Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Veterná energia bola po hnedom uhlí vlani druhým najväčším zdrojom elektriny v Nemecku. Dve udalosti v decembri ukázali, s čím treba v budúcnosti počítať a prečo sú dôležité technológie uskladňovania.

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Foto: innogy

Nemecko je príkladom trhu s elektrinou s pomerne výrazným zastúpením obnoviteľných zdrojov a zároveň stále využívanými konvenčnými fosílnymi aj jadrovými zdrojmi. Ich súčasné paralelné fungovanie ukazuje výhody, ale aj slabiny takéhoto energetického mixu. Nestálosť výkonu produkcie obnoviteľných zdrojov z vetra a slnka a ich vplyv na ceny elektriny bolo možné pozorovať na dvoch udalostiach v decembri.

Veľa vetru

Príjemné počasie cez druhý decembrový víkend a nižší ako zvyčajný dopyt po elektrine rezultovali do minimálneho výkonu flexibilných fosílnych zdrojov (uhlie, lignit, plyn) pri konštantnom výkone atómových elektrární.

Veterné podmienky umožnili vysokú produkciu veterných elektrární, ktoré v tieto dni pokryli väčšinu potreby elektrickej energie. Tento pomer spôsobil pokles dennej ceny elektriny pod úroveň 10 €/MWh, pričom v niektorých momentoch bola aj záporná. Nadbytočná lacná elektrina bola dodaná na okolité trhy v Rakúsku, Dánsku, Česku, Holandsku, Švajčiarsku. 

Málo vetru

Opačná situácia nastala o pár dní neskôr. Nízka produkcia veterných turbín nútila uhoľné a plynové elektrárne k plnému výkonu, pričom sa museli spustiť aj zdroje určené pre špičkovú záťaž. Namiesto exportovania elektriny muselo Nemecko túto doviezť z Dánska a Švédska. Ceny elektriny s dodaním nasledujúci deň vzrástli na 90 €/MWh, pričom v rámci dňa sa obchodovali až na 175 eur.

“S rastúcou penetráciou obnoviteľných zdrojov v nasledujúcej dekáde budú takéto udalosti stále častejšie a väčšie.” Porozumenie dopadu ich nestabilného výkonu na ceny elektriny je podľa analytikov Timera Energy jednou z hlavných výziev, ktorým energetické odvetvie čelí v najbližších piatich rokoch. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: EnergyCamp 2019

Pozvánka na konferenciu: EnergyCamp 2019

EnergyCamp 2019 je dvojdňová konferencia plná príkladov z praxe o príprave a realizácii energetických stavieb, implementácii IT a IoT technológií a skúseností z energetického manažmentu.

Dni teplárenstva a energetiky v Hradci Králové sú za dverami

Dni teplárenstva a energetiky v Hradci Králové sú za dverami

Energetika prežíva obdobie búrlivých zmien v legislatíve aj v technológiách, s ktorými sa bude musieť vyrovnať aj teplárenstvo.

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Hodnotenie energetickej hospodárnosti budov vychádza z potreby energie podľa mesačnej a ročnej metódy. Tie však nezohľadňujú výrobu z fotovoltiky a vlastnú spotrebu v budove.