O nových predpisoch EÚ týkajúcich sa dekarbonizácie plynu a uhlíka píše Sylvia Berová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.
V auguste 2024 nadobudli účinnosť nové predpisy EÚ týkajúce sa dekarbonizácie plynu a uhlíka, ktorých cieľom je uľahčiť prenikanie obnoviteľného plynu a nízkouhlíkového plynu a vodíka do energetického systému (čo umožní odklon od fosílneho plynu), a umožniť a uľahčiť tak prechod na klimatickú neutralitu.
Balík EÚ o dekarbonizácii plynu a vodíka, ktorý tvorí Nariadenie (EÚ) 2024/1789 o vnútorných trhoch s plynom z obnoviteľných zdrojov, zemným plynom a vodíkom (ďalej len „Nariadenie“) a Smernica (EÚ) 2024/1788 o spoločných pravidlách pre vnútorné trhy s plynom z obnoviteľných zdrojov, zemného plynu a vodíka a (ďalej len „Smernica“), nadobudol účinnosť 4. augusta 2024.
Nariadenie je priamo uplatniteľné v členských štátoch od 5. februára 2025 (s výnimkou niektorých ustanovení, ktoré sa uplatňujú od skorších dátumov). Smernica sa má transponovať do vnútroštátneho právneho poriadku do 5. augusta 2026.
Smernica ustanovuje, že obnoviteľný plyn je bioplyn, ako je definovaný v smernici o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov1, vrátane bioplynu, ktorý bol upravený na biometán, a palivá z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu.
Nízkouhlíkový plyn je časť plynných palív vo fosílnych palivách vyrobených z odpadu, nízkouhlíkový vodík a syntetické plynné palivá, ktorých energetický obsah pochádza z nízkouhlíkového vodíka a ktoré spĺňajú prahovú hodnotu zníženia emisií skleníkových plynov vo výške 70 % v porovnaní s porovnateľným fosílnym palivom pre palivá z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu stanoveným v metodike prijatej podľa smernice o podpore využívania energie obnoviteľných zdrojov.
Komisia je splnomocnená prijímať delegované a vykonávacie akty s cieľom stanoviť sieťové predpisy, spoločné špecifikácie alebo usmernenia vo viacerých oblastiach. Napríklad Smernica ukladá Komisii do 5. augusta 2025 prijať delegované akty ktorými špecifikuje metodiku posudzovania úspor emisií skleníkových plynov z nízkouhlíkových palív.2
Cieľom nových predpisov je predovšetkým:
Zavedenie obnoviteľného a nízkouhlíkového plynu do energetického systému
- Smernica predpisuje, že výrobcom sa musí zabezpečiť a zachovať pripojenie k sieti a prístup k nej3, zatiaľ čo Nariadenie stanovuje, že prevádzkovatelia siete musia zabezpečiť pevnú kapacitu siete a výrazné zľavy zo sieťových taríf (napr. 75 % pre nízkouhlíkové plyny, 100 % pre obnoviteľné plyny pri ich vstupe zo zariadení na výrobu obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov)4
- Smernica hovorí aj o zákaze nových dlhodobých zmlúv o dodávkach fosílneho plynu bez znížených emisií, ktorých trvanie by začalo po 31. decembri 2049 ( hoci nerieši podrobnosti o postupnom vyraďovaní fosílnych plynov)5 a
Zameranie sa na špecializovaný regulačný rámec a vodíkovú infraštruktúru
- vytvorenie regulačného rámca pre rozvoj konkurencieschopnej špecializovanej vodíkovej infraštruktúry vrátane objektívneho a nediskriminačného prístupu tretích strán na základe regulovaných prístupových taríf pre vodíkové siete a vodíkové zásobníky (s prechodnou fázou dojednaného prístupu možnou do 31. decembra 2032)6 a dojednaného prístupu pre vodíkové terminály
- od 1. januára 2033 sú budú prevádzkovatelia vodíkových sietí povinní dodržiavať všeobecné pravidlá vyvažovania7
- oddelenie prevádzky vodíkových sietí od činností v oblasti dodávok a výroby energie 8
Podpora integrovaného plánovania sietí pre elektrinu, plyn a vodík
Posilnenie postavenia a ochrana spotrebiteľov
Zlepšenie energetickej bezpečnosti a dodávok v EÚ
1 V Čl. 2 bod 28 smernice (EÚ) 2018/2001
2 Čl. 9 ods. 5 Smernice
3 Smernica recitál 114
4 Nariadenie čl. 18
5 Recitál Smernice bod 144
6 Čl. 35 Smernice
7 Čl. 50 ods. 4 Smernice
8 Recitál bod 81 Smernice
Mgr. Sylvia Berová, advokátka
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.