INNOGY
INNOGY
INNOGY

Čo sľubuje nová vláda v energetike? Pozreli sme sa na jej programové vyhlásenie

Tretia vláda Roberta Fica dnes predstavila svoje programové vyhlásenie a v oblasti energetiky sľubuje okrem iného zreformovať systém podpory OZE a KVET či vytvoriť severojužný koridor v preprave plynu. Inak konkrétnymi cieľmi neprekypuje.

Čo sľubuje nová vláda v energetike? Pozreli sme sa na jej programové vyhlásenie

Foto: Úrad vlády SR

Vládny materiál sa energetickej oblasti dotýka ako v časti venovanej hospodárstvu, tak i zahraničnej a environmentálnej politike. Namiesto jasne formulovaných záväzkov a merateľných cieľov však končí pri vágnych konštatovaniach typu "podporíme", "prehodnotíme", "zvážime" či  "vytvoríme podmienky." Očakávať nový vietor v slovenskej energetike preto bude i v tomto volebnom období úloha iba pre extrémne trpezlivých.

Vláda podporí plynovod Eastring

Relatívne veľký priestor vládny materiál venuje projektu energetickej únie a diverzifikácii zdrojov. Pod týmito pojmami si predstavuje predovšetkým nové prepojenia so susednými štátmi a zachovanie existujúcich prepravných trás energonosičov.

"Aj vďaka slovenskému predsedníctvu V4 došlo k zintenzívneniu spolupráce krajín tohto zoskupenia v sektore energetiky. Prioritou vlády v plynárskom sektore bude efektívne využívanie existujúcich prepravných kapacít, vytvorenie severojužného koridoru a predovšetkým projekt plynovodu Eastring," uvádza programové vyhlásenie.

Plynovod Eastring  by mal prepojiť Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou. Zámer na výstavbu plynovodu predstavila slovenská pološtátna spoločnosť Eustream. Predbežne by mal stáť zhruba 750 miliónov eur. Po dokončení prvej fázy by mal plynovod prepraviť ročne 10 miliárd metrov kubických plynu v oboch smeroch.

Podpora OZE i jadrovej energetiky

Zvyšovať energetickú bezpečnosť chce nová vláda i prostredníctvom diverzifikácie slovenského energetického mixu. " V rámci zdrojovej základne je to optimálne využívanie domácich zdrojov energie a nízko uhlíkových  technológií, ako sú obnoviteľné zdroje energie a jadrová energia," mieni nová vláda.

V oblasti jadrovej energetiky bude kabinet Roberta Fica "vytvárať podmienky" pre dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Okrem toho si vláda dáva záväzok "zanalyzovať možnosti ďalšieho postupu" prípravy nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zelený vodík nedokážeme vyrábať v objeme, aký očakáva Brusel, tvrdí analytik

Zelený vodík nedokážeme vyrábať v objeme, aký očakáva Brusel, tvrdí analytik

Očakávania Európskej komisie sú podľa prepočtov analytikov EGÚ Brno prehnané trojnásobne.

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Peter Simko: Čím viac biznis modelov v energetike, tým rýchlejší prechod k lokálnym OZE

Ak nebude možné zdroje za meračmi použiť na pomoc sieti, o to vyššie budú potrebné investície a náročnejší prechod ku zelenej energetike, tvrdí šéf spoločnosti Powerex.

Čína chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Blafuje?

Čína chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Blafuje?

Čínsky prezident deklaroval cieľ, ktorého splnenie by ázijskú krajinu prevrátilo naruby. Čo môže byť za prekvapujúcim vyhlásením?