Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Veterná energia bola po hnedom uhlí vlani druhým najväčším zdrojom elektriny v Nemecku. Dve udalosti v decembri ukázali, s čím treba v budúcnosti počítať a prečo sú dôležité technológie uskladňovania.

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Foto: innogy

Nemecko je príkladom trhu s elektrinou s pomerne výrazným zastúpením obnoviteľných zdrojov a zároveň stále využívanými konvenčnými fosílnymi aj jadrovými zdrojmi. Ich súčasné paralelné fungovanie ukazuje výhody, ale aj slabiny takéhoto energetického mixu. Nestálosť výkonu produkcie obnoviteľných zdrojov z vetra a slnka a ich vplyv na ceny elektriny bolo možné pozorovať na dvoch udalostiach v decembri.

Veľa vetru

Príjemné počasie cez druhý decembrový víkend a nižší ako zvyčajný dopyt po elektrine rezultovali do minimálneho výkonu flexibilných fosílnych zdrojov (uhlie, lignit, plyn) pri konštantnom výkone atómových elektrární.

Veterné podmienky umožnili vysokú produkciu veterných elektrární, ktoré v tieto dni pokryli väčšinu potreby elektrickej energie. Tento pomer spôsobil pokles dennej ceny elektriny pod úroveň 10 €/MWh, pričom v niektorých momentoch bola aj záporná. Nadbytočná lacná elektrina bola dodaná na okolité trhy v Rakúsku, Dánsku, Česku, Holandsku, Švajčiarsku. 

Málo vetru

Opačná situácia nastala o pár dní neskôr. Nízka produkcia veterných turbín nútila uhoľné a plynové elektrárne k plnému výkonu, pričom sa museli spustiť aj zdroje určené pre špičkovú záťaž. Namiesto exportovania elektriny muselo Nemecko túto doviezť z Dánska a Švédska. Ceny elektriny s dodaním nasledujúci deň vzrástli na 90 €/MWh, pričom v rámci dňa sa obchodovali až na 175 eur.

“S rastúcou penetráciou obnoviteľných zdrojov v nasledujúcej dekáde budú takéto udalosti stále častejšie a väčšie.” Porozumenie dopadu ich nestabilného výkonu na ceny elektriny je podľa analytikov Timera Energy jednou z hlavných výziev, ktorým energetické odvetvie čelí v najbližších piatich rokoch. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Revízna kontrola fotovoltickej elektrárne dokáže predchádzať budúcim poruchám

Revízna kontrola fotovoltickej elektrárne dokáže predchádzať budúcim poruchám

Na seminári SAPI sa hovorilo aj o inštalácii a prevádzke fotovoltických elektrární z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Emisie v doprave môže znížiť aj plynová mobilita na báze CNG, LNG, biometánu či vodíka

Emisie v doprave môže znížiť aj plynová mobilita na báze CNG, LNG, biometánu či vodíka

Podpora alternatívnych pohonov sa v posledných rokoch zúžila na elektromobilitu a rozvoj plynovej mobility na Slovensku zaostal. O jej podpore sa bude diskutovať na najbližšom webinári SPNZ.

Ovládanie vykurovania hlasom sa stáva realitou vďaka digitalizácii

Ovládanie vykurovania hlasom sa stáva realitou vďaka digitalizácii

Digitalizácia vykurovania nie je iba o technológiách, ale aj zjednodušovaní života zákazníkov a výhodách pre firmy.