Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Dokážu palivové články v rodinnom dome pokryť potrebu elektriny a tepla?

Vedci zo Žilinskej univerzity simulovali prevádzku mikrokogeneračnej jednotky v novostavbe rodinného domu.

Dokážu palivové články v rodinnom dome pokryť potrebu elektriny a tepla?

Foto: Viessmann

Kogeneračné jednotky vyrábajúce elektrinu spolu s teplom nenachádzajú využitie iba vo veľkých energetických zariadeniach, ale môžu sa uplatniť aj v objektoch s nižšou potrebou elektriny a tepla ako sú menšie budovy alebo rodinné domy. Mikrokogeneračné jednotky s maximálnym elektrickým výkonom 50 kW fungujú nielen na báze spaľovacích technológií, ale aj palivových článkov.

Mikrokogeneračná jednotka je vhodná na výrobu tepla pokrývajúceho tepelné straty v objekte a ohrev teplej vody, pričom sa zároveň získava elektrická energia. Táto sa však musí v danom mieste aj spotrebovať, preto je dôležité zosúladiť tepelný aj elektrický výkon takéhoto zariadenia s konkrétnou spotrebou v objekte.

Modelový rodinný dom

Vedci z katedry energetickej techniky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity simulovali prevádzku mikrogeneračnej palivovej jednotky na zemný plyn v rodinnom dome neďaleko Žiliny. Ide o dvojpodlažnú nízkoenergetickú novostavbu, v ktorej býva štvorčlenná rodina. Dôležité údaje o presnej spotrebe tepla a elektriny počas roka poskytujú inteligentné technológie nachádzajúce sa v dome.

Palivový článok a plynový kotol

Testovanie mikrogeneračnej jednotky s palivovými článkami sa uskutočnilo v laboratórnych podmienkach univerzity na základe reálne zaznamenaných údajov o spotrebe elektriny a tepla počas celého roka 2018. Mikrogeneračná jednotka používa palivové články s technológiou SOFC (vysokoteplotný keramický palivový článok s pracovnou teplotou 830 °C) a dosahuje elektrický výkon 1 kW a tepelný výkon 1,8 až 3,3 kW. Zvýšenú spotrebu tepla pokrýva plynový kondenzačný kotol s tepelným výkonom 7 – 20 kW. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viessmann zvyšuje konektivitu kotlov, čerpadiel, batérií, rekuperačných jednotiek

Viessmann zvyšuje konektivitu kotlov, čerpadiel, batérií, rekuperačných jednotiek

Spoločná digitálna platforma pre všetky zariadenia zjednodušuje ovládanie a zvyšuje komfort pre zákazníkov aj odborné firmy.

Energetická trieda A0 si vyžaduje užšiu spoluprácu medzi špecialistami

Energetická trieda A0 si vyžaduje užšiu spoluprácu medzi špecialistami

Pri návrhu a realizácii stavieb treba skĺbiť požiadavky, ktoré na budovy kladie energetická trieda A0, s nárokmi na kvalitu vnútorného prostredia.

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2021

Pozvánka na konferenciu: VYKUROVANIE 2021

Ďalší, v poradí už 29. ročník konferencie so zahraničnou účasťou, na tému „Alternatívne zdroje energie pre budovy s takmer nulovou potrebou energie“.