Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Jalový výkon je čoraz väčší problém, priznáva SEPS. Pomôcť má dohoda s distribučkami

Ak bude prietok jaloviny ďalej narastať, súčasné kompenzačné nástroje nemusia stačiť, upozorňujú prevádzkovatelia sústav. Pretok jalového výkonu sa má podľa dohody SEPS a distribučných spoločností kompenzovať v tej časti sústavy, kde vzniká.

SEPS

Foto: Energie-portal.sk

Jalový výkon spôsobuje prevádzkovateľovi prenosovej sústavy, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS), ako aj trojici distribučných spoločností, ktoré prevádzkujú regionálne sústavy, čoraz väčšie ťažkosti.

Výrazné zvyšovanie pretokov jalového výkonu z regionálnych distribučných sústav do nadradenej prenosovej sústavy vyvoláva reálnu hrozbu, že SEPS nedokáže bez dodatočných zariadení zabezpečiť požadovanú hodnotu napätia v miestach, kde sa Západoslovenská distribučná (ZSD), Stredoslovenská distribučná (SSD) a Východoslovenská distribučná (VSD) pripájajú na prenosovú sústavu. 

Píše sa to v memorande o porozumení, ktoré SEPS uzavrela s trojicou distribučných spoločností. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz pod článkom.

V tomto článku okrem iného sa dozviete:

 • prečo sú rastúce pretoky jalového výkonu problém,
 • akým neštandardným riešeniam sa chcú prevádzkovatelia sústav vyhnúť,
 • na akých krokoch sa SEPS a distribučky v memorande dohodli,
 • čo si prevádzkovatelia sústav sľubujú od kompenzačných nástrojov,
 • akých sedem princípov chcú SEPS, ZSD, SSD a VSD pri spolupráci dodržať.

Jalový výkon je problém pre SEPS aj distribučky

Z dôvodu, že pretoky jalového výkonu z regionálnych distribučných sústav do prenosovej sústavy v posledných rokoch výrazne rastú, dochádza k stavom, kedy SEPS nie je schopná plne skompenzovať jalový výkon.

SEPS, ZSD, SSD a VSD preto upozorňujú, že v prípade, ak budú pretoky jalového výkonu z regionálnych sústav do prenosovej sústavy ďalej rásť, sústava sa bez včasnej intervencie zo strany SEPS a distribučiek môže z pohľadu regulácie napätia dostať do vážnych problémov.

„Tento problém sa tak týka nielen spoločnosti SEPS a zariadení prenosovej sústavy, ale aj spoločností ZSD, SSD a VSD a zariadení regionálnych distribučných sústav,“ píše sa v memorande.

Dôvodom, prečo rastúce pretoky jaloviny ohrozujú aj distribučné spoločnosti, je, že SEPS v prípade pokračujúceho zvyšovania pretokov jalového výkonu z regionálnych sústav do prenosovej nebude bez dodatočných zariadení schopná zabezpečiť požadovanú hodnotu napätia v miestach pripojenia regionálnych distribučných sústav.

„V najbližšom období tak bude potrebné vykonať potrebné opatrenia, ktoré budú mať za následok zníženie pretokov jalového výkonu z regionálnych distribučných sústav do prenosovej sústavy, resp. zníženie ich negatívnych dopadov na sústavu,“ uvádzajú prevádzkovatelia sústav v spoločnom memorande.

Navrhnú legislatívnu úpravu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. pavolkosa1959@gmail.com24.09.2021 (10:07)
  Tento problém sme kedysi veľmi dávno riešili v rámci ŠEI. Myslím si že čiastočne si hlavne distribučky spôsobili tento problém samotné, pretože zaviedli povinnosť kompenzovať aj malých odberateľov, ktorí do toho investovali nemalé prostriedky, lebo peniaze. No a čo sa týka práve regulácie nainštalovanej kompenzácie, ktorá je často predimenzovaná,s tým že v popoludňajších a večerných hodinách pri určitej necitlivosti riadiacich jednotiek dochádza k prekompenzovaniu a pretokom jaloviny do siete. Myslím, že by bolo potrebné prehodnotiť najnižšiu úroveň účinníka0,95 a zísť možno v prvom kroku napríklad na 0,92 )myslím, že napr. vo francúzsku je to až 0,90. Taktiež je to samozrejme nárastom káblových vedení taktiež predimenzovaných, ktoré sa naprázdno správajú ako kapacitná záťaž, toto už musia riešiť distribučky.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Energetické podniky odvedú štátu menej na dividendách v nasledujúcich rokoch

Energetické podniky odvedú štátu menej na dividendách v nasledujúcich rokoch

Návrh štátneho rozpočtu predpokladá, že podniky so štátnou účasťou zaplatia na dividendách 330 mil. eur v roku 2022.

Zákon o energetike čaká veľká novela. Pozrite si, čo navrhuje ministerstvo

Zákon o energetike čaká veľká novela. Pozrite si, čo navrhuje ministerstvo

Reforma legislatívy má priniesť nových účastníkov trhu, nové povinnosti pre SEPS a distribučky, ale aj legislatívnu úpravu akumulácie či dereguláciu maloobchodná cien energií.

ÚRSO tlačí na ZSE Energia, SSE a VSE, aby nasledovali SPP. A zvažuje vznik nového fondu

ÚRSO tlačí na ZSE Energia, SSE a VSE, aby nasledovali SPP. A zvažuje vznik nového fondu

Pri úvahách o novom fonde sa ÚRSO inšpiroval v bankovom sektore.