Enesco

Vyrába sa menej elektriny ako pred dvomi rokmi, ale zo Slovenska je exportér (+ grafy)

Spotreba elektriny naďalej klesá, ukazujú najnovšie dáta SEPS za prvý polrok.

Vyrába sa menej elektriny ako pred dvomi rokmi, ale zo Slovenska je exportér (+ grafy)
Foto: Energie-portal.sk

To, čo ukázali celoeurópske dáta, ktorým sme sa na Energie-portal.sk podrobnejšie venovali už pred mesiacom, potvrdzujú aj najnovšie údaje Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS). Slovensko je v roku 2023 čistým exportérom elektriny.

Aj keď sa v prvých šiestich mesiacoch tohto roka vyrobilo oproti vlaňajšku viac elektriny, v porovnaní s rokom 2021 to bolo o 5 % menej. Na druhej strane však vstúpil do hry výrazný prepad v spotrebe elektriny. Ten je citeľný najmä od druhej polovice roka 2022, odkedy štatistiku výrazne ovplyvňuje najmä odstavenie hlinikárne Slovalco.PPA CONTROLL

V článku sa dozviete:

  • koľko elektriny sa na Slovensku v prvom polroku vyrobilo a koľko spotrebovalo,
  • kam smeruje export elektriny zo Slovenska,
  • čo výrazne ovplyvnilo celkovú bilanciu za prvý polrok,
  • ktoré európske štáty elektrinu dovážajú a ktoré vyvážajú.

Pokračuje pokles spotreby

Spotreba elektriny na Slovensku v roku 2023 je podobne ako v prípade plynu oproti predošlým rokom výrazne nižšia.

Celkovo sa v prvom polroku spotrebovalo 13,4 terawatthodín (TWh) elektrickej energie, čo bolo o 10,7 % menej ako v rovnakom období roka 2022. V porovnaní s rokom 2021, kedy sa od januára do júna spotrebovalo 15,5 TWh je prepad ešte výraznejší a predstavuje 13,4 %.

Na rozdiel od plynárenstva, kde spotreba plynu v máji a júni medziročne stúpla vďaka vyššiemu odberu priemyslu, v elektroenergetike je prepad kontinuálny. Spotreba elektriny bola v prvom polroku medziročne nižšia vo všetkých šiestich mesiacoch.

Práve nižšia spotreba elektriny sa do veľkej miery podpísala pod to, že v prvom polroku 2023 sa zo Slovenska stal čistý exportér elektrickej energie. Rozdiel medzi výrobou (14,5 TWh) a spotrebou (13,4 TWh) energie v prvom polroku predstavoval viac ako 1 TWh.

Výroba elektriny v prvom polroku medziročne stúpla. Zatiaľ čo v januári až júni 2022 sa na Slovensku vyrobilo 13,9 TWh energie, v rovnakom období aktuálneho roka to bolo 14,5 TWh. Na druhej strane v porovnaní s predošlým rokom 2021, kedy dosiahla až 15,3 TWh, bola nižšia približne o päť percent.

Zostáva vám 51% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)