NO DIG konferencia
VSE
Belimo

Čo sľubuje nová vláda v energetike? Pozreli sme sa na jej programové vyhlásenie

Tretia vláda Roberta Fica dnes predstavila svoje programové vyhlásenie a v oblasti energetiky sľubuje okrem iného zreformovať systém podpory OZE a KVET či vytvoriť severojužný koridor v preprave plynu. Inak konkrétnymi cieľmi neprekypuje.

Čo sľubuje nová vláda v energetike? Pozreli sme sa na jej programové vyhlásenie

Foto: Úrad vlády SR

Vládny materiál sa energetickej oblasti dotýka ako v časti venovanej hospodárstvu, tak i zahraničnej a environmentálnej politike. Namiesto jasne formulovaných záväzkov a merateľných cieľov však končí pri vágnych konštatovaniach typu "podporíme", "prehodnotíme", "zvážime" či  "vytvoríme podmienky." Očakávať nový vietor v slovenskej energetike preto bude i v tomto volebnom období úloha iba pre extrémne trpezlivých.

Vláda podporí plynovod Eastring

Relatívne veľký priestor vládny materiál venuje projektu energetickej únie a diverzifikácii zdrojov. Pod týmito pojmami si predstavuje predovšetkým nové prepojenia so susednými štátmi a zachovanie existujúcich prepravných trás energonosičov.

"Aj vďaka slovenskému predsedníctvu V4 došlo k zintenzívneniu spolupráce krajín tohto zoskupenia v sektore energetiky. Prioritou vlády v plynárskom sektore bude efektívne využívanie existujúcich prepravných kapacít, vytvorenie severojužného koridoru a predovšetkým projekt plynovodu Eastring," uvádza programové vyhlásenie.

Plynovod Eastring  by mal prepojiť Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou. Zámer na výstavbu plynovodu predstavila slovenská pološtátna spoločnosť Eustream. Predbežne by mal stáť zhruba 750 miliónov eur. Po dokončení prvej fázy by mal plynovod prepraviť ročne 10 miliárd metrov kubických plynu v oboch smeroch.

Podpora OZE i jadrovej energetiky

Zvyšovať energetickú bezpečnosť chce nová vláda i prostredníctvom diverzifikácie slovenského energetického mixu. " V rámci zdrojovej základne je to optimálne využívanie domácich zdrojov energie a nízko uhlíkových  technológií, ako sú obnoviteľné zdroje energie a jadrová energia," mieni nová vláda.

V oblasti jadrovej energetiky bude kabinet Roberta Fica "vytvárať podmienky" pre dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Okrem toho si vláda dáva záväzok "zanalyzovať možnosti ďalšieho postupu" prípravy nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Každý business case poskytuje inú návratnosť, vysvetľuje Tomáš Rajčan.

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Prírodné podmienky neumožňujú, aby slnko vyrábalo elektrinu spôsobom, ako to požadujú zákazníci teda 24/7, píše Andrej Hanzel.

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Kým krátkodobo sa ceny energií možno zastabilizujú, súčasne sa v energetike na Slovensku prestane investovať, píše Karol Galek.

X
X
X
X