Cena peliet mierne vzrástla, niekde si drží stabilnú hodnotu | ENERGIE-PORTAL.SK
CEQLS 5. júna 2023
VSE
Belimo

Cena peliet mierne vzrástla, niekde si drží stabilnú hodnotu

Cena drevených peliet ENplus A1 vo Švajčiarsku v porovnaní s augustom tento mesiac mierne vzrástla. Súčasná priemerná cena je 342,60 eur za tonu, čo je o 0,4 % viac ako v auguste.

Cena peliet mierne vzrástla, niekde si drží stabilnú hodnotu

Flickr

V porovnaní so septembrom 2014 je však cena nižšia o 7 %. Od mája priemerná cena vzrástla o menej ako 3 švajčiarske franky (2,72 eur) za tonu, informoval 11. septembra portál IHB.

V eurovom vyjadrení bola pred rokom cena 333,79 eur, čo znamená, že je v súčasnej dobe 2,6 % vyššia ako v septembri 2014. V závislosti od objednaného množstva sa septembrové ceny pohybujú od 332,58 eur 353,73 eur za tonu.

Nemecko stabilné

Podľa toho istého zdroja cena drevených v Nemecku v auguste zostávala na nízkej úrovni. Priemerná cena činila 231,84 eur/t, čo bolo o 0,8 % menej ako v júli a o 6 % menej ako v auguste 2014. Cenová výhoda drevených peliet oproti vykurovaciemu oleju tak činila takmer 16 %.

Prečítajte si tiež
Predajne peliet na Slovensku
Zoznam obchodov s peletami, briketami a palivovým drevom v SR.
 

Drevené pelety zaznamenali v Nemecku v auguste regionálne rozdiely. V strednom a južnom Nemecku sa cena peliet v porovnaní s júlom opäť mierne znížila. Pelety stáli 230,15 eur/t a 231,19 eur/t, v severnom a východnom Nemecku sa cena mierne zvýšila na 243,75 eur/t. Išlo o nákupy v objeme 6 ton.

Väčšie množstvá (26 t) boli v auguste 2015 zobchodované za nasledujúce ceny: 217,21 eur/t v strednom Nemecku, 219,21 eur/t na juhu a 225,56 eur/t na severe/východe (všetko vrátane DPH).

Rakúsko podobne

Cena peliet bola stabilná v auguste aj v Rakúsku. Jedna tona peliet klesla v porovnaní s júlom o bezvýznamných 0,1 %. Cena činila 229,2 eur/tonu pri nákupe 6 ton. V porovnaní s augustom 2014, cena bola nižšia o 5,7 %.

Drevené pelety vo vreciach stoja v priemere 3,85 eur na 15 kg vrece (pri objednávke na palety), čo predstavuje nárast o 0,1 % v porovnaní s júlom a pokles o 3,8 % oproti augustu 2014.

Oproti vykurovaciemu oleju sú tak pelety výhodnejšie asi o 30,8 %, v porovnaní so zemným plynom dokonca o 44,7 %.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kupujú bioplynovú stanicu. Matka Slovnaftu chce rozšíriť portfólio biopalív

Kupujú bioplynovú stanicu. Matka Slovnaftu chce rozšíriť portfólio biopalív

Ide o jednu z najväčších bioplyniek v regióne.

Navrhujú posilniť reguláciu a zmeniť výpočet kompenzácií pre dodávateľov energií

Navrhujú posilniť reguláciu a zmeniť výpočet kompenzácií pre dodávateľov energií

Za návrhom poslancov stojí regulačný úrad. Dodávatelia varujú pred oslabovaním konkurenčného prostredia.

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

Dodávky energií sú podľa analýzy ÚRSO na Slovensku výrazne drahšie ako inde. Regulácia spôsobila oneskorenie pri zdražovaní a spomaľuje aj zlacnenie, kontrujú dodávatelia.