. Ide hlavne o regióny, kde sú horšie rozptylové podmienky a finančná situácia obyvateľov,“ povedal Baranec.
Efektívnejší kotol na tuhé palivo, ktorý zároveň zamedzí úniku tuhých častíc do ovzdušia, je podľa neho pre väčšinu obyvateľov nedostupný a je rádovo drahší ako plynový kondenzačný kotol, ktorý tuhé častice znečistenia neprodukuje.
„Z tohto pohľadu by bolo efektívnejšie podporiť práve plynové kúrenie. Vynaložené prostriedky by sa dostali k väčšiemu počtu obyvateľov a efekt z pohľadu zníženia znečistenia by bol v konečnom dôsledku väčší,“ povedal Baranec.
Zemný plyn: emisie bez tuhých častíc
Dominantný dodávateľ plynu na Slovensku, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý naša redakcia oslovila, takisto považuje finančnú podporu nákupu nových kotlov na zemný plyn z verejných zdrojov za efektívny nástroj.
Hovorca SPP, Ondrej Šebesta, pripomenul, že v súčasnosti už existuje program Zelená domácnostiam, prostredníctvom ktorého dostávajú domácnosti finančnú podporu na zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie (OZE). K podporovaným typom zariadení pritom patria aj kotly na biomasu, pričom spaľovanie biomasy emituje výrazné množstvo prachových častíc PM10 a PM2,5.
„Využitím zemného plynu ako zdroja energie sú do ovzdušia emitované minimálne množstvá znečisťujúcich látok, vrátane veľmi nízkych emisií oxidov dusíka a prakticky nulových emisií jemných prachových častíc PM10 a PM2,5,“ doplnil Šebesta.
Presadzujú „šrotovné“ na kotly
Finančná podpora nákupu nových kotlov na zemný plyn, spolu s ďalšími nízko-emisnými zariadeniami, by podľa hovorcu SPP mal mať ako celok pozitívny vplyv na stav ovzdušia najmä v porovnaní s priamym spaľovaním biomasy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.