Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výberové konanie na zariadenia s celkovým výkonom 30 MW. Výrobcovia môžu predkladať ponuky do konca apríla.
Na Slovensku by v najbližších rokoch mali pribudnúť zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie (OZE) s celkovým inštalovaným výkonom 30 MW. Prevádzkovatelia týchto zariadení budú mať na 15 rokov garantované výkupné ceny elektriny.
Vyplýva to z podmienok historicky prvej aukcie na dodávku elektriny z OZE, ktorú včera vyhlásilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR). O prvých podrobnostiach sme podľa vyjadrí ministra P. Žigu písali podrobnejšie tu.
V tomto článku sa dozviete:
- na aké zariadenia sa aukcia vzťahuje,
- aké podmienky musia podporené zariadenia spĺňať,
- koľko času dostanú výrobcovia na vybudovanie zariadení,
- akú maximálnu cenu elektriny môžu výrobcovia ponúknuť,
- ako bude prebiehať hodnotenie ponúk.
Aukcia pre všetky druhy OZE
Výzva na predkladanie ponúk do výberového konania na zariadenia výrobcu elektriny s právom na podporu, tzv. aukcia na OZE, je otvorená od včerajška 3. februára do štvrtku 30. apríla 2020. MH SR vyhlásilo výberové konanie ako „technologicky neutrálne,“ čo znamená, že podporu tzv. príplatkom môžu získať rôzne druhy zariadení.
Výberové konanie sa vzťahuje na nové zariadenia, ktoré využívajú OZE. V prípade fotovoltických elektrární môže jeden výrobca prostredníctvom aukcie vybudovať zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom od 100 kW do 2 MW. Solárna elektráreň musí byť umiestnená na streche alebo obvodovom plášti budovy, prípadne na pozemku, ktorý nie je poľnohospodárskou pôdou.
V prípade ostatných druhov OZE môže výrobca podľa podmienok aukcie získať podporu príplatkom na zariadenia s výkonom od 500 kW do 10 MW. Zariadenia môžu využívať biomasu, bioplynu, skládkový plyn, plyn z čističiek odpadových vôd, veternú energiu, vodnú energiu alebo geotermálnu energiu.
Výrobcovia, ktorí sa chcú prihlásiť do aukcie, musia svoje zariadenia pripojiť do elektrizačnej sústavy. Solárne elektrárne musia uviesť do prevádzky najneskôr do 21 mesiacov, veterné elektrárne najneskôr do 39 mesiacov, v prípade ostatných zariadení je lehota stanovená na 51 mesiacov od zverejnenia výsledkov aukcie.
Víťazi jednokolovej aukcie získajú právo na podporu vo forme príplatku na dobu 15 rokov. Počet výrobcov, medzi ktorých sa má tento výkon rozdeliť, MH SR nijako neobmedzilo. MH SR chce v rámci výberového konania rozdeliť celkovo 30 MW inštalovaného výkonu, v praxi to však môže byť až 33 MW.
„Ak by prijatie poslednej cenovej ponuky znamenalo prekročenie súťažného objemu najviac o 10 %, ministerstvo akceptuje ako úspešnú aj túto poslednú cenovú ponuku,“ píše sa v texte výzvy. Jej plné znenie si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Rozhodne jediné kritérium
MH SR v podmienkach aukcie určilo taktiež maximálnu výkupnú cenu elektrinu, ktorú môžu výrobcovia ponúknuť. Kým v prípade solárnej a veternej energie to bude 84,98 eur/MWh, pre ostatné druhy OZE to bude 106,80 eur/MWh.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.