KI

IEA: Budúcnosť sveta je elektrická, opúšťame éru ropy

Geopolitické riziká a nadbytok ropy, plynu aj obnoviteľných technológií budú črtou najbližších rokov, odhaduje agentúra.

IEA: Budúcnosť sveta je elektrická, opúšťame éru ropy
Foto: photodune

Regionálne konflikty a geopolitické napätie robia súčasný energetický systém vo svete krehkým. To vyvoláva potrebu zvyšovania investícií do čistejších a bezpečnejších technológií, uvádza najnovšia správa Medzinárodnej energetickej agentúry s názvom "World Energy Outlook 2024".

Geopolitické napätie predstavuje podľa IEA riziko pre energetickú bezpečnosť a zároveň pre globálne kroky v znižovaní emisií skleníkových plynov. Autori správy predpokladajú, že okrem geopolitických rizík bude pre nasledujúce roky charakteristický aj relatívny dostatok rôznych palív a technológií.

„Vrátane prebytku ropy a skvapalneného zemného plynu, ako aj výrobných kapacít niektorých kľúčových čistých technológií v druhej polovici dekády, najmä fotovoltiky a batérií,” konštatuje správa.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)