Jalový výkon je čoraz väčší problém, priznáva SEPS. Pomôcť má dohoda s distribučkami | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Jalový výkon je čoraz väčší problém, priznáva SEPS. Pomôcť má dohoda s distribučkami

Ak bude pretok jaloviny ďalej narastať, súčasné kompenzačné nástroje nemusia stačiť, upozorňujú prevádzkovatelia sústav. Pretok jalového výkonu sa má podľa dohody SEPS a distribučných spoločností kompenzovať v tej časti sústavy, kde vzniká.

SEPS

Foto: Energie-portal.sk

Jalový výkon spôsobuje prevádzkovateľovi prenosovej sústavy, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS), ako aj trojici distribučných spoločností, ktoré prevádzkujú regionálne sústavy, čoraz väčšie ťažkosti.

Výrazné zvyšovanie pretokov jalového výkonu z regionálnych distribučných sústav do nadradenej prenosovej sústavy vyvoláva reálnu hrozbu, že SEPS nedokáže bez dodatočných zariadení zabezpečiť požadovanú hodnotu napätia v miestach, kde sa Západoslovenská distribučná (ZSD), Stredoslovenská distribučná (SSD) a Východoslovenská distribučná (VSD) pripájajú na prenosovú sústavu. 

Píše sa to v memorande o porozumení, ktoré SEPS uzavrela s trojicou distribučných spoločností. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz pod článkom.

V tomto článku okrem iného sa dozviete:

 • prečo sú rastúce pretoky jalového výkonu problém,
 • akým neštandardným riešeniam sa chcú prevádzkovatelia sústav vyhnúť,
 • na akých krokoch sa SEPS a distribučky v memorande dohodli,
 • čo si prevádzkovatelia sústav sľubujú od kompenzačných nástrojov,
 • akých sedem princípov chcú SEPS, ZSD, SSD a VSD pri spolupráci dodržať.

Jalový výkon je problém pre SEPS aj distribučky

Z dôvodu, že pretoky jalového výkonu z regionálnych distribučných sústav do prenosovej sústavy v posledných rokoch výrazne rastú, dochádza k stavom, kedy SEPS nie je schopná plne skompenzovať jalový výkon.

SEPS, ZSD, SSD a VSD preto upozorňujú, že v prípade, ak budú pretoky jalového výkonu z regionálnych sústav do prenosovej sústavy ďalej rásť, sústava sa bez včasnej intervencie zo strany SEPS a distribučiek môže z pohľadu regulácie napätia dostať do vážnych problémov.

„Tento problém sa tak týka nielen spoločnosti SEPS a zariadení prenosovej sústavy, ale aj spoločností ZSD, SSD a VSD a zariadení regionálnych distribučných sústav,“ píše sa v memorande.

Dôvodom, prečo rastúce pretoky jaloviny ohrozujú aj distribučné spoločnosti, je, že SEPS v prípade pokračujúceho zvyšovania pretokov jalového výkonu z regionálnych sústav do prenosovej nebude bez dodatočných zariadení schopná zabezpečiť požadovanú hodnotu napätia v miestach pripojenia regionálnych distribučných sústav.

„V najbližšom období tak bude potrebné vykonať potrebné opatrenia, ktoré budú mať za následok zníženie pretokov jalového výkonu z regionálnych distribučných sústav do prenosovej sústavy, resp. zníženie ich negatívnych dopadov na sústavu,“ uvádzajú prevádzkovatelia sústav v spoločnom memorande.

Navrhnú legislatívnu úpravu

 
 

Zostáva vám 50% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. pavolkosa1959@gmail.com24.09.2021 (10:07)
  Tento problém sme kedysi veľmi dávno riešili v rámci ŠEI. Myslím si že čiastočne si hlavne distribučky spôsobili tento problém samotné, pretože zaviedli povinnosť kompenzovať aj malých odberateľov, ktorí do toho investovali nemalé prostriedky, lebo peniaze. No a čo sa týka práve regulácie nainštalovanej kompenzácie, ktorá je často predimenzovaná,s tým že v popoludňajších a večerných hodinách pri určitej necitlivosti riadiacich jednotiek dochádza k prekompenzovaniu a pretokom jaloviny do siete. Myslím, že by bolo potrebné prehodnotiť najnižšiu úroveň účinníka0,95 a zísť možno v prvom kroku napríklad na 0,92 )myslím, že napr. vo francúzsku je to až 0,90. Taktiež je to samozrejme nárastom káblových vedení taktiež predimenzovaných, ktoré sa naprázdno správajú ako kapacitná záťaž, toto už musia riešiť distribučky.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Ťažbu plynu v EÚ nerozhýbal ani extrémny nárast cien, produkcia opäť medziročne poklesla

Európska komisia pripisuje znižujúcu sa ťažbu viacerým dôvodom.

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Investori chcú vo veľkom stavať obnoviteľné zdroje, projekty však stagnujú

Nové inštalácie veterných a fotovoltických elektrární v USA zaznamenali vlani výrazný pokles.

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Slovensko čelí žalobe. Meškáte s energetickou legislatívou a nekomunikujete, odkazuje eurokomisia

Transpozíciu smernice o podpore OZE už Slovensko prijalo, ale neoznámilo to Komisii. Zároveň sa stále čaká na vykonávaciu vyhlášku, bez ktorej transpozícia nie je kompletná.