Enesco

Sebestačnosť vo výrobe elektriny Slovensko dosiahne možno už v budúcom roku

Slovensko sa po rokoch môže stať čistým vývozom elektrickej energie. Prognóza počíta so spustením nových jadrových blokov v Mochovciach.

Sebestačnosť vo výrobe elektriny Slovensko dosiahne možno už v budúcom roku
Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Z hľadiska potenciálneho zabezpečenia zdrojovej primeranosti má slovenská energetická sústava (ES) v zdrojovej základni dostatočný inštalovaný výkon na výrobu elektriny. Vyplýva to z Desaťročného plánu rozvoja prenosovej sústavy, ktorý vypracovala Slovenská elektrizačná a prenosová sústava, a.s. (SEPS) a odobril Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku. Desaťročnému plánu SEPS sme sa na Energie-portal.sk už podrobnejšie venovali v tomto článku.

Najväčšiu časť (32,3 %) celkového inštalovaného výkonu na Slovensku tvoria vodné elektrárne. Necelú tretinu inštalovaného výkonu (31,6 %) predstavujú fosílne elektrárne vrátane teplární a závodných elektrární s prevahou spoluspaľovania fosílnych palív.

Približne štvrtinu (24,72 %) tvoria jadrové elektrárne a zvyšných 11,4 % obnoviteľné zdroje energie (OZE). Z hľadiska produkcie elektriny však vyzerá celkový obrázok úplne inak.

Väčšinu elektriny na Slovensku (53,82 %) produkujú jadrové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach. S väčším odstupom ďalej nasledujú elektrárne spaľujúce fosílne palivá (19,38 %) a vodné elektrárne – vrátane prečerpávacích elektrární (17,64 %). Na chvoste rebríčka sú aj naďalej vodné elektrárne (9,16 %), ktorých podiel medziročne dokonca klesol.  

Pokles kvôli aj kvôli PPC

Podľa údajov SEPS Slovensko v rokoch 2007 – 2016 elektrinu dovážalo zo zahraničia. „Po odznení hospodárskej krízy (2009) došlo k postupnému nárastu výroby elektriny vplyvom uvedenia nových zdrojov na výrobu elektriny do prevádzky, predovšetkým PPC a OZE. Celková výroba elektriny v ES SR však nedosiahla úroveň z obdobia pred odstavením jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach (2006 a 2008),“ píše sa v strategickom materiáli.

Následný pokles výroby elektriny medzi rokmi 2013 až 2015 mal byť spôsobený najmä odstavením, resp. neprevádzkovaním zariadení na výrobu elektriny PPC Malženice a PPC Bratislava z ekonomických dôvodov a tiež postupným útlmom výroby až vyradením prvého a druhého bloku elektrárne Vojany I. 

Z dôvodu neplnenia emisných limitov boli v roku 2016 odstavené taktiež tretí a štvrtý blok elektrárne Nováky. „Aj napriek uvedeným skutočnostiam je v SR za normálnych klimatických podmienok zabezpečená dostatočná výrobná kapacita pre pokrytie zaťaženia,“ uviedla SEPS. 

Kapacita je podľa spoločnosti dostatočná aj v prípade nepriaznivých klimatických podmienok pre pokrytie špičiek zaťaženia naša importná kapacita. Z pohľadu zaťaženia cezhraničných vedení však dochádza vplyvom neplánovaných tranzitných tokov k stavom ohrozujúcim bezpečnú prevádzku sústavy.

SEPS pritom odkazuje aj na vyhodnotenie zdrojovej primeranosti v zmysle metodiky ENTSO-E prostredníctvom tzv. sezónnych výhľadov (Seasonal Outlooks).

Výroba vzrastie o 10 TWh

Aj napriek odstaveniu existujúcich výrobných kapacít kvôli emisným limitom v najbližších desiatich rokoch SEPS očakáva nárast inštalovaného výkonu zariadení na výrobu elektriny o viac ako tisíc megawattov. Vo výrobe elektriny to podľa odhadov SEPS bude predstavovať nárast o cca 10 TWh.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)