VSDS
DTE
INNOGY

Klimatizácia v aute: pomáha len ak je v dobrej kondícii

Niekoľko tipov, ako predísť problémom kvôli rôznym nečistotám, plesniam či baktériám v rozvodoch klimatizácie.

Klimatizácia v aute: pomáha len ak je v dobrej kondícii

Foto: ŠKODA AUTO

V letných horúčavách sa automaticky spoliehame na klimatizáciu a bez nej si už často jazdu ani nevieme predstaviť. Pomáha nám vyhnúť sa dehydratácii, stresu či nervozite za rozpáleným volantom a deťom výrazne uľahčuje cestovanie na dlhé trasy. Aby sme si však nezavarili na problém kvôli rôznym nečistotám, plesniam či baktériám v rozvodoch klimatizácie, nezabúdajme sa o ňu starať naozaj dôkladne. ŠKODA AUTO prináša niekoľko tipov, ako na to.

Kontrola aspoň jedenkrát ročne

Aj vy chodíte k zubárovi či na preventívne prehliadky každý rok, rovnako je dobré dať skontrolovať aj klimatizáciu a jej rozvody v aute. Že niečo nie je v poriadku zistíte, ak cítite po jej zapnutí zápach alebo ak sa vám zdá, že nechladí dostatočne.

„Majiteľ auta by si mal dať skontrolovať klimatizáciu aspoň raz za rok,“ odporúča Ing. Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb v spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko. „Ideálne je kontrolu klimatizácie spojiť s pravidelnou servisnou kontrolou celého automobilu. Vodič takto ušetrí nielen čas, ale aj peniaze,“ zdôvodňuje.

Foto: ŠKODA AUTO

Pozor na typ chladiacej zmesi

Pri dopĺňaní chladiacej zmesi je potrebné sledovať, či sa dopĺňa ten správny druh pre vaše auto. Pre oba typy mávajú v autorizovaných servisoch samostatný plniaci, čistiaci a testovací stroj, preto je jednoduché sa vyhnúť zámene. Rovnako vám tu vedia skontrolovať aj tlak v okruhu, odporúčame preto nechať servis klimatizácie na odborníkov.

To, čo je čisté, funguje

Aj pri novších autách je dôležité skontrolovať, či sa do chladiča nedostali nečistoty, prach alebo hmyz. Tie môžu klimatizáciu úplne znefunkčniť. Na čistenie je dobré pamätať hlavne vtedy, ak auto jazdí alebo parkuje v prašnom prostredí. Vyčistiť treba aj vodný kanál klimatizácie od rôznych usadenín, lístia či ihličia. Nahromadené nečistoty v tomto priestore môžu spôsobiť naozaj veľmi nepríjemný zápach vo vnútri vozidla.

Foto: ŠKODA AUTO

Sprej pomôže, ale iba na chvíľu

Najefektívnejšie vyčistí klímu ultrazvukový čistiaci prístroj, ktorý zničí plesne aj baktérie. Môžeme použiť aj sprejové a penové čističe, účinnosť je však krátkodobá.

Pravidelná výmena účinných filtrov

Dôležitou zložkou klimatizácie, nielen ak máme v posádke alergikov, sú filtre zachytávajúce peľ a prach. Pri výmene by sa mali používať správne a originálne peľové filtre. Efektívne sú filtre v kombinácii s aktívnym uhlím, ktoré absorbujú ozón a iné škodlivé plyny a znižujú nepríjemné zápachy.

"Samotná filtrácia je tak oveľa účinnejšia. K najlepším patria tzv. bioaktívne (biogénne) alergénne filtre, ktoré zabraňujú vniknutiu spór húb a aj najmenších alergénov. Vyvarovať by sme sa mali lacným náhradám s papierovými filtrami, ktoré majú nízke absorpčné vlastnosti," dodáva Ing. Róbert Hukel zo ŠKODA AUTO Slovensko.

Správna teplota

A na záver je potrebné myslieť na to, že mať klimatizáciu v tip-top stave je jedna vec, ale rovnako dôležité je aj jej správne používanie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Články na Energie-portal.sk odteraz dočítate aj bez predplatného. Spúšťame novú službu

Články na Energie-portal.sk odteraz dočítate aj bez predplatného. Spúšťame novú službu

Ak zatiaľ nepatríte k našim predplatiteľom, môžete si zakúpiť individuálny prístup k spoplatnenému článku.

Pri využívaní vodíka môže pomôcť existujúca plynárenská infraštruktúra, tvrdia plynári

Pri využívaní vodíka môže pomôcť existujúca plynárenská infraštruktúra, tvrdia plynári

SPNZ vidí potenciál v zmiešavaní zemného plynu a vodíka.

Monitoring energetiky | 27. 7. - 3. 8. 2020

Monitoring energetiky | 27. 7. - 3. 8. 2020

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.