Spotrebitelia začínajú pociťovať dôsledky posunu k čistej energii, zvyšok sveta nezažíva až taký prudký rast cien energií.
Ceny plynu na burzách v Európe môžu pokračovať v ďalšom raste aj v najbližšom období. Spotrebiteľom tak hrozí, že priamo na svojich peňaženkách pocítia dôsledky politiky posunu k čistejšej energii.
Rast ceny plynu aj cez leto
Začiatok októbra znamená príchod zimného obdobia pre obchodovanie so zemným plynom. Táto sezóna je však úplne odlišná od predchádzajúcich. Zatiaľ čo v minulosti letné mesiace znamenali väčšinou pokles alebo stabilizáciu ceny fosílnej komodity, toto leto sa veľkoobchodné ceny vyšplhali na rekordnú úroveň za takmer dekádu.
A to stále ešte kontinent nezasiahla zima. Vyššia cena plynu už sa v súčasnosti odráža na náraste cien tepla a elektriny. Okrem rastúcej ropy za to môže aj penalizovanie výrobcov elektriny a tepla, ktorí sa vo veľkej miere spoliehajú na uhlie.
Plyn ako náhrada uhlia
Po niekoľkonásobnom zdražení emisných povoleniek CO2 však mnohé podniky opúšťajú uhlie ako zdroj a nahradzujú ho čistejším fosílnym palivom- plynom. Navyše, rovnakú politiku ako EÚ presadzuje aj Čína. Preto dopyt po plyne zvyšuje aj dovoz LNG do tejto krajiny.
“Vysoký dopyt po plyne ústi do obrovského nárastu cien energií v Európe, ktorý zvyšok sveta nezažíva až v takej miere,” cituje agentúra Bloomberg Nicka Stansburyho, vedúceho pre energetickú stratégiu v spoločnosti Legal & General Investment Management.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.