Hodnota cezhraničných prepojení prenosových sústav stúpa. Výstavba nových vedení je však najdrahší spôsob zvyšovania kapacity siete.
Európsky trh s elektrickou energiou pozostáva z veľkoobchodných trhov jednotlivých krajín. Tie sú navzájom prepojené cezhraničnými prenosovými vedeniami. Pre plynulé a optimálne fungovanie prenosu energie naprieč celou Európou sú dôležité kapacity prepojení.
Tie sú však stále nedostatočné, hoci predstavujú jeden z kľúčových predpokladov potrebného zvyšovania flexibility sústav a rastúceho objemu premenlivej energie v systéme. Často dochádza k preťaženiu interkonektorov a elektrinu tak nemožno prepraviť z miesta výroby na miesto spotreby. To vyúsťuje do rozdielov veľkoobchodných cien elektriny medzi krajinami.
V článku sa dozviete:
- prečo sú často výrazné rozdiely vo veľkoobchodnej cene elektriny napriek prepojenosti prenosových sústav krajín,
- ako sa počas energetickej krízy zmenila hodnota cezhraničných prepojení,
- ako môžu z rozdielov v cenách elektriny profitovať obchodníci,
- akú hodnotu má 1 MW cezhraničnej prenosovej kapacity a v ktorej krajine sú interkonektory najcennejšie,
- akú návratnosť investície dosahujú najvyťaženejše prepojenia,
- prečo cezhraničné kapacity pribúdajú iba pomaly.
V praxi to môže vyzerať napríklad tak, že niekde sa dá vyrobiť relatívne lacná energia, no elektrárne nefungujú na plný výkon, pretože nemajú ako produkciu exportovať tam, kde je dopyt. V susednej krajine pritom v rovnakom čase môžu elektrinu vyrábať a pokrývať dopyt drahšie zdroje.
Dopad preťaženosti cezhraničných prepojení na konkrétny trh s elektrinou sa líši v čase. Frekvencia výskytu a rozsah závisí na meniacom sa pomere ponuky a dopytu na prepojených trhoch.
Hodnota prepojení rastie
S energetickou krízou, ktorá odštartovala v druhej polovici roku 2021, sa nápor na cezhraničné prepojenia ešte zvýšil. Prejavilo sa to aj cenou za MW dodatočnej kapacity interkonektorov. Energetický think-tank spočítal hodinové cenové rozdiely v cene elektriny susediacich krajín za polrok.
Napríklad veľkoobchodná cena elektriny vo Francúzsku bola v danú hodinu na úrovni 200 eur/MWh, zatiaľ čo v Nemecku stála 150 eur. Obchodník s elektrinou a prístupom k 1 MW prenosovej kapacity tak mohol zarobiť 50 eur nákupom v Nemecku a predajom vo Francúzsku.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.