Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Cena peliet a brikiet na Slovensku. Pozrite si náš prehľad

Koľko stoja pelety a brikety na Slovensku? Pozrite si porovnanie cien aké ceny ponúkajú predajcovia peliet a brikiet vo vašom okolí.

Cena peliet a brikiet na Slovensku. Pozrite si náš prehľad

Tuhé palivá (palivové drevo, brikety, pelety, biomasa) sú jedným z najrozšírenejších zdrojov tepla v slovenských domácnostiach v rodinných domoch a ich pozícia silnie aj v priemyselnej výrobe energie.

Ktoré tuhé palivo na vykurovanie sa však najviac oplatí pre vás? Drevo, pelety, alebo brikety? Výrobcovia a predajcovia peliet, brikiet a palivového dreva na Slovensku sú na zverejňovanie cien veľmi skúpi a mnohí z nich nemajú nemajú ani vlastnú webstránkou.

VIESSMANN

Zákazník je preto odkázaný najmä na svoje sily, telefonovať, písať a žiadať o cenové ponuky musí väčšinou sám.

Pre orientačný prehľad sme pre vás pripravili ceny, ktoré ponúkajú niektorí distribútori na svojich webových stránkach. Ak vás zaujíma, koľko stoja pelety a brikety u predajcov vo vašom regióne, pomôcť vám môže aj náš adresár firiem s 30 firmami z rôznych častí Slovenska. 

IPESOFT

Potrebujete zisitiť, akú ponuku majú predajcovia brikiet, peliet a palivového dreva vo vašom okolí? Pomôcť by vám mohla naša mapa predajcov. Alebo vás zaujíma, kde hľadať predajcov kotlov, alebo konkrétne kotly na pelety, či kotly na biomasu všeobecne?

IPESOFT

Ceny peliet a brikiet 

Drevené pelety predstavujú najviac komprimovanú formu energie dreva s vysokou výhrevnosťou. Pri výbere sa oplatí dbať na značkovú kvalitu v zmysle noriem (napr. ENplus-A1 alebo EN ISO 17225-2). Ak sa rozhodujete, ktoré pelety sa pre vás oplatia, rozhodujúcim faktorom nie je len cena, ale aj výhrevnosť.

Celkovo možno pelety podľa normy rozdeliť do troch veľkých skupín, A1, A2 a B.

Pelety kategórií A1 a A2 sú vyrobené z čistého nepoužitého dreva, ktoré nebolo chemicky ošetrené, no líšia sa vzhľadom i zložením. Pelety A1 sú vyrobené z dreva bez kôry, kvôli čomu sú svetlejšie, pelety A2 obsahujú aj kôru, čo spôsobuje ich tmavšie zafarbenie. Priemyselné pelety kategórie B môžu obsahovať aj chemicky ošetrené vedľajšie produkty drevárskeho priemyslu.

V nasledujúcom prehľade sa budeme pohybovať naprieč všetkými kategóriami.

Spoločnosť BIOMASA vyrába a predáva slovenské drevné pelety. Ich cena za 15 kg vrecko na palete po 1 050 kg, teda cena za približne jednu tonu, je pri väčšom odbere 211 eur.

Smrekové pelety (svetlé)

Smrekové pelety kategórie A1 stoja u ďalšieho z predajcov približne 210 € za tonu v baleniach po 15 kg alebo BIG BAG vreciach po 1 tone.

priemyselné peletyPriemyselné pelety

Cena: 174 € za tonu

Ďalší z predajcov, SK Energia, ponúka drevené pelety a brikety za 169 € za tonu. V zimnom období je však cena o málo vyššia: 179 €.


Súvisiace odkazy:

-> Palivová drevná biomasa a jej využitie. Drevná biomasa je produkt, pozostávajúci zo zdrevnatenej hmoty alebo časti drevnatej rastlinnej hmoty, pochádzajúcej z pôdohospodárstva, drevospracujúceho priemyslu alebo z iných zdrojov, napr. komunálna sféra, ktorú možno využiť na výrobu energie.


RUF briketyRUF brikety

Maloobchodna cena od firmy L4T, s.r.o.: 176 €. Ide o štandardizované RUF brikety.

Smrekové pelety 

Ide o smrekové pelety bez umelých spojív z Ukrajiny. Ich cena je 190 – 240 eur/tonu, bez dopravy.

rašelinové peletkyRašelinové pelety

Sú to nedrevené pelety vyrobené z rašeliny bez umelých spojív. Krajina pôvodu je Bielorusko. Cena za tonu je u jedného z predajcov 120 eur. Ďalšou alternatívou najmä pre priemyselné využitie sú slnečnicové pelety, tie sú v ponuke za 130 eur za tonu. 

Kôrové brikety

kôrové pelety

Kôrové brikety sú vyrábané z kôry stromov, napríklad borovice a smreka. Vhodné sú pre dlhodobé rovnomerné udržiavanie teploty a horúcej pahreby, čo ich predurčuje len pre nočné vykurovanie, temperovanie.

Paleta drevených paliet s hmotnosťou 576 kilogramov vyjde na 209 eur. 

Cena peliet a brikiet závisí aj od dopravy

Cena peliet a brikiet však nie je jediným nákladom, s ktorým musíte počítať. Hoci mnohí dodávatelia ponúkajú pri väčšom odbere dopravu zdarma, pri menších objednávkach budete musieť prepravu uhradiť. Výnimku tvoria niektoré e-shopy, napríklad EkoEnergia.sk či EkoMall.sk, ktoré lákajú na dopravu po celom Slovensku zdarma.

VSE

Bezplatnú prepravu pri objednávkach nad štyri tony ponúka taktiež firma CDP, ktorá je najväčším predajcom peliet a drevených brikiet v Česku a dodáva ich aj na západné Slovensko. Pri menších objednávkach sa cena odvíja od vzdialenosti, najlacnejšie vychádza dodávka peliet a brikiet do Žiliny.   

Spoločnosť Biopel si, napríklad, pri vozidle s prepravnou kapacitou 500 - 1200 kilogramov účtuje 70 centov za každý kilometer. Bezplatnú prepravu poskytujú pri odbere 80 kusov voľných vreciek 1,2 tony / do 30 kilometrov.

O niečo nižšiu cenu za prepravu ponúka MojaPeleta.sk, za prepravu do jednej tony osobným vozidlom s vlekom si účtuje 30 centov (bez DPH) na jeden kilometer. Pri dodávkach do troch ton nákladným vozidlom preprava vyjde na 50 centov (bez DPH) na kilometer. 


Mohlo by vás zaujímať

Elektrikári Bratislava

Elektrikári Bratislava

Elektrikári, ktorí poskytujú služby v meste Bratislava. Kontakt, adresa a webové stránky.

Elektrikári Trnava

Elektrikári Trnava

Elektrikári, ktorí poskytujú služby v meste Trnava. Kontakt, adresa a webové stránky.

Palivové drevo Bratislava

Palivové drevo Bratislava

Predaj palivového dreva, brikiet a peliet v Bratislave a okolí.