INNOGY
INNOGY
Belimo 2

Aké sú výhody riadeného vetrania s rekuperáciou?

Moderné nepriepustné budovy zvyšujú nároky na správne vetranie. Prečo je dôležitá tesnosť vzduchotechnického systému a ako sa prejavuje?

Aké sú výhody riadeného vetrania s rekuperáciou?

Vizualizácia: Viessmann

Prečo sa pri stavbe obytných, či administratívnych budov rozhodnúť pre riadené vetranie s rekuperáciou? Základným dôvodom sú rastúce nároky na kvalitnejšiu vnútornú klímu v budovách, ale aj čoraz prísnejšie legislatívne normy. Ľudia trávia až 90 % času v interiéri.

Riadené vetranie sa doteraz príliš nepoužívalo. Okná sa otvárali kedykoľvek to bolo alebo nebolo potrebné. Výsledkom boli veľké straty energie. Súčasné budovy sú už navrhované iným spôsobom.

“Možno si ich predstaviť ako budovy v nepriepustnom obale. Takéto stavby je potrebné vetrať oveľa intenzívnejšie než v minulosti. Intenzívne vetranie by však viedlo k vyšším tepelným stratám,” vysvetľovala Zuzana Ládyová, riaditeľka spoločnosti Smartsun, počas konferencie Techforum. Tento rok po prvýkrát online v rámci veľtrhu TZB-expo, internetovej verzii tradičného veľtrhu Aquatherm Nitra.

Stratám tepla z nesprávneho vetrania v takýchto nepriepustných budovách možno zabrániť riadeným vetraním s rekuperáciou. Ventilácia v takomto systéme prebieha neustále 24 hodín denne. Ventilačný systém sa postará o reguláciu vlhkosti a predchádzanie tvorby plesní.

“Okrem toho umožňuje odhlučnenie interiéru od vonkajšieho prostredia. V zónach s vyšším stupňom urbanizácie je to jediný spôsob odhlučnenia interiéru v súlade s hygienickými normami.”

Viessmann rezerva

Odfiltrovanie škodlivých látok

Človek sa nadýchne viac ako 25-tisíc krát za deň. Kvalita vzduchu je preto pre zdravie dôležitá. Znečisťujúcimi látkami, ktoré môžu poškodiť zdravie človeka, sú najčastejšie CO2, voľné prchavé látky ako benzén, formaldehyd, insekticídy, čistiace prostriedky, ale aj vône do domácnosti alebo cigaretový dym.

Bežným javom v domácnostiach je nadmerná vlhkosť a z toho vyplývajúce plesne. Okrem toho aj vírusy a baktérie. V mnohých oblastiach Slovenska je podľa špecialistky takouto látkou aj radón vyskytujúci sa vo zvýšených koncentráciách. Ak sa z interiéru neodvádza oxid uhličitý, ktorý ľudia vydychujú, jeho zvýšená koncentrácia môže poškodzovať zdravie.

Obrázok č.1: Koncentrácia radónu na Slovensku

“Za hraničnú hodnotu sa považuje 1000 ppm. Nad touto hranicou začína pocit ospalosti a vydýchaného vzduchu. Nad 2000 ppm sa začína zhoršovať schopnosť koncentrácie, prípadne bolesti hlavy,” objasňuje Z. Ládyová.

Obrázok č.2: Schéma fungovania riadeného vetrania s rekuperáciou

Riešením je pravidelné vetranie, ideálne nepretržité a so senzormi CO2 nastavenými tak, aby nedochádzalo k prekračovaniu požadovaného limitu koncentrácie.

Vetrací systém zároveň zabezpečí odvádzanie znehodnoteného vzduchu a tým aj častíc vírusov. Nútené vetranie tak predstavuje vhodný spôsob, ako znižovať koncentráciu vírusov v interiéri. Preto sa odporúča vetrať čo najviac a bez zmiešania privádzaného a odvádzaného vzduchu.

Znečisťujúce látky vo vzduchu dokážu bezpečne odfiltrovať filtre v rekuperačných jednotkách. Štandardné prachové filtre zabránia vstupu hmyzu do rozvodov a odfiltrujú hrubšie nečistoty do veľkosti 10 mikrometrov. Jemnejšie filtre si poradia s peľom, spórami, plesňami a jemným prachom až do veľkosti 1 mikron.

Špeciálne filtre na uhlík dokážu zachytiť aj častice a pachy pochádzajúce napríklad z nevhodného spôsobu vykurovania pevným palivom v susedstve. “Ak si chceme byť 100 % istí zdravým prostredím interiérov, je možné inštalovať do potrubného systému čističky vzduchu. Na báze ionizácie dokážu odfiltrovať viac ako 99 % nečistôt z privádzaného vzduchu.”

Tesnosť systému a spotreba

Podmienkou kvalitného vetrania je správne nadimenzovaný, zrealizovaný a čistiteľný rozvodný systém. Samozrejmosťou musí byť použitie nezávadného materiálu, vhodného pre použitie v aplikáciách riadeného vetrania v obytných budovách. “Tiež je treba sa zamerať na vzduchotesnosť a hygienickosť celého systému. Netesnosti rozvodov môžu prispieť k nárastu spotreby zariadenia až do 50 %,” zdôrazňuje Z. Ládyová

Práve nedostatočná tesnosť vzduchotechnického systému sa prejavuje zvyšovaním výkonu a spotreby energie jednotky riadeného vetrania. Ako vidno na príklade troch rodinných domov so systémami rôznej tesnosti, požiadavka na výkon vetracej jednotky sa v prípade málo tesného systému môže zvýšiť o 8 až 12 %.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde môžu výrobcovia zelenej elektriny nájsť flexibilitu

Kde môžu výrobcovia zelenej elektriny nájsť flexibilitu

Ktoré zdroje majú najlepšie predpoklady pre poskytovanie flexibility a podporných služieb a ako budú odmeňované?

Pozvánka na tretí vodíkový workshop BA&TT

Pozvánka na tretí vodíkový workshop BA&TT

Národná Vodíková Asociácia Slovenska pozýva na tretí workshop venovaný vodíkovej stratégii, plánom a projektom na Slovensku s príkladmi zo zahraničia.

Tepláreň automobilky používa elektrický kotol k ukladaniu elektriny do tepla

Tepláreň automobilky používa elektrický kotol k ukladaniu elektriny do tepla

Aké sú skúsenosti energetického podniku s prevádzkou elektrokotla pri poskytovaní podporných služieb?