VSE
VSE
Belimo

Ako sa bude vyvíjať cena elektriny v najbližšej budúcnosti?

Vývoj ceny elektrickej energie bude závisieť od viacerých faktorov. Všetky ukazujú jedným smerom v nasledujúcich rokoch, myslí si predstaviteľ dodávateľa energií.

Ako sa bude vyvíjať cena elektriny v najbližšej budúcnosti?

Foto: Depositphotos

Akým spôsobom zabezpečujú dodávatelia elektriny nákup pre svojich zákazníkov? Ako sa bude vyvíjať cena elektriny v najbližších rokoch? Ako bude tento vývoj súvisieť s rozvojom obnoviteľných zdrojov? Ako sa dodávateľ energií pozerá na úlohu batériových úložísk a v čom vidí ich najväčší problém v súčasnosti?

Aj o týchto otázkach hovoril Michal Dubeň, člen predstavenstva ZSE Energia, na online diskusii Česko-slovenského energetického fóra “Back To The Future - Obchodovanie s elektrinou v 21. storočí”.

Zabezpečovanie nákupu elektriny pre zákazníkov závisí od segmentu a jeho regulácie. Pri domácnostiach a malých podnikoch sa dodávatelia musia prispôsobovať priemerným indexom cien a cenovému stropu.

“Výhodou je, že sa vyrovnávajú cenové pohyby, ktoré v energetike nie sú malé. Na druhej strane, keďže sa regulácia vzťahuje na obdobie rok dopredu, neumožňuje zaistiť si cenu na niekoľko rokov dopredu, ak situácia nasvedčuje rastu ceny, ako je tomu možno aj dnes,” uviedol Michal Dubeň.

Zákazníci z priemyselného sektora nakupujú elektrinu v tzv. “tranžiach”. Firma vie, aký objem bude potrebovať a postupne realizuje nákup po častiach. Aj tu existujú dobrovoľné formy indexovania ceny, ak to firma chce.

Všetko o plyne

“Sú aj zákazníci kupujúci elektrinu za absolútnu cenu, tých je však čoraz menej a týka sa to skôr plynu. Pri forme nákupu záleží aj od typu zákazníka, aký veľký podiel tvoria energie na celkových nákladoch. Niekde je zanedbateľný, inde od toho závisí ekonomika podniku.”

Ako sa bude vyvíjať cena elektriny?

Ako sa budú vyvíjať v najbližšej aj vzdialenej budúcnosti ceny elektriny a ako tento vývoj ovplyvní rastúci podiel obnoviteľných zdrojov? Odpoveď sa podľa M. Dubeňa skladá z dvoch aspektov. “Jedným je predpovedateľný horizont v priebehu najbližších 1-5 rokov. Fundamenty trhu a trendy tu možno do istej miery odhadovať. Druhá vec je, ako bude vyzerať výrobný mix v roku 2050 a či je dnešná vizionárska úvaha správna. Sú to dva rozdielne svety.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X