KI

Česi majú Národné centrum energetických úspor

Zástupcovia Zväzu miest a obcí ČR, Hospodárskej komory ČR a energetickej spoločnosti ČEZ svojím podpisom 6. októbra potvrdili vznik Národného centra energetických úspor (NCEÚ).

Česi majú Národné centrum energetických úspor
Foto: Dreamstime

Hlavným poslaním tejto neziskovej organizácie je poskytovať komplexné poradenstvo týkajúce sa energetických úspor a napomôcť tak plniť ciele Českej republiky v tejto oblasti. Do roku 2020 je na realizáciu energetických úspor pripravených v operačných programoch Európskej únie a ďalších národných zdrojoch približne 80 miliárd korún.

"NCEÚ je od tohto okamihu pripravené radiť krajom, obciam i firmám s realizáciou energeticky úsporných opatrení tak, aby sa dokázali vysporiadať s administratívou spojenou s dotáciami, ale tiež aby zvolili také riešenia, ktoré im prinesú najvyššiu konečný efekt z pohľadu úspory energie a vynaložených prostriedkov," oznámil Jakub Vít, ktorý bol zakladateľom zvolený za predsedu správnej rady NCEÚ.

Založenie NCEÚ reaguje na záväzok ČR do roku 2020 znížiť konečnú spotrebu energie o 48 PJ v porovnaní s projekciami z roku 2007, čo zhruba zodpovedá množstvu energie potrebnej na vykurovanie v celej Prahe po dobu dvoch rokov. Za rok 2014 pritom bolo vykázaných iba 0,665 PJ úspor energie na konečnej spotrebe.

Realizáciu energetických úspor, ktoré prispejú k dosiahnutiu tohto cieľa, podporí vlna dotácií. Až 80 miliárd korún, ktoré možno z operačných programov a ďalších štátnych zdrojov v nasledujúcich piatich rokoch čerpať, môže podľa odhadov NCEÚ priniesť investície v hodnote cez 200 miliárd korún.

Pre regióny sú energetické úspory obrovskou príležitosťou. "Okrem znižovania nákladov na energie a redukcie emisií skleníkových plynov sú investície do energetických úspor dôležité aj z hľadiska rozvoja obcí a miest. Sú zdrojom pracovných miest, zlepšujú infraštruktúru v obciach a celkovo zvyšujú komfort a životnú úroveň obyvateľov," vysvetlil František Lukl, predseda Zväzu miest a obcí ČR.

Úloha NCEÚ spočíva v spolupráci so zástupcami štátu a verejnej správy a ich spoločnom úsilí o správne nastavenie právneho prostredia a funkčné dotačnej politiky. "Podporné mechanizmy treba citlivo nastaviť tak, aby k realizácii dotačných programov a naštartovaniu reálnych opatrení došlo včas a aby realizácia energetických úspor bola maximálne efektívna," povedal na záver Jakub Vít, predseda správnej rady NCEÚ.


Diskusia(0)