Eversheds Sutherland

Budaj chce previesť správu štátnych lesov v chránených územiach pod svoj rezort

Minister životného prostredia ohlásil reformu národných parkov.

Budaj chce previesť správu štátnych lesov v chránených územiach pod svoj rezort
Minister Ján Budaj / Foto: Energie-portal.sk

Ministerstvo životného prostredia spúšťa legislatívny proces, ktorým chce novelizovať zákon o ochrane prírody a krajiny. Novelou plánuje obmedziť činnosti a hospodárske aktivity, ktorými podľa rezortu dochádza k poškodzovaniu a ničeniu biotopov v chránených územiach.

„Slovensku hrozí žaloba a sankcie za zlyhania predchádzajúcich vlád v dôsledku nedostatočnej ochrany biotopov. Jedinou cestou, ako zabrániť riziku sankcii je prijať účinné opatrenia na skutočnú ochranu nášho prírodného bohatstva – národných parkov,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj.

MŽP preto prichádza s novelou zákona, ktorej súčasťou má byť prevedenie správy lesov vo vlastníctve štátu, ktoré sú v národných parkoch ako územia v 3.,4. a 5. stupni ochrany, pod správu Štátnej ochrany prírody. Na Energie-portal.sk sme o tomto zámere envirorezortu informovali už v októbri.

Poliaci dostali pokutu

Envirorezort chce zmenou zákona podporiť aj urbárne spoločenstvá a nastaviť jednoduchší a spravodlivejší spôsob odškodňovania súkromných vlastníkov za obmedzenie ich hospodárskych aktivít. 

„Mnohí privátni vlastníci sa v súčasnosti cítia ukrivdení. Tento zákon im chce pomôcť,“ avizuje minister Budaj.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)