Ako sa bude vyvíjať cena elektriny v najbližšej budúcnosti? | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Ako sa bude vyvíjať cena elektriny v najbližšej budúcnosti?

Vývoj ceny elektrickej energie bude závisieť od viacerých faktorov. Všetky ukazujú jedným smerom v nasledujúcich rokoch, myslí si predstaviteľ dodávateľa energií.

Ako sa bude vyvíjať cena elektriny v najbližšej budúcnosti?

Foto: Depositphotos

Akým spôsobom zabezpečujú dodávatelia elektriny nákup pre svojich zákazníkov? Ako sa bude vyvíjať cena elektriny v najbližších rokoch? Ako bude tento vývoj súvisieť s rozvojom obnoviteľných zdrojov? Ako sa dodávateľ energií pozerá na úlohu batériových úložísk a v čom vidí ich najväčší problém v súčasnosti?

Aj o týchto otázkach hovoril Michal Dubeň, člen predstavenstva ZSE Energia, na online diskusii Česko-slovenského energetického fóra “Back To The Future - Obchodovanie s elektrinou v 21. storočí”.

Zabezpečovanie nákupu elektriny pre zákazníkov závisí od segmentu a jeho regulácie. Pri domácnostiach a malých podnikoch sa dodávatelia musia prispôsobovať priemerným indexom cien a cenovému stropu.

“Výhodou je, že sa vyrovnávajú cenové pohyby, ktoré v energetike nie sú malé. Na druhej strane, keďže sa regulácia vzťahuje na obdobie rok dopredu, neumožňuje zaistiť si cenu na niekoľko rokov dopredu, ak situácia nasvedčuje rastu ceny, ako je tomu možno aj dnes,” uviedol Michal Dubeň.

Zákazníci z priemyselného sektora nakupujú elektrinu v tzv. “tranžiach”. Firma vie, aký objem bude potrebovať a postupne realizuje nákup po častiach. Aj tu existujú dobrovoľné formy indexovania ceny, ak to firma chce.

Všetko o plyne

“Sú aj zákazníci kupujúci elektrinu za absolútnu cenu, tých je však čoraz menej a týka sa to skôr plynu. Pri forme nákupu záleží aj od typu zákazníka, aký veľký podiel tvoria energie na celkových nákladoch. Niekde je zanedbateľný, inde od toho závisí ekonomika podniku.”

Ako sa bude vyvíjať cena elektriny?

Ako sa budú vyvíjať v najbližšej aj vzdialenej budúcnosti ceny elektriny a ako tento vývoj ovplyvní rastúci podiel obnoviteľných zdrojov? Odpoveď sa podľa M. Dubeňa skladá z dvoch aspektov. “Jedným je predpovedateľný horizont v priebehu najbližších 1-5 rokov. Fundamenty trhu a trendy tu možno do istej miery odhadovať. Druhá vec je, ako bude vyzerať výrobný mix v roku 2050 a či je dnešná vizionárska úvaha správna. Sú to dva rozdielne svety.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Aj cenovo zvýhodnená elektrina bude do roku 2027 postupne zdražovať. Poverený minister Hirman hovorí o motivácii k úsporám.

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pravidlá trhu s elektrinou čaká doposiaľ najkomplexnejšia reforma. Regulačného úradu sme sa pýtali na podrobnosti.