Enesco

Japonská energetika sa má viac spoliehať opäť na jadro a obnoviteľné zdroje

Z celkového počtu 54 atómových reaktorov v krajine sa doteraz obnovila prevádzka iba v deviatich.

Japonská energetika sa má viac spoliehať opäť na jadro a obnoviteľné zdroje
Foto: Fotolia

Tri štvrtiny produkcie elektrickej energie v Japonsku zabezpečujú v súčasnosti zdroje využívajúce ako palivo uhlie a zemný plyn. Aj tamojšia vláda chce však podiel fosílnych palív znižovať a nahrádzať ich majú obnoviteľné zdroje a opäť jadrová energia.

Podľa energetickej koncepcie, ktorú tento mesiac schválila japonská vláda, krajina čelí “naliehavej výzve” znižovať uhlíkové emisie a energetické podniky doteraz výrazne sa spoliehajúce na fosílne palivá ich budú musieť nahrádzať čistejšími zdrojmi. Hlavnú úlohu majú hrať atómové elektrárne a obnoviteľné zdroje.

OZE a jadro

Obnoviteľné zdroje energie v krajine tvoria v súčasnosti 16 % z celkovej produkcie elektriny, pričom ich podiel by sa mal zvýšiť na 22 až 24 %. Strategický dokument však zároveň konštatuje, že je potrebné znížiť náklady na túto energiu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)