VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Pritiekli ďalšie stámilióny z emisných kvót. Na účtoch Envirofondu leží už 1,5 miliardy eur

Environmentálny fond zinkasoval rekordný balík financií z dražieb emisných kvót.

komíny

Foto: Depositphotos

Environmentálny fond vlani hospodáril s balíkom približne 1,7 miliardy eur. Väčšinu z tejto sumy podobne ako v minulých rokoch tvoril zostatok nevyužitých financií z predošlých rokov v objeme takmer 1,2 mld. eur. Zvyšok predstavovali najmä výnosy z dražieb emisných kvót, ďalej poplatky za skládkovanie, odber podzemných vôd či znečisťovanie ovzdušia.

Na druhej strane celkové výdavky Envirofondu, najmä v podobe rôznych dotácií, úverov a príspevkov, dosiahli 226,5 mil. eur, čo bolo 2,7-krát viac než v predošlom roku 2021. Celkovú bilanciu však prikrášľuje to, že Envirofondom vlani „pretieklo“ 100 miliónov eur určených pre Modernizačný fond.

Vyplýva to z najnovšej výročnej správy Environmentálneho fondu za rok 2022. Na čísla sme sa pozreli bližšie.

V článku sa dozviete:

  • aké boli vlaňajšie príjmy a výdavky Envirofondu,
  • koľko financií zostalo na jednotlivých účtoch fondu,
  • prečo sú zostatky z minulých rokov prakticky nepoužiteľné,
  • ako sa vlani rozbiehal Modernizačný fond,
  • prečo vlani z Envirofondu odtiekol balík 100 mil. eur, ktorý sa doň tento rok vráti.

Ako hospodáril Environmentálny fond

Environmentálny fond za minulý rok zinkasoval celkovo 1,686 mld. eur, čo bolo zhruba o 100 miliónov eur viac, ako predpokladal jeho pôvodný rozpočet (1,587 mld. eur). Oproti predošlému roku príjmy fondu stúpli najmä kvôli rastúcim cenám emisných kvót. Výnosy z ich dražieb smerujú práve do Environmentálneho fondu.

Z balíka 1,686 mld. eur tvoril najväčšiu časť 1,172 mld. eur zostatok prostriedkov z predchádzajúcich rokov. „Čistý príjem“ Envirofondu za minulý rok tak predstavoval približne 512 miliónov eur, čo bolo najviac v jeho histórii (doposiaľ najvyššie čisté príjmy Envirofond vykázal za rok 2021, a to 339 mil. eur.)

Výdavky Envirofondu dosiahli 227 mil. eur, zatiaľ čo pôvodný rozpočet rátal so sumou 232 mil. eur. Výsledok hospodárenia Envirofondu, teda rozdiel medzi jeho čistými príjmami a výdavkami, tak za vlaňajšok dosiahol 286 mil. eur. O túto sumu sa navýšil balík, s ktorým Envirofond vstúpil do roku 2023. „Finančné prostriedky zostávajú na bankovom účte fondu v Štátnej pokladnici v rámci kumulovaného zostatku prostriedkov z predchádzajúcich rokov,“ píše sa vo výročnej správe.

Envirofond tak v minulom roku na svojej výdavkovej strane rozdelil 44 % svojich vlaňajších príjmov – odhliadnuc od prenášaného zostatku z minulých rokov. Napríklad predvlani výdavky fondu predstavovali 84 mil. eur a v roku 2020 dosiahli 102 mil. eur, čo bolo 25 %, resp. 35 % vtedajších príjmov za daný rok.

Vyššiemu podielu výdavkov pritom do veľkej miery pomohol aj rozbeh Modernizačného fondu, nástroja bez vlastnej právnej subjektivity, ktorý sčasti administruje práve Envirofond (viac ďalej v článku). Bez započítania 100 miliónov eur, ktoré v tejto súvislosti do Envirofondu natiekli a ktoré Envirofond následne v 100-percentnej miere vykázal aj na výdavkovej strane, dosiahol podiel výdavkov na príjmoch fondu zhruba 25 %.

Príjmy z kvót CO2 opäť stúpli

Hlavnou položkou v „čistých príjmoch“ Envirofondu v minulom roku boli príjmy z dražieb emisných kvót. Tie dosiahli rekordnú úroveň takmer 343 mil. eur. V predošlom roku 2021 to bolo 276 mil. eur, rok predtým 242 mil. eur.

Z vlaňajších príjmov za emisné kvóty (spomínaných 343 mil. eur) Envirofond použil na výdavky necelých 23 % (78 mil. eur), a to najmä na podporu verejných vodovodov, kanalizácií a čistiarní odpadových vôd (49,6 mil. eur), zatepľovania verejných budov (16,6 mil. eur), ako aj na reformu národných parkov (10,7 mil. eur).

„Zvyšná čas prostriedkov vo výške 264 515 11 eur zostáva na samostatnom bankovom účte vedenom v Štátnej pokladnici ako súčasť rozpočtu verejnej správy,“ uviedol Envirofond vo svojej výročnej správe. Spolu s nevyužitými výnosmi z dražieb emisných kvót za predošlé roky tak ku koncu minulého roka na príslušnom účte fondu „viselo“ už viac ako 1,3 mld. eur.

.

Balík 1,3 mld. eur však nepredstavuje všetko, čím Envirofond disponoval k 31. decembru 2022. K tejto sume treba prirátať aj finančné prostriedky na ďalších účtoch, ktoré fond drží separátne. Nasledujúca tabuľka sumarizuje stav finančných prostriedkov na všetkých bankových účtoch Environmentálneho fondu ku koncu minulého roka.

 
 

Zostáva vám 45% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Podozrenia sa týkajú projektu financovaného z eurofondov.

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Ďalšie výzvy už rezort hospodárstva otvoril, ale stále nie sú vyhodnotené.

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

Od začiatku roka sa povinnosť nakupovať emisné kvóty vzťahuje aj na námornú dopravu. Zvýšené náklady sa prenesú do cien plynu.