VSDS
INNOGY
INNOGY

Ako môže CO2 prispievať ku globálnemu otepľovaniu, keď má v atmosfére iba 0,04% podiel?

Napriek nepatrnému obsahu oxidu uhličitého v atmosfére sú vedci presvedčení, že ide o dominantný faktor, ktorý spôsobuje zmenu klímy.

Ako môže CO2 prispievať ku globálnemu otepľovaniu, keď má v atmosfére iba 0,04% podiel?

Foto: Pixabay

  • Téma |  28.08.2019 |  (rak)

Na blogu Kolumbijskej univerzity odpovedal na otázku Yochanan Kushnir, ktorý je výskumným profesorom na observatóriu Lamont-Doherty, v divízii oceánov a klimatickej fyziky.

Prečo CO2 spôsobuje globálne otepľovanie, keď je v atmosfére iba 0,04%? A prečo nie je vodná para hlavným hnacím faktorom?

Zem absorbuje energiu zo slnečného žiarenia, ale keď sa povrch Zeme zahrieva, vyžaruje do vesmíru aj energiu vo forme infračerveného žiarenia (známeho ako teplo).

Vodná para a oxid uhličitý však pôsobia v atmosfére ako čiapka, ktorá sťažuje Zemi zbaviť sa tejto energie.

Bez plynov, ako sú tieto, absorbujú energiu, priemerná povrchová teplota našej planéty by bola približne 0 stupňov Fahrenheit, teda len –18 stupňov Celzia.

Približne 99 percent atmosféry je tvorených kyslíkom a dusíkom, ktoré nemôžu absorbovať infračervené žiarenie, ktoré Zem emituje.

Zo zvyšného jedného percenta sú hlavnými molekulami, ktoré môžu absorbovať infračervené žiarenie, CO2 a vodná para, pretože ich atómy sú schopné vibrovať tým správnym spôsobom, aby absorbovali energiu, ktorú Zem vydáva.

Keď tieto plyny absorbujú energiu, emitujú polovicu späť na Zem a polovicu do vesmíru, pričom zachytávajú časť tepla v atmosfére.

Toto zachytenie tepla nazývame skleníkový efekt.

V dôsledku skleníkového efektu vytvoreného týmito stopovými plynmi je priemerná teplota Zeme okolo 15° C alebo 59 ° F, čo umožňuje existenciu života.

CO2 tvorí iba asi 0,04% atmosféry a vodná para sa môže pohybovať od 0 do 4%.

No zatiaľ čo vodná para je v našej atmosfére dominantným skleníkovým plynom, má „okná“, ktoré umožňujú určitej infračervenej energii uniknúť bez toho, aby bola absorbovaná.

Okrem toho je vodná para koncentrovaná nižšie v atmosfére, zatiaľ čo CO2 sa dobre premiešava až do výšky asi 50 kilometrov.

Čím vyššie sa nachádza skleníkový plyn, tým účinnejšie dokáže zachytávať teplo zo zemského povrchu.

Spaľovanie fosílnych palív ovplyvňuje koncentráciu CO2 v atmosfére. Pred priemyselnou revolúciou bolo množstvo CO2 v atmosfére asi 288 ppm.

Teraz sme dosiahli približne 414 ppm, takže sme na konci tohto storočia na ceste k zdvojnásobeniu množstva oxidu uhličitého v atmosfére.

Vedci tvrdia, že ak sa podiel CO2 zdvojnásobí, môže to zvýšiť priemernú globálnu teplotu Zeme o dva až päť stupňov Celzia. V súčasnosti už zvyšujeme množstvo energie, ktorá sa vracia naspäť na Zem.

Z dôvodu skleníkového efektu to spôsobuje globálne otepľovanie s mnohými deštruktívnymi dopadmi.

Vodné pary aj oxid uhličitý sú zodpovedné za globálne otepľovanie. Akonáhle zvýšime CO2 v atmosfére, oceány sa zahrievajú, čo nevyhnutne spôsobuje zvýšenie podielu vodnej pary.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Koľko stojí plynový kotol? Porovnanie ukazuje, že cena kotlov závisí od mnohých faktorov

Kondenzačný kotol na plyn môže byť výhodné riešenie pre vykurovanie vašich priestorov. Poradíme, kedy sa nový kotol oplatí, od čoho cena kotlov závisí a ako pri kúpe kotla ušetriť.

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?