Elektrický generátor nájde využitie pri výpadkoch elektriny či na miestach, kde elektrina nie je zavedená.
Určite sa už aj vám stalo, že vám na chate alebo v dome vypadol prúd. Bez elektrickej energie si dnes už život nedokážeme predstaviť a práve v takomto prípade vám elektrocentrála môže byť vhodným pomocníkom.
Ešte predtým, než začnete premýšľať o kúpe akejkoľvek elektrocentrály, mali by ste vedieť, aké máte možnosti a položiť si niekoľko základných otázok, ktoré vám pomôžu vybrať tú najvhodnejšiu elektrocentrálu.
Čo je elektrocentrála?
Elektrocentrála, alebo aj tzv. elektrický generátor, je zariadenie so spaľovacím motorom a generátorom na výrobu elektrickej energie. Využijete ju všade tam, kde nie je možné získať prístup k elektrickej prípojke. Elektrocentrála dokáže pomocou spaľovacieho motora a generátora vyrobiť elektrickú energiu.
Môžete ju využiť pri nečakanom výpadku ako elektrocentrálu do domácnosti, ale aj na miestach, kde elektrická energia nie je zavedená na chatách, v horských a neprístupných oblastiach, v kempoch, na festivale či pri koncertoch.
Využitie elektrocentrály
Zásadnou vecou, nad ktorou sa treba zamyslieť pri kúpe, je využitie elektrocentrály. K čomu ju potrebujete? Budete ju využívať občas alebo pravidelne? Kam ju chcete umiestniť? Od toho sa budú odvíjať aj ďalšie parametre. Využitie elektrocentrály je naozaj veľmi široké.
Kde a ako ju môžete teda použiť?
- Na chalupe alebo na chate, ak ju máte v oblasti s častými výpadkami prúdu, nestabilnou sieťou a chcete istotu, že nezostanete v úplnej tme bez prúdu
- Pri kempovaní, stanovaní, do karavanu v prípade, ak potrebujete dostatok energie pre varič, rádio, menšiu chladničku alebo na nabíjanie ďalších spotrebičov
- V dome na poháňanie domácich spotrebičov, pracovného náradia, osvetlenia alebo kúrenia
- Pri povodniach, veterných smrštiach a iných živelných pohromách vám umožní variť, zohrievať, ale aj odčerpať vodu
- Na výletoch, festivaloch a koncertoch sa vám malé prenosné zariadenie v kufri auta zíde a vy ho tak budete môcť použiť kdekoľvek a na hocičo (nafúkať športový čln a podobne)
- Pri montážnych prácach vonku
- V stavebníctve, pri rekonštrukciách domov, na novostavbách, na miestach, kde potrebujete energiu pre stavebné stroje
- Ako nevyhnutný zdroj energie pre letiská, nemocnice, ambulancie a lode
Typy elektrocentrál podľa typu konštrukcie
Podľa typu konštrukcie rozlišujeme tri typy elektrocentrál:
Rámové elektrocentrály
Tieto elektrocentrály bývajú najčastejšie na benzínový pohon, ktorý je zasadený do rámu. Medzi ich prednosti patrí cenová dostupnosť a široké využitie pri napájaní bežných spotrebičov, ktoré potrebujete doma, na chate alebo záhrade. Ich mínusom je hlučnosť.
Invertorová elektrocentrála
Toto kompaktné zariadenie pripomína kufrík a invertorová elektrocentrála sa využíva najmä na poháňanie jemnejšie elektroniky. Je ako stvorená do karavanu, kempu, ale aj pre rybárov. I keď jej cena a výstup elektrickej energie sú vyššie, poteší vás nízka hlučnosť a menšia spotreba paliva.
Elektrocentrály so systémom AVR
Zo všetkých troch modelov sú elektrocentrály s AVR najdrahšie, pretože ponúkajú možnosť automatickej regulácie napätia. Táto funkcia z nej robí ideálny model pre napájanie jemnej elektroniky, ako sú počítače alebo televízory.
Typy elektrocentrál podľa fázy
Podľa typu fázy na trhu existujú jednofázové a trojfázové elektrocentrály a spotrebiče. Vo všeobecnosti to spoznáte podľa počtu kolíkov na prívodnom kábli.
Jednofázová elektrocentrála a spotrebiče (230 V)
Tieto bývajú najrozšírenejšie, keďže ide o bežné spotrebiče, ako sú rýchlovarné kanvice, lampy, počítače a bežné náradie. Pokiaľ ide o elektrocentrálu na občasné používanie v dome, okolo domu alebo na chalupe, vám postačí práve jednofázová elektrocentrála.
Trojfázová elektrocentrála a spotrebiče (400 V)
Kým jednofázové sú určené iba pre jednofázové spotrebiče, trojfázové dokážu elektrickou energiou napájať nielen trojfázové, ale aj jednofázové spotrebiče. Trojfázové elektrocentrály odporúčame vtedy, ak nimi budete pripájať trojfázový spotrebič náročnejší na výkon. Svoje uplatnenie si nachádzajú hlavne v priemysle a ťažkom stavebníctve.
Typy elektrocentrál podľa typu paliva
Medzi základné rozdiely medzi jednotlivými typmi elektrocentrál je druh používaného paliva. Podľa toho sa elektrocentrály delia na:
Benzínová elektrocentrála
Tieto elektrocentrály patria medzi najrozšírenejší variant a zdrojom pohonu je benzín, najčastejšie Natural 95. Výhodou týchto elektrocentrál je ich kompaktnosť, menšia veľkosť ako aj nízka váha.
Využívajú sa však skôr na kratšie časové obdobie a na nenáročnú prevádzku. Môžete ich použiť na záhrade, aj ako náhradný zdroj pre chladničku či mrazničku, domácu vodárničku a podobné spotrebiče. Najčastejšie sú vybavené jednofázovou zásuvkou.
Dieselová elektrocentrála (nafta)
Dieselové elektrocentrály sú na pohľad robustnejšie a ťažšie a zvyčajne zhotovené pre trojfázové spotrebiče a mašiny. Často sa s nimi stretnete v priemysle alebo na stavbách. Ich veľkou výhodou ale je, že ich môžete pokojne využiť ako záložný zdroj pre celý dom.
Plynová elektrocentrála (plyn LPG, NG)
Tento typ je výkonnostne veľmi podobný benzínovým elektrocentrálam, no oproti nim ponúka oveľa ekologickejšiu a ekonomickejšiu prevádzku. Palivom je plyn čiže LPG (propán-bután), alebo NG (zemný plyn).
Využiť ich môžete ako zdroj pre domáce spotrebiče, záhradnú techniku alebo na použitie v dielňach. Zatiaľ však nie sú príliš rozšírené a ich nevýhodou môže byť zložitejšie doplňovanie paliva než pri benzíne a nafte.
Olejová elektrocentrála
Olejové elektrocentrály sa v domácnosti vyskytujú iba výnimočne, častejšie sa s nimi stretnete v priemysle a na stavbách. Ako palivo sa do nich používa špeciálny olej.
Hybridná elektrocentrála
Ak potrebujete elektrocentrálu, ktorá si poradí aj s dlhšou prevádzkou, odporúčame hybridné elektrocentrály. Sú schopné spaľovať tri druhy paliva (LPG, NG, 95-oktánový benzín) a na svoju prevádzku nepotrebujú žiadne doplnkové príslušenstvo. Takéto elektrocentrály predstavujú ideálny zdroj energie v domoch, na menších stavbách či v chatách.
Akumulátorová elektrocentrála
Táto je napájaná priamo zo siete a ide tiež o veľmi málo rozšírený variant. Jej výhodou je, že je veľmi tichá a môžete ňou napájať aj prístroje citlivé na výkyvy.
Podľa mobility
Ďalší rozdiel medzi jednotlivými elektrocentrálami predstavuje aj ich pohyblivosť:
- Mobilné - sú ľahko prenosné
- Stacionárne - používajú sa v stavebníctve a ako zdroj energie napríklad v nemocniciach
Na čo sa zamerať pri výbere elektrocentrály?
Okrem typu elektrocentrály, účelu použitia či fázy, treba myslieť aj na ďalšie parametre:
Spotreba
Spotreba sa udáva v množstve paliva na motohodinu a je ovplyvnená množstvom energie, ktorú stroj dokáže dodať. Napríklad elektrocentrály s výkonom 0,6-1 kVA majú spotrebu 0,5 l na motohodinu, v prípade 5-6 kVA to však môže byť 2-2,5 l benzínu na motohodinu. Spotreba paliva by mala byt' vždy uvedená v popise alebo na štítku prístroja alebo vás o nej informuje predajca.
Výkon
Výkon je veľmi podstatný údaj, ktorý vám napovie o tom, čo všetko vlastne môžete na elektrocentrálu napojiť. Podľa toho, na čo chcete elektrocentrálu využívať, si treba vybrať aj typ so zodpovedajúcim výkonom. Pri elektrocentrálach sa riadime jednotkami VA (voltampér). Pri trojfázových zariadeniach si celkový výkon vypočítate: 1 kVA = 0,8 kW.
- Domáce elektrocentrály sa najčastejšie predávajú s výkonom v rozmedzí od 0,6 kVA do 10-12 kVA
- Výkon v rozmedzí 3 až 5 kVA môže zálohovať základné životné funkcie domu ako čerpadlo alebo vykurovanie
- Veľké elektrocentrály, ktoré sú určené pre profesionálne použitie môžu dodávať až 20 kVA výkonu
Prenášateľnosť a hmotnosť
Hmotnosť zariadenia je závislá od jeho konštrukcie. To znamená, že čím je robustnejšia a výkonnejšia, tým sa zvyšuje aj jej hmotnosť. Úplne najmenšie vážia iba okolo 5 kg, tie najťažšie aj niekoľko desiatok kíl, výkonné elektrocentrály v priemysle môžu vážiť aj viac ako 200 kg.
Pre domáce použitie si skôr vyberajte taký typ, s ktorým sa vám bude dobre manipulovať, je ľahko prenosný a prípadne má aj podvozok s kolieskami.
Bezpečnosť
Pri elektrocentrálach treba dbať najmä na prienik vody. Dnes sa elektrocentrály vyrábajú s rôznymi stupňami ochrany proti prieniku vody a záleží iba na vás, či sa rozhodnete pre vyšší alebo sa uspokojíte aj s nižším stupňom ochrany.
Nezabudnite pri výbere myslieť aj na rôzne bezpečnostné funkcie a samozrejme na zásady bezpečnosti a zdravie pri elektro prácach a inštalácii.
Ochrana
Aby ste sa vyhli poškodeniu elektrocentrály a zvýšili jej životnosť, mali by ste dbať aj na to, v akom prostredí ju budete používať. Elektrocentrálu je potrebné chrániť pred vonkajšími vplyvmi. Prakticky rozlišujeme dva typy ochrany:
IP23
Elektrocentrála s krytím IP23 je chránená voči padajúcej vode pod uhlom 60°. Toto krytie je vhodné aj pre elektrocentrály, ktoré budú zapojené v prašnom a znečistenom prostredí.
IP54
Toto krytie poskytne elektrocentrále vyššiu ochranu, takže ju neohrozí padajúca voda zo žiadneho uhla, pretože konštrukcia je dokonale utesnená. IP54 ponúka maximálnu ochranu nielen pred vodou, ale aj prachom.
Hlučnosť
Elektrocentrála môže byť dosť hlučné zariadenie, preto ani tento údaj nepodceňujte. Vo všeobecnosti sa hlučnosť pohybuje medzi 60 – 100 dB. Tiché modely majú od 53 dB, výkonnejšie sú hlučnejšie a môžu mať aj viac ako 90 dB.
Preto ak máte možnosť, umiestnite elektrocentrálu niekam mimo, napríklad do pivnice alebo za nejakú pevnú prekážku (stena, múr).
Servis a služby
Rovnako dôležité pri výbere elektrocentrály sú aj servis a asistenčné služby. Zamerajte sa hlavne na skúseného a overeného výrobcu, dostupnosť náhradných dielov a náklady spojené s opravou. Taktiež si vyberajte certifikované produkty označené CE certifikátom. Môžete tak ušetriť nemalé výdavky.
Funkcie a doplnky
Elektrocentrály disponujú rôznymi funkciami a ponúkajú doplnky, ktoré výrazne vedia zvýšiť komfort pri ich používaní.
- Štartovanie – cenovo dostupnejšie elektrocentrály majú klasické ručné štartovanie potiahnutím lanka, naopak drahšie zariadenia disponujú elektrickým štartom s pomocou stlačenia spínača alebo pootočením kolieska
- Nabíjanie batérie – dobíjač štartovacích batérií zabezpečuje pravidelné nabíjanie, aby sa nestalo, že nebude mať dostatok energie na ďalšie uvedenie do chodu
- Diaľkové ovládanie – ďalšia funkcia, ktorá je vhodná najmä v prípade, že máte elektrocentrálu na nedostupnom mieste, je pomocou diaľkového ovládania. Tak môžete elektrocentrálu zapnúť, vypnúť a na diaľku ovládať jej chod
- Displej – ak elektrocentrála obsahuje aj displej, je to veľké plus. Nielenže ju môžete veľmi pohodlne ovládať, ale máte aj všetky potrebné informácie na jednom mieste. Informuje o aktuálnom stave elektrocentrály (zostatok paliva, napätie, frekvencia, motohodiny). Je to veľmi šikovná pomôcka, no nie nevyhnutnosť
- Podvozok – slúži ako praktická výbava predovšetkým k ľahkému presunu a transportu elektrocentrály z miesta na miesto. Podvozky sú vybavené kolieskami, ktoré umožnia ľahšie presúvanie
- Systémy automatickej ochrany – tie chránia elektrocentrálu pred preťažením, prehriatím a nebezpečným poklesom hladiny oleja. Najlepšie elektrocentrály majú aj pokročilý systém chladenia, ktorý sa postará o optimálnu prevádzkovú teplotu aj pri dlhšej činnosti elektrocentrály
- GSM modul – ak je vaša elektrocentrála vybavená týmto doplnkom, tak o stave vášho záložného zdroja vás informuje pomocou SMS-ky.
Cena
Elektrocentrály majú široké využitie. Slúžia na domáce účely, priemyselné využitie vo výrobe či v stavebníctve. Preto sa ich ceny samozrejme líšia od výkonu, regulácie aj značky.
Stretnúť sa tak môžete s modelmi v cene už okolo stovky eur, ale aj s profi elektrocentrálami za 30-40 tisíc eur. V každej cenovej kategórii si preto vyberajte podľa parametrov, kvality spracovania a spoľahlivosti a overenej značky.
Najznámejší výrobcovia
Europower
Medzi absolútnu špičku v obore patrí belgická spoločnosť Europower, kde si môžete zakúpiť malé, ale aj veľké elektrocentrály. Medzi prednosti ich výrobkov jednoznačne spadá výborná spoľahlivosť a len tie najlepšie motory.
Scheppach
Ďalšou skúsenou spoločnosťou je Nemecka firma Scheppach, ktorá ponúka nielen vysokú kvalitu produktov, ale aj prepracovanosť výrobkov, skvelé služby a profesionálny servis.
Medved
Zástupcu výroby elektrocentrál máme aj u susedov v Česku. Spoločnosť s netradičným názvom sa zaoberá obzvlášť výrobou a servisom elektrocentrál. Ich skúsenosti s elektrocentrálami sú veľké a môžete si vybrať presne to, čo potrebujete.
Heron
Viac ako dvadsať rokov na európskom trhu pôsobí aj Heron. Spoločnosť sa okrem výroby elektrocentrál zaoberá aj výrobou čerpadiel. Vďaka náročným kvalitatívnym, ale aj environmentálnym testom sa môžete na výrobok od tejto spoločnosti určite tešiť.
Medzi ďalších známejších výrobcov elektrocentrál patrí aj Honda, Kipor, Zipper, Hitachi, Makita a česká značka Hecht.
Starostlivosť a údržba elektrocentrály
Každá elektrocentrála potrebuje pravidelnú údržbu a starostlivosť bez ohľadu na to, o aký model a o aké prevedenie ide. Ak budete dodržiavať niekoľko dôležitých zásad, vyplatí sa vám to v jej spoľahlivosti a dlhšej životnosti.
- Pravidelne čistite prachový filter elektrocentrály, najmä ak máte elektrocentrálu umiestnenú v prašnom prostredí
- Pravidelne sledujete a vymieňajte olej
- Asi po 2 500 motohodinách sa odporúča dať elektrocentrálu do servisu
- Dodržiavajte pravidelné prevádzkové prestávky, ktoré niektoré modely vyžadujú
- Elektrocentrála by okolo seba mala mať dostatok voľného priestoru
- Pred kúpou si zistite, aká je dostupnosť náhradných dielov a servisu, aby vás servis nevyšiel drahšie než zaobstaranie novej elektrocentrály.
Na záver
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.