Čo dosiahol samit COP27? Podľa OSN prelomovú dohodu o novom fonde | ENERGIE-PORTAL.SK
KI reklama od Petra Gondu
VSE
Belimo

OSN: COP27 dosiahla prelomovú dohodu o novom fonde „strát a škôd“ pre zraniteľné krajiny

Konferencia OSN o zmene klímy COP27 sa včera skončila dohodou o poskytovaní finančných prostriedkov na krytie „strát a škôd“ pre zraniteľné krajiny, ktoré ťažko postihli klimatické katastrofy.

COP27 climate conference

Flickr | https://flic.kr/p/2nXBX5F

"Tento výsledok nás posúva vpred," povedal Simon Stiell, výkonný tajomník OSN pre zmenu klímy. "Určili sme spôsob, ako pokračovať v desaťročia trvajúcej diskusii o financovaní strát a škôd - uvažujeme o tom, ako riešiť dopady na komunity, ktorých životy a živobytie zničili tie najhoršie dôsledky zmeny klímy."

Výsledkom konferencie COP27 bolo podľa UN Climate Change prijatie balíka rozhodnutí, ktorými krajiny potvrdili svoj záväzok obmedziť nárast globálnej teploty na 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou úrovňou.

Balík tiež posilnil opatrenia krajín na zníženie emisií skleníkových plynov a prispôsobenie sa nevyhnutným dôsledkom zmeny klímy, ako aj zvýšenie podpory financovania, technológií a budovania kapacít, ktoré rozvojové krajiny potrebujú.

Vytvorenie osobitného fondu na krytie strát a škôd považuje OSN za dôležitý pokrok, keďže táto otázka bola zaradená do oficiálneho programu a prvýkrát prijatá práve na konferencii COP27.

Vlády prijali rozhodnutie o vytvorení nových mechanizmov financovania, ako aj osobitného fondu na pomoc rozvojovým krajinám pri reakcii na straty a škody. Vlády sa tiež dohodli na zriadení "prechodného výboru", ktorý na budúci rok na samite COP28 predloží odporúčania o spôsobe fungovania nových mechanizmov financovania aj fondu. Prvé zasadnutie prechodného výboru sa má uskutočniť do konca marca 2023.

Zmluvné strany sa dohodli aj na inštitucionálnych opatreniach na sprevádzkovanie “Santiagskej siete pre straty a škody”, ktorá má byť katalyzátorom technickej pomoci rozvojovým krajinám, ktoré sú obzvlášť zraniteľné voči nepriaznivým účinkom zmeny klímy.

UN Climate Change vo svojej tlačovej správe uvádza, že na konferencii COP27 sa dosiahol významný pokrok v oblasti adaptácie, pričom vlády sa dohodli na spôsobe ďalšieho postupu v súvislosti s globálnym cieľom v oblasti adaptácie, ktorý sa uzavrie na konferencii COP28, a bude informovať o prvom globálnom hodnotení, čím sa zlepší odolnosť najzraniteľnejších skupín.

Na konferencii COP27 boli prijaté nové záväzky v celkovej výške viac ako 230 miliónov USD do adaptačného fondu. Tieto prísľuby majú pomôcť mnohým zraniteľným komunitám prispôsobiť sa zmene klímy prostredníctvom konkrétnych adaptačných riešení.

Predseda COP27 Sameh Shoukry oznámil adaptačný program zo Šarm aš-Šajchu, ktorý do roku 2030 zvýši odolnosť ľudí žijúcich v komunitách najviac ohrozených zmenou klímy.

Stály finančný výbor OSN pre zmenu klímy bol požiadaný, aby pripravil správu o zdvojnásobení financovania adaptácie, ktorá sa bude posudzovať na COP28 budúci rok.

V rozhodnutí známom ako Implementačný plán zo Šarm aš-Šajchu sa zdôrazňuje, že globálna transformácia na nízkouhlíkové hospodárstvo si podľa očakávaní vyžiada investície vo výške najmenej 4 - 6 biliónov USD ročne.

Poskytnutie takýchto finančných prostriedkov si bude vyžadovať rýchlu a komplexnú transformáciu finančného systému a jeho štruktúr a procesov, do ktorej sa zapoja vlády, centrálne banky, komerčné banky, inštitucionálni investori a ďalší finanční aktéri.

Vážne znepokojenie vyvolala skutočnosť, že cieľ zmluvných strán z rozvinutých krajín mobilizovať do roku 2020 spoločne 100 miliárd USD ročne sa zatiaľ nepodarilo splniť, pričom rozvinuté krajiny boli vyzvané, aby tento cieľ splnili, a multilaterálne rozvojové banky a medzinárodné finančné inštitúcie boli vyzvané, aby mobilizovali finančné prostriedky na boj proti zmene klímy.

Na konferencii COP27 pokračovali rokovania o stanovení "nového spoločného kvantifikovaného cieľa v oblasti financovania opatrení v oblasti klímy" v roku 2024, pričom sa zohľadnili potreby a priority rozvojových krajín.

"V tomto texte sa nám dostalo uistenia, že neexistuje priestor na ústup," povedal Stiell. 

"Dáva kľúčové politické signály, ktoré naznačujú, že k postupnému znižovaniu spotreby všetkých fosílnych palív dochádza."

Na samite svetových lídrov, ktorý sa konal počas dvoch dní v prvom týždni konferencie, sa uskutočnilo šesť diskusií za okrúhlym stolom na vysokej úrovni. V diskusiách sa zdôrazňovali riešenia - na témy ako potravinová bezpečnosť, zraniteľné komunity a spravodlivý prechod - s cieľom vytýčiť cestu na prekonanie klimatických výziev a spôsoby, ako zabezpečiť financie, zdroje a nástroje na účinné realizovanie opatrení v oblasti klímy vo veľkom rozsahu.

Na konferencii COP27 sa zišlo viac ako 45 000 účastníkov.

Rozhodnutia, ktoré sa včera prijali, podľa UN Climate Change zdôrazňujú zásadný význam posilnenia postavenia všetkých zainteresovaných strán, aby sa zapojili do opatrení v oblasti klímy; najmä prostredníctvom päťročného akčného plánu pre opatrenia na posilnenie postavenia v oblasti klímy a priebežného preskúmania akčného plánu pre rodovú rovnosť.

Tieto výsledky umožnia všetkým zmluvným stranám spolupracovať na riešení nerovnováhy v účasti a poskytnú zainteresovaným stranám nástroje potrebné na presadzovanie väčších a inkluzívnejších opatrení v oblasti klímy na všetkých úrovniach.

Nižšie je uvedený súhrn niektorých ďalších kľúčových výsledkov konferencie COP27.

Technológie

Na konferencii COP27 sa začal nový päťročný pracovný program na podporu technologických riešení v oblasti klímy v rozvojových krajinách.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo a kde je výhodný kotol na pelety?

Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo a kde je výhodný kotol na pelety?

Analýza porovnáva náklady na vykurovanie modelového domu v chladnej neplynofikovanej oblasti.

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Slovenské elektrárne chystajú aukciu, ponúknu v nej zelené certifikáty

Záruky pôvodu elektriny dodávateľom slúži na to, aby svojim odberateľom preukázali, že dodávajú energiu iba z obnoviteľných zdrojov.

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Definícia energetickej chudoby je na svete. Spadne pod ňu 8 % domácností, očakáva ÚRSO

Vláda má na stole nové návrhy. Podľa regulátora môžu pomôcť už v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne.