Energetikom drony pomáhajú pri predchádzaní vzniku porúch, ale aj v environmentálnych projektoch.
Drony nachádzajú čoraz širšie uplatnenie i v energetike. Svoje o tom vedia aj vo Východoslovenskej distribučnej (VSD), kde na siete dohliada 11 pilotov tvoriacich jednu z najskúsenejších letiek na Slovensku.
Komplexný pohľad na drony od ich vývoja cez legislatívny rámec a bezpečnosť až po reálne využitie v priemysle a službách poskytol prvý ročník konferencie Drontex, ktorú na jeseň zorganizovala asociácia Mám dron. Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Elektrárne Piešťany.
Elektrárňa Piešťany počas konferencie DRONTEX | Foto: Mám dron
Spoločnosť VSD, ako aj celú slovenskú elektroenergetiku, na konferencii zastupoval Dárius Kozmaš, ktorý sa s odbornou verejnosťou podelil o skúsenosti z rôznorodého využívania dronov pri zabezpečovaní stability, kvality a bezpečnosti distribúcie elektriny. Ako zároveň dodal, „stále nachádzame nové možnosti, ako drony zapájať do efektívnejšieho manažovania správy sietí.“
V súčasnosti podľa D. Kozmaša drony vo VSD využívajú najmä pri plánovaní preventívnej údržby koridorov vzdušných elektrických vedení. „S nimi prepočítavame a stanovujeme, podľa noriem, na základe ortofotosnímok súradnice plôch pre ochranné zóny vedení. Zo vzduchu monitorujeme stav elektrických vedení, ktoré sú voľným okom pre terén, vzdialenosť a výšku ťažko viditeľné,“ povedal.
Drony energetikom pomáhajú aj pri predchádzaní poruchám. Termovíznym vzdušným meraním totiž experti VSD dokážu identifikovať oteplenie prúdových spojov, ktoré indikuje neželané prehrievanie.
Okrem toho drony nachádzajú uplatnenie aj pri rôznych environmentálnych projektoch, ktoré v prípade elektroenergetiky súvisia napríklad s ochranou vtáctva. „Drony slúžia aj na zosilnenie environmentálneho prístupu firmy v oblasti ochrany vtáctva. Medzi naše prvé skúsenosti s dronmi patrila inštalácia reflexných značení elektrických vedení, ktoré presmerujú vtáctvo mimo vedenia,“ priblížil D. Kozmaš.
Ako doplnil, dronmi vo VSD robia tiež povinné kontroly stavu elektrických vedení v neprístupných terénoch a pomáhajú tiež monitorovať prístupnosť terénu pre mechanizmy pri plánovaných i neplánovaných prácach.
Energetici do budúcna podľa D. Kozmaša vidia možnosti aj pre ďalšie rozšírenie využívania dronov. Poslúžiť by mohli monitorovať prístupnosť terénu pre mechanizmy pri plánovaných aj neplánovaných prácach. napríklad pri postrekoch invazívnych rastlín, ktoré ohrozujú bezpečnosť a prevádzkovú stabilitu vedení.
Spoločnosť VSD je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.