Udalosti uplynulej zimy na trhu so zemným plynom vytvorili silné napätie medzi ponukou a dopytom.
Celosvetový dopyt po zemnom plyne v roku 2021 vzrastie o viac ako tri percentá, prekoná úroveň 4 000 bcm a mierne prevýši doposiaľ rekordnú úroveň z predkrízového roka 2021. Na trhu s plynom je však viacero rizík, ktoré môžu vývoj ovplyvniť.
Očakáva to Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorá vývoj na a prognózu pre zvyšok roka 2021 priniesla v najnovšej Správe o trhu s plynom za druhý štvrťrok 2021. Celý materiál, ako aj správu za predošlý prvý kvartál, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Rast potiahne Ázia
Globálny dopyt po zemnom plyne podľa očakávaní IEA v roku 2021 vzrastie o 3,2 % (125 bcm) na úroveň približne 4 000 bcm, vďaka čomu by sa mal vyrovnať prepad z roku 2020 a prevýšiť úroveň z roku 2019.
Vývoj globálneho dopytu po plyne (2005 - 2021)
Zdroj: IEA
IEA však zároveň priznáva, že s prognózou je spojená značná neistota v dôsledku celosvetovej pandémie COVID-19. Hospodárske oživenie bude mať v jednotlivých častiach rôznu dynamiku.
Ťahúňom rastu dopytu po zemnom plyne budú podľa IEA štáty Ázie a ďalšie rýchlo rastúce trhy, ktoré by mali zodpovedať za väčšinu nárastu v tomto roku. Na druhej strane vyspelé trhy, by mali zaznamenať len postupné oživenie, pričom u niektorých IEA pripúšťa, že zostanú pod úrovňou roku 2019.
Rast dopytu po plyne podľa sektorov a regiónov (2019 - 2021)
Zdroj: IEA
Z hľadiska sektorovej spotreby bude pre plynárenstvo podľa IEA najväčšou výzvou výroba elektrickej energie. Dôvodom je kombinácia nízkeho rastu dopytu po elektrine a zvyšujúcej sa konkurencie obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
V prípade Európy by mala väčšina dopytu po plyne podľa očakávaní IEA pochádzať zo sektorov vykurovania, elektroenergetiky a priemyslu. Vo výrobe elektriny by však mali medziročne posilniť svoj podiel najmä OZE.
Dopyt po plyne v Európe podľa sektorov a výroba elektriny v Európe podľa zdroja (2018 - 2021)
Zdroj: IEA
Na trhu vzniklo napätie
Nižšia ponuka plynu a najmä chladnejšie počasie podľa EIA v uplynulých mesiacoch viedli na trhu s plynom k cenovým rastom a skokom, a to najskôr v severovýchodnej Ázii, neskôr v severnej Amerike.
„Po rekordnom poklese globálneho dopytu okolo 75 miliárd kubických metrov v roku 2020 došlo na trhoch so zemným plynom v prvých mesiacoch roku 2021 k výraznému napätiu medzi dopytom a ponukou,“ uviedla IEA.
„Mimoriadne nízke teploty spôsobili, že spotové ceny plynu dosiahli rekordnú úroveň. Prvá epizóda sa odohrala v severovýchodnej Ázii v januári kombináciou prírastkového dopytu po plyne, obmedzenej skladovacej kapacity a výpadkov regionálneho skvapalňovania, ktoré posunuli okamžité ceny LNG a prepravné sadzby na bezprecedentné maximá.“
Spotové ceny zemného plynu v roku 2020
Zostáva vám 18% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.