Ceny energií v Európe budú podľa predsedu ÚRSO oproti iným častiam sveta ešte niekoľko rokov vyššie.
Elektrifikácia zrejme zohrá veľkú roli pri znižovaní emisií, ale vyžiada si nové technológie. Ich nasadzovanie bude spojené s dodatočnými nákladmi. Na konferencii „Prežije európsky priemysel rok 2025?“ to včera (5. júna) vyhlásil predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.
Konferenciu organizovala Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) s Smart mobility Lab pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Vystúpenia sa týkali najmä európskej klimatickej a energetickej politiky – v kontexte volieb do Európskeho parlamentu.
„Očakávame, že proces dekarbonizácie bude zreálnený, a to hlavne časovo. Stanovili sme si ciele, ktoré majú byť dosiahnuté do roku 2030, 2040 a 2050, ale máme obmedzené možnosti,“ povedal v diskusii prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.
Na podujatí s účasťou zástupcov slovenského priemyslu, ako aj prezidenta Spolkového zväzu nemeckého priemyslu Siegfrieda Russwurma, šéf ÚRSO vystúpil s prezentáciou pod názvom: „Energetika a ceny energií - základný parameter pre konkurencieschopnosť európskeho priemyslu.“
Predseda ÚRSO vo vystúpení priblížil, čo podľa neho v súčasnosti podkopáva konkurencieschopnosť EÚ a aký vývoj očakáva v najbližších rokoch. Hovoril tiež o dianí na trhu s elektrinou a plynom, o volatilite cien a ich zvýšenej nepredvídateľnosti.
Holjenčík: Green Deal má negatívne vplyvy
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.