Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Cena plynu v Európe rastie, zima ešte ani nezačala

Spotrebitelia začínajú pociťovať dôsledky posunu k čistej energii, zvyšok sveta nezažíva až taký prudký rast cien energií.

Cena plynu v Európe rastie, zima ešte ani nezačala

Foto: Fotolia

Ceny plynu na burzách v Európe môžu pokračovať v ďalšom raste aj v najbližšom období. Spotrebiteľom tak hrozí, že priamo na svojich peňaženkách pocítia dôsledky politiky posunu k čistejšej energii.

Rast ceny plynu aj cez leto

Začiatok októbra znamená príchod zimného obdobia pre obchodovanie so zemným plynom. Táto sezóna je však úplne odlišná od predchádzajúcich. Zatiaľ čo v minulosti letné mesiace znamenali väčšinou pokles alebo stabilizáciu ceny fosílnej komodity, toto leto sa veľkoobchodné ceny vyšplhali na rekordnú úroveň za takmer dekádu.

A to stále ešte kontinent nezasiahla zima. Vyššia cena plynu už sa v súčasnosti odráža na náraste cien tepla a elektriny. Okrem rastúcej ropy za to môže aj penalizovanie výrobcov elektriny a tepla, ktorí sa vo veľkej miere spoliehajú na uhlie.

Plyn ako náhrada uhlia

Po niekoľkonásobnom zdražení emisných povoleniek CO2 však mnohé podniky opúšťajú uhlie ako zdroj a nahradzujú ho čistejším fosílnym palivom- plynom. Navyše, rovnakú politiku ako EÚ presadzuje aj Čína. Preto dopyt po plyne zvyšuje aj dovoz LNG do tejto krajiny.

Všetko o plyne

“Vysoký dopyt po plyne ústi do obrovského nárastu cien energií v Európe, ktorý zvyšok sveta nezažíva až v takej miere,” cituje agentúra Bloomberg Nicka Stansburyho, vedúceho pre energetickú stratégiu v spoločnosti Legal & General Investment Management.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Niektorí dodávatelia plynu v Británii navrhujú pilotný program prechodu na nízkoemisné vykurovanie. Zaplatiť to majú všetci daňovníci a dotknutým domácnostiam tiež stúpne účet za energie.

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.