Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Trnavská automobilka postaví vlastnú fotovoltickú elektráreň

Jeden z najväčších pripravovaných solárnych zdrojov na Slovensku pokryje časť spotreby elektriny podniku, možné sú aj dodávky prebytkov do siete.

Trnavská automobilka postaví vlastnú fotovoltickú elektráreň

Foto: Depositphotos

Výrobca automobilov Stellantis kompletne transformuje výrobu a dodávku energií vo svojom areáli v Trnave. Okrem nahradenia zemného plynu drevoštiepkou ako hlavného zdroja tepla sa spoločnosť chce stať viac sebestačnou v spotrebe elektriny. Má to zabezpečiť na slovenské pomery veľká fotovoltická elektráreň na zemi.

Spoločnosť PCA Slovakia predložila úradom oznámenie o zmene navrhovanej činnosti „Zmena spôsobu dodávky elektrickej energie – Stellantis Trnava“ za účelom vybudovania lokálneho fotovoltického zdroja.

„Fotovoltický zdroj sa bude využívať na pokrytie vlastných potrieb navrhovateľa a prípadný prebytok sa môže prenášať do elektrickej siete. Vyrobená elektrická energia bude slúžiť na priamu spotrebu v areáli a tak prispeje ku zníženiu záťaže distribučných a prenosových vedení,” uvádza predložený zámer.

Fotovoltická elektráreň má pozostávať výhradne z monokryštalických článkov, ktoré sa vyznačujú relatívne vyššou účinnosťou a vďaka menším rozmerom zároveň maximalizujú výnos z plochy. Súčasťou stavby bude aj trafostanica a vyvedenie výkonu VN prípojkou do siete.

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny elektriny pre firmy v roku 2025. Aké cenníky majú najväčší dodávatelia? (porovnanie)

Ceny elektriny pre firmy v roku 2025. Aké cenníky majú najväčší dodávatelia? (porovnanie)

Zmapovali sme ponuky najväčších dodávateľov elektriny. Zákon od nich po novom vyžaduje, aby ukazovali cenníky aj v neregulovanom segmente.

Pridajte v obnove budov, tlačí smernica. Ministerstvo otvára zákon o energetickej efektívnosti

Pridajte v obnove budov, tlačí smernica. Ministerstvo otvára zákon o energetickej efektívnosti

Novela má byť na svete v júni. Rezort hospodárstva pripravil prvé podrobnosti.

Štátne teplárne majú nového šéfa, Miroslav Kavuľa už MH Teplárenský holding nevedie

Štátne teplárne majú nového šéfa, Miroslav Kavuľa už MH Teplárenský holding nevedie

Zmeny sa dotkli viacerých ďalších postov vo vedení firmy, ktorá je najväčším výrobcom tepla na Slovensku.

X
X
X
X