Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Bezpečnosť energetickej sústavy v súčasnosti nemožno zachovať bez fosílnych zdrojov

Transformácia energetiky vyvoláva obavy z možného blackoutu. Je toto riziko reálne a ako ho možno minimalizovať?

Bezpečnosť energetickej sústavy nemožno zachovať bez fosílnych zdrojov v súčasnosti

Foto: Energie-portal.sk

Napriek záväzku Nemecka odstaviť uhoľné elektrárne najneskôr do roku 2038 a ďalej zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov, hlavne na úkor jadra a uhlia, ostatné mesiace ukázali dôležitosť konvenčných zdrojov, vrátane fosílnych palív.

V článku sa ďalej dozviete:

  • aké dôsledky môže mať neustále zvyšovanie nereálnych cieľov energetickej efektívnosti a znižovania emisií;
  • ako vnímajú účastníci konferenciu hrozbu blackoutu energetickej sústavy v Európe;
  • ako sú krajiny V4 pripravené predchádzať riziku výpadku dodávok energií.

Menej veterné počasie oproti predchádzajúcim rokom spôsobilo, že veterné elektrárne vyprodukovali oveľa menej elektriny ako zvyčajne a chýbajúcu produkciu tak museli vykryť konvenčné elektrárne, najmä uhoľné. V prvom polroku 2021 pochádzalo z uhoľných elektrární v Nemecku až 27 %, hoci na papieri by sa tento podiel mal znižovať.

Okrem Nemecka predstavuje odstavovanie uhlia veľkú výzvu aj pre Česko a Poľsko. U západných susedov je to reálne od roku 2038. Ale podľa záverov tzv. “Uhoľnej komisie” iba za určitých podmienok.

“Jednou z najdôležitejších je, že musia existovať náhradné energetické zdroje, ako jadro, obnoviteľné zdroje a plyn. Ale ak nie je jasný rámec pre investovanie do plynu, môže sa stať to, že uhlie tu zostane,” konštatoval René Neděla, námestník ministra priemyslu a obchodu ČR na nedávnej plynárenskej konferencii.

Podľa Tomáša Malatinského, prezidenta Slovenského plynárenského a naftového zväzu, je zvyšovanie využívania obnoviteľných zdrojov správne, ale treba mať na zreteli aj bezpečnosť systému. “Nasadenie uhoľných elektrární v Nemecku je dôsledok toho, že nevedia udržať bezpečnosť domácej energetickej sústavy bez použitia konvenčných kapacít.”

Dôsledky zvyšovania cieľov

Karol Galek, štátny tajomník ministerstva hospodárstva upozorňuje, že ciele nesmú byť iba ambiciózne, ale aj udržateľné a dosiahnuteľné. Aby spotrebitelia neboli ešte viac zaťažení. “Pamätáme si, čo sa dialo vo Francúzsku, kde protestovali tzv. žlté vesty. Môže sa to zopakovať.”

R. Neděla si myslí, že v dôsledku nereálne vysokých cieľov pri znižovaní emisií a zvyšovaní energetickej efektívnosti a hroziacom zvyšovaní nákladov pre spotrebiteľov sa na scéne môžu objaviť politici presadzujúci odchod krajiny z EÚ.

“S ambicióznymi cieľmi zápasí EÚ už od schválenia Lisabonskej stratégie, pričom ani tento desaťročný projekt nebol dovedený do cieľa. A to nebol možno ani tak nereálny, ako sa javia súčasné ciele. Zvýšené kritériá ešte neznamenajú, že sa to naozaj podarí. Vzdušné zámky aktivistov alebo euroúradníkov sú vzdialené od reálneho stavu v konkrétnych krajinách,” uviedol T. Malatinský.

Hrozí blackout?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Ľudia majú falošnú predstavu o stabilných cenách energií (píše Ján Karaba)

Ľudia majú falošnú predstavu o stabilných cenách energií (píše Ján Karaba)

Rastúce ceny energií mútia nie len politické vody, ale majú výrazný vplyv aj na ekonomiky mnohých krajín. Riaditeľ SAPI Ján Karaba sa v najnovšom komentári pokúsil na príčiny a dôsledky pozrieť z trochu iného pohľadu.

Slovensko zaostáva v rozvoji geotermálnej energie oproti potenciálu, tvrdí odborník

Slovensko zaostáva v rozvoji geotermálnej energie oproti potenciálu, tvrdí odborník

Rozvoj tejto formy obnoviteľnej energie v ostatných 20 rokoch na Slovensku stagnuje. Výhodou geotermálnej energie je konštantná produkcia, na rozdiel od fotovoltiky a vetra, hovorí Jaroslav Longauer.

Nabíjacie stanice pre elektromobily sa stávajú trendom súčasnosti

Nabíjacie stanice pre elektromobily sa stávajú trendom súčasnosti

Počet nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku postupne stúpa. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/10.