Enesco

Prvá elektráreň využívajúca odpad ako palivo má vyrásť na západe Slovenska

Celková investícia vrátane technológií má dosiahnuť 120 miliónov eur.

Prvá elektráreň využívajúca odpad ako palivo má vyrásť na západe Slovenska
Foto: ewia

Spoločnosť ewia oznámila prvú lokalitu, v ktorej by malo vyrásť centrum cirkulárnej ekonomiky. Zariadenie plánujú vybudovať v blízkosti Šale. 

„Nové Centrum cirkulárnej ekonomiky vyrastie v okrese Šaľa v lokalite, ktorá poskytuje vhodné podmienky na napojenie do rozvodov tepla a elektrickej siete, ako aj prístup k dopravnej infraštruktúre,"  uviedol Marián Christenko, generálny riaditeľ ewia.

„Pri výbere lokality a technológií sme nič nepodcenili. Chceme, aby CCE v Šali bolo najmodernejšou stavbou svojho druhu v Strednej Európe s vysokým európskym emisným štandardom. Chceme, aby sa odpad nevyhadzoval a nezaťažoval životné prostredie, ale využil v prospech ľudí jeho vrátením späť do výroby alebo premenou na energiu,“ doplnil M. Christenko. 

Centrum má byť schopné produkovať teplo a elektrickú energiu flexibilne v rôznom pomere podľa meniacich sa požiadaviek na odber v priebehu roka. Maximálna ročná výroba užitočného tepla môže byť 160 000 MWht a maximálna ročná výroba elektriny až do 55 000 MWhe.

Podrobnejšie sa tejto téme venujeme na Odpady-portal.sk.  


Diskusia(0)