Enesco

Geotermálna energia pod Viedňou môže pokryť pätinu potreby tepla v meste

Ropná spoločnosť spolupracuje s výrobcom tepla na rozvoji hlbokých geotermálnych vrtov.

Geotermálna energia pod Viedňou môže pokryť pätinu potreby tepla v meste
Foto: OMV

Kedysi tradičné plynárenské a ropné spoločnosti čoraz viac vstupujú do projektov tzv. “obnoviteľnej” energie. Potenciál pre uplatnenie existujúceho know-how z ťažby a prevádzkovania infraštruktúry fosílnych palív má najmä geotermálna energia.

Na Slovensku chce využívať aj staré plynové a ropné vrty pre tento účel spoločnosť Nafta. V Rakúsku skúma možnosti hlbokej geotermálnej energie ropný koncern OMV. Skupina nedávno ohlásila založenie spoločného podniku s prevádzkovateľom jedného z najväčších systémov CZT v Európe, spoločnosťou Wien Energie.

Cieľom má byť návrh, rozvoj a využívanie potenciálu hlbokej geotermálnej energie v oblasti Viedenskej panvy. Wien Energie prevádzkuje rôzne zdroje na výrobu tepla a do roku 2040 chce dosiahnuť bezuhlíkovú produkciu. Kľúčovú úlohu v tom má zohrávať práve geoterm.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)