Geotermálnu energiu na Liptove využije priemyselná firma | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Geotermálnu energiu na Liptove využije priemyselná firma

Spoločnosť SlovTan Contract Tannery nahradí pri ohreve technologickej vody zemný plyn geotermálnou vodou a ušetrí nemalé finančné prostriedky.

Geotermálnu energiu na Liptove využije priemyselná firma

Foto: Fotolia

Slovensko patrí ku krajinám, kde prírodné podmienky ponúkajú potenciál na využívanie geotermálnej energie. Hoci tento je obmedzený prevažne na južnú časť, nájdu sa lokality aj na severe územia. K takým patrí aj Liptovská kotlina.

Spoločnosť SlovTan Contract Tannery chce využiť existujúce zdroje geotermálnej energie v tejto oblasti pri spracovaní koží a výrobe usní. Zemný plyn, ktorý teraz používa ako palivo na ohrev technologickej vody, nahradí obnoviteľným zdrojom - geotermálnou vodou.

V súčasnosti spoločnosť pripravuje geotermálny vrt s hĺbkou 1800 – 2000 metrov a jeho zapojenie do existujúceho procesu prípravy technologickej vody, ktorá je zohrievaná zo zhruba 8 °C na 32 °C. Pripravovaný vrt sa nachádza v areáli podniku, v rámci priemyselného parku mesta Liptovský Mikuláš, neďaleko pravého brehu rieky Váh.

Geotermálny zdroj nahradí dva plynové kotly

V súčasnosti je zdrojom tepla v priemyselnom areáli plynová kotolňa vybavená dvoma parnými kotlami s výkonom 2 x 3900 kW. Z kotolne je para rozvádzaná tepelným rozvodom k jednotlivým odberným miestam v areáli. Ďalej je teplo vo forme pary dodávané aj tretím subjektom v okolí.

Voda je v akumulačných nádržiach ohrievaná prostredníctvom rúrkových výmenníkov tepla, pričom do primárnej strany výmenníkov vstupuje para. Technologická voda je v akumulačných nádržiach ohrievaná na približne 60°C a následne je zmiešavaná na požadovanú presnú teplotu (okolo 32°C) a odoslaná do jednotlivých sudov pre spracovanie kože.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozchytali sa za 24 minút. Zelená domácnostiam rozdelila posledné príspevky

Rozchytali sa za 24 minút. Zelená domácnostiam rozdelila posledné príspevky

Väčšina z balíka 5,6 mil. eur ide na tepelné čerpadlá a fotovoltické panely.

Stromy čistia mestské ovzdušie. Pri územnom plánovaní však treba zvážiť rôzne faktory

Stromy čistia mestské ovzdušie. Pri územnom plánovaní však treba zvážiť rôzne faktory

Zeleň mestu prináša mnohé benefity. Účinnosť stromov pri zlepšovaní kvality ovzdušia však závisí od konkrétneho typu znečisťujúcej látky aj lokality.

Plynári varujú: Za krádež plynu zaplatíte násobne viac než za jeho bežnú dodávku

Plynári varujú: Za krádež plynu zaplatíte násobne viac než za jeho bežnú dodávku

Pri zistení neoprávneného odberu plynu je jeho hodnota vypočítavaná z ceny distribútora, nie dodávateľa, ktorá je dotovaná štátom.