Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Energetika

Energetika je z ekonomického hľadiska pomenovanie pre segment trhu, v ktorom na jednej strane ponuky alebo dopytu sú tovary alebo služby výroby, prenosu, distribúcie alebo dodávky energie, ako aj obchodu s energiou a rôzne iné služby, ktoré priamo či nepriamo súvisia s výmenou energie na trhu.

Energetika

  • Slovník |  08.10.2011 |  redakcia

energetika

Foto © Property&Environment s.r.o.

Energetika zabezpečuje pre spotrebiteľa energiu. Pre tých, ktorých záujmom je dosiahnuť, aby energetika zabezpečovala spotrebiteľovi čo najlacnejšiu energiu, má energetika viacero rizík. Rizikom prirodzenej povahy je skutočnosť, že viacero druhov energie (najmä ropa a plyn) neposkytuje dobré predpoklady pre vznik heterogénneho trhu, teda trhu, v ktorom je vznik konkurencie na trhu pomerne nízkonákladovou záležitosťou.

Oveľa väčším rizikom pre poskytovanie lacnej energie je však konanie vlád, ktoré nepretržitým zasahovaním do cenotvorby ovplyvňujú správanie účastníkov na trhu s energiami. Ide predovšetkým o stanovovanie pravidiel zo strany vlády, ktorými vláda na jednej strane obmedzuje tvorbu zisku niektorých poskytovateľov energií, na druhej strane vytvára dotáciami podmienky, aby iní poskytovatelia energií dosiahli bezrizikoý, vládou garantovaný zisk. V takýchto podmienkach sú predpoklady pre vznik korektnej súťaže výrazne obmedzené, takže umožňujú vznik monopolov alebo oligopolov zo strany poskytovateľov energie.

Obmedzovanie konkurencie má významný dopad na výslednú spotrebiteľskú cenu energie.


Novinky zo sveta energií a energetiky na portáli Energie-portal.sk prináša i Facebook


Internetový denník Energie-portal.sk sa zameriava na sprostredkovanie informácií o zásahoch vlád do tvorby cien energií a signáloch a impulzoch, ktoré pre ďalší vývoj cien energií na trhu týmto konaním vlády vytvárajú.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Predajcovia brikiet, peliet a palivového dreva na Slovensku

Predajcovia brikiet, peliet a palivového dreva na Slovensku

Zoznam predajcov peliet a a mapu obchodov, ktoré sú priebežne aktualizované.

Geotermálna energia

Geotermálna energia

Geotermálna energia (z gréčtiny. „Geos“ - „zem“ a „thermal“ znamená „teplo“) je prejavom tepelnej energie zemského telesa, ktorá vzniká rozpadom rádioaktívnych látok a pôsobením slapových síl (slapové javy sú periodické zmeny rozloženia zemskej hmoty vznikajúce v podstatnej miere vplyvom obehu a príťažli­vých síl Mesiaca a v menšej miere vplyvom Slnka).

Predajcovia kotlov na Slovensku

Predajcovia kotlov na Slovensku

Pozrite si exkluzívny zoznam obchodov s kotlami v SR. Zoznam a mapa sú priebežne aktualizované.

X
X
X
X