Enesco

Spotreba plynu stúpla na Slovensku najviac v EÚ, hlási Európska komisia

Nárast koncom vlaňajška zaznamenala väčšina krajín EÚ. Nikde však spotreba plynu nerástla tak ako na Slovensku.

Spotreba plynu stúpla na Slovensku najviac v EÚ, hlási Európska komisia
Foto: Viessmann

Slovensko sa v závere roka 2024 zaradilo na čelo jednej z plynárenských štatistík. Hlási najväčší nárast v spotrebe plynu zo všetkých štátov EÚ.

Vyplýva to z kvartálnej správy Európskej komisie, ktorá mapuje vývoj na trhu s plynom v poslednom štvrťroku 2024. Kým celková spotreba plynu v EÚ v septembri až decembri minulého roka medziročne stúpla o osem percent, na Slovensku poskočila takmer o štvrtinu.

Celkové slovenské čísla za rok 2024 sme na Energie-portal.sk rozobrali už v januárovom článku. Dáta ukazujú, že po rokoch prepadu sa za celý minulý rok na Slovensku spotrebovalo medziročne o necelé 4 % viac plynu.

Najnovšia správa osobitne za štvrtý kvartál 2024, ktorú tento týždeň (31. marca) zverejnila Komisia, teraz poukazuje, že spotreba plynu na Slovensku prudko rástla hlavne v posledných mesiacoch roka.

Nárast prišiel po prepade

Celková spotreba plynu v poslednom štvrťroku minulého roka sa v EÚ vyšplhala na 108 miliárd metrov kubických (mld. m3).

Oproti rovnakému obdobiu predošlého roka 2023, kedy sa spotrebovalo 96 mld. m3, to znamená nárast o osem percent, resp. sedem miliárd kubíkov. Podobne veľký rozdiel vychádza aj pri porovnaní so spotrebou v posledných troch mesiacoch roka 2022 (95 mld. m3).

Vývoj spotreby plynu v EÚ

Zdroj: Európska komisia

„V medziročnom porovnaní spotreba plynu vzrástla v 14 členských štátoch, klesla v deviatich členských štátoch. Najväčší nárast bol zaznamenaný na Slovensku (+23 %) a najväčší pokles v Portugalsku (-29 %),“ zhrnula Európska komisia.

Okrem Slovenska spotreba medziročne výrazne poskočila tiež v Grécku, Lotyšsku a Slovinsku. A viac spotrebovaného plynu za posledné mesiace vlaňajška hlásili aj dvaja najväčší spotrebitelia, Nemecko a Taliansko.

Medziročné zmeny v spotrebe plynu v štátoch EÚ

Zdroj: Európska komisia

Na druhej strane pri porovnaní s rovnakým obdobím rokov 2021, 2020 či 2019, kedy sa v štátoch EÚ spotrebovávalo okolo 120 mld. m3, bola spotreba plynu na konci minulého roka stále relatívne nízka.

K oživeniu spotreby dochádza po tom, ako spotreba energií zaznamenala najmä v rokoch 2022 a 2023 naprieč štátmi EÚ výrazný prepad, ktorý sa týkal tak zemného plynu, ako aj elektriny. Išlo k dva roky ovplyvnené extrémnymi cenami energií, ktoré lámali historické rekordy v závere leta 2022.

Na Slovensku sa spotreba plynu počas rokov 2022 a 2023 znížila takmer o štvrtinu  a spotreba elektriny sa vrátila na úroveň z prvej polovice 90. rokov minulého storočia.

Najnovšie plynárenské dáta z prvých dvoch mesiacov roka 2025 naznačujú, že rastúci trend z posledného kvartálu 2024 by mohol pokračovať. Vo februári tohto roka sa na Slovensku spotrebovalo medziročne o 28 % plynu viac, pod čo sa podpísali aj výrazne nižšie teploty v porovnaní s februárom 2024.

Zostáva vám 1% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)