VSE
VSE
Belimo 2

Emisie skleníkových plynov v EÚ klesajú (+ grafy)

Európska únia pokračuje v znižovaní emisií skleníkových plynov. Vyplýva to z dát, ktoré pravidelne zverejňuje európsky štatistický úrad Eurostat.

emisie skleníkových plynov

Foto: Energie-portal.sk

Hospodárstvo EÚ, ktoré po skončení koronakrízy a následnom oživení ekonomiky viedlo k nárastu produkcie emisií skleníkových plynov na predpandemickú úroveň, sa vrátilo k znižovaniu ich produkcie.

V článku sa dozviete:

  • aká je produkcia skleníkových plynov v EÚ,
  • aké sú čisté emisie podľa viacerých ukazovateľov.
  • ktorý druh aktivít spôsobuje najväčšie emisie skleníkových plynov.

Klesá produkcia skleníkových plynov v EÚ?

Áno. V minulom roku dosiahla únia významný pokrok pri plnení svojich klimatických cieľov do roku 2030. Konštatuje to najnovšia správa Európskej environmentálnej agentúry (EEA) s názvom Trendy a prognózy v Európe 2024, ktorú vydala včera.

Vďaka prudkému zníženiu emisií sa odhadovaná úroveň emisií skleníkových plynov znížila v porovnaní s referenčným rokom 1990 o 37 %, zatiaľ čo v porovnaní v roku 2022 to bolo o 31 %.

Skleníkovými plynmi sú najmä CO2 (oxid uhličitý), ďalej N2O (oxid dusný), CH4 (metán), HFC (fluórované uhľovodíky), PFC (perfluorované zlúčeniny), SF6 (hexafluorid sírový, angl. sulfur hexafluoride) a NF3 (fluorid dusitý), ktoré sa pre Eurostat prepočítavajú na ekvivalent CO2.

„Po rokoch kolísania úrovne emisií v dôsledku pandémie COVID-19 a energetickej krízy to znamená návrat na strmú klesajúcu trajektóriu,” konštatuje EEA. Správe agentúry sa budeme venovať v samostatnom článku.

Čisté emisie skleníkových plynov v EÚ

Z údajov eurostatu vyplýva, že Slovensko patrí ku krajinám, ktoré od roku 1990 najvýraznejšou mierou znížili emisie skleníkových plynov. Kým Európska únia ako celok znížila na úroveň 69 %, Slovensko na 46,4 % (Graf 1/5).

Ide o údaje, ktoré zahŕňajú medzinárodnú leteckú dopravu bez tzv. "memo položiek", ktoré metodika bližšie nešpecifikuje.


V tomto porovnaní sa merajú celkové národné emisie (zo sektorov ESD aj ETS) vrátane medzinárodnej leteckej dopravy tzv. „kjótskeho koša“ skleníkových plynov vrátane oxidu uhličitého (CO2), metánu (CH4), oxidu dusného (N2O) a tzv. plynov F (fluórované uhľovodíky, perfluórované uhľovodíky, trifluorid dusíka (NF3) a hexafluorid síry (SF6)) zo všetkých sektorov inventarizácie emisií skleníkových plynov (vrátane medzinárodnej leteckej dopravy a nepriamych emisií CO2). 

Vyššie uvedený graf uvádza ako čisté emisie vrátane využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva (LULUCF).

Slovensko piate najlepšie

V roku 2022, ktorý je zatiaľ posledným rokom so zverejnenými údajmi, je Slovensko v kritériu produkcie skleníkových plynov na piatom mieste v únii. 

Naopak, osem krajín únie svoje emisie v porovnaní s rokom 1990 zvýšili, medzi nimi i susedné Rakúsko. To môže byť spôsobené tým, že každá krajina vychádzala v roku 1990 z inej referenčnej úrovne, ktorá reflektovala ich vtedajšiu ekonomickú silu, ako aj zelenú výrobu energie (Graf 2/5).

Podobný vývoj je aj v tonách na obyvateľa

Na ďalších troch grafoch si ukážeme, aké sú emisie skleníkových plynov v prepočte na osobu a podľa ekonomických aktivít.

Ekonomickú výkonnosť krajín a nízkouhlíkovú výrobu energie do veľkej miery reflektujú aj údaje o emisiách skleníkových plynov jednotlivých krajín v prepočte na tony na obyvateľa (per capita). V tomto ukazovateli je „najčistejšou" krajinou Švédsko, nasledované Rumunskom (Graf 3/5).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Regulačná rada ÚRSO má nové vedenie. Stále jej však chýba tretina členov

Regulačná rada ÚRSO má nové vedenie. Stále jej však chýba tretina členov

Orgán schvaľuje strategické dokumenty aj účtovnú uzávierku ÚRSO. Rozhoduje tiež o odvolaniach voči prvostupňovým rozhodnutiam ÚRSO.

Rastú hlavne lokálne zdroje vo firmách. Domácnosti tento rok inštalujú solárne panely menej

Rastú hlavne lokálne zdroje vo firmách. Domácnosti tento rok inštalujú solárne panely menej

Rast obnoviteľných zdrojov aktuálne ťahajú hlavne strešné fotovoltiky vo firmách, ukazujú dáta SEPS.

Distribučné spoločnosti menia cenníky, ÚRSO určil tarify za distribúciu elektriny na rok 2025

Distribučné spoločnosti menia cenníky, ÚRSO určil tarify za distribúciu elektriny na rok 2025

Zmeny sa týkajú aj taríf za straty a za prístup do distribučnej sústavy. Niektoré sadzby idú hore aj o desiatky percent.

X
X
X
X