Minister hospodárstva Peter Žiga si od Medzinárodnej energetickej agentúry prevzal komplexné hodnotenie slovenskej energetiky.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorej členom je od roku 2007 aj Slovensko, vypracovala hĺbkový audit celého energetického sektora na Slovensku.
Hodnotí v ňom, ako sa za uplynulé desaťročia vyvíja, napríklad, slovenská elektroenergetika, plynárenstvo, teplárenstvo či sektor obnoviteľných zdrojov. V rámci každej z oblastí prináša tiež niekoľko odporúčaní pre vládu. Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Šéf IEA: Máme viacero odporúčaní
Výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol tento hĺbkový audit odovzdal priamo ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi ako najvyššiemu vládnemu predstaviteľovi zodpovednému za energetiku. Žiga prisľúbil, že „výsledky auditu pre nás budú veľmi dôležité pri tvorení novej energetickej politiky a národného klimatického plánu.“

Foto zľava: Tomasz Dabrowski, Maroš Šefčovič, eurokomisár pre Energetickú úniu, Peter Žiga, minister hospodárstva SR, Marta Nováková, ministerka obchodu a priemyslu ČR, Péter Kaderják, minister pre investície a technológie Maďarska, Fatih Birol, výkonný riaditeľ IEA.
Foto: Energie-portal.sk
Podľa Fatiha Birola sú závery auditu, pri porovnaní s posledným auditom z roku 2012, prevažne pozitívne. „Vývoj v slovenskom energetickom sektore je veľmi pozitívny, obzvlášť v oblasti energetickej bezpečnosti. Avšak, stále pre Vás máme aj viacero odporúčaní.“
IEA odporúča najmä aktualizovať energetickú politiku SR, čo sme neurobili od roku 2014, a zahrnúť do nej „ambiciózne ciele pre znižovanie emisií CO2 do roku 2030 a ďalej.“
Taktiež odporúča zamerať sa napríklad na modernizáciu teplárenstva, najmä úpravou regulácie tak, aby povzbudzovala k ďalším investíciám a zvyšovaniu flexibility systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT).
Fatih Birol vystúpil aj na tlačovej besede počas konferencie CEEC, ktorej celé znenie si môžete vypočuť nižšie.
IEA: Energetická politika nie je sociálna politika
Ďalšie z kľúčových odporúčaní agentúry pre Slovensko sa týka regulácie v sieťových odvetviach. IEA nám odporúča pripraviť zmeny v regulácii už pre najbližšie regulačné obdobie, ktoré sa začína v roku 2022.
„Vytvorte prehľadný a transparentný program, ktorý eliminuje administratívne stanovované ceny elektriny a zemného plynu pre koncových odberateľ v novom regulačnom období,“ uvádza IEA medzi odporúčaniami.
„Chráňte zraniteľných spotrebiteľov a domácnosti s menšími príjmami prostredníctvom sociálnej a nie energetickej politike,“ píše sa v materiáli.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.