Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Ako správne vetrať budovy, aby sa zamedzilo šíreniu koronavírusu?

Časté vetranie priestorov vždy pomôže, no nie je to jediný faktor. Tu je 15 praktických opatrení, ktoré môžu správcovia budov ľahko realizovať.

Ako správne vetrať budovy, aby sa zamedzilo šíreniu koronavírusu?

Foto: depositphotos

Ako prevádzkovať HVAC systém spôsobom, aby sa v čo najväčšej miere zabránilo šíreniu koronavírusu v budovách? Európska federácia pre vykurovanie, vetranie a klimatizáciu (REHVA) pripravila priebežne aktualizovanú príručku o používaní klimatizačných, vetracích a vykurovacích systémov v komerčných budovách.

Uvedené rady majú byť iba doplnkom k príručke Svetovej zdravotníckej organizácie pre zamestnávateľov a majiteľov budov „Ako pripraviť pracovisko na Covid-19“. Odporúčania REHVA sú určené najmä odborníkom z HVAC odvetvia a správcom kancelárskych a iných komerčných budov, nie rezidenčných objektov.

Príručka sa zameriava na dočasné, ľahko realizovateľné opatrenia, ktoré možno zaviesť v existujúcich budovách s normálnou alebo zníženou obsadenosťou. Dostatočné vetranie a riešenia založené na účinnej distribúcii vzduchu môžu znížiť riziko nakazenia sa koronavírusom prostredníctvom aerosolu zo vzdialenosti väčšej ako 1,5 m.

Každý priestor a prevádzka budovy sú jedinečné a vyžadujú špecifické hodnotenie. REHVA pripravila 15 nie veľmi nákladných odporúčaní pre existujúce budovy, ktoré môžu znížiť riziko šírenia nákazy v uzavretom priestore.

Viessmann rezerva

Vyššia ventilácia pomáha vždy, no nie je to jediný faktor. Veľké priestory, ako napríklad školské triedy vetrané podľa súčasných štandardov sú pomerne bezpečné. Vyššiu mieru rizika predstavujú menšie miestnosti, aj keď sú dobre vetrané a obsadené iba pár osobami.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Fotovoltické panely ako súčasť budov sú samozrejmou voľbou

Fotovoltické panely ako súčasť budov sú samozrejmou voľbou

Účel fotovoltiky oproti obdobiu spred 10-15 rokov sa zmenil. V súčasnosti sa používa najmä na pokrytie vlastnej spotreby a je súčasťou decentralizovaných energetických systémov, tvrdí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Seminár SAPI „Fotovoltika a OZE v roku 2021“ bude vysielaný online

Seminár SAPI „Fotovoltika a OZE v roku 2021“ bude vysielaný online

Jubilejný, 10. ročník seminára prinesie pre diváka hneď niekoľko zmien. V dôsledku aktuálneho vývoja pristúpila SAPI k zmene formátu a podujatie bude vysielané naživo, z profesionálneho štúdia.

SPP vyhlasuje výberové konanie na člena predstavenstva a dozornej rady v SPP CZ

SPP vyhlasuje výberové konanie na člena predstavenstva a dozornej rady v SPP CZ

Uzávierka výberových konaní je 18. novembra 2020.