Spotreba elektrickej energie na Slovensku bude v nasledujúcich
rokoch mierne rásť. Kým vlani sme spotrebovali celkovo 28,8 TWh,
v roku 2020 by to malo byť 31,3 TWh. Vyplýva to z dokumentu
Energetická politika SR, ktorú vypracovalo ministerstvo hospodárstva.
Ten sa v súčasnosti nachádza v medzirezortnom
pripomienkovom konaní a vláda by sa malo ním zaoberať ešte do
konca tohto roka.
Ako vyplýva z materiálu, rezort pri tomto realistickom variante
počíta s miernym nárastom dynamiky ekonomiky. Priemerný ročný
nárast spotreby by tak predstavoval 1,2 percenta. Pri
pesimistickom variante, kedy by prišlo k značnému spomaleniu
hospodárskeho rozvoja, ministerstvo počíta s nárastom spotreby
elektriny len na úrovni 0,6 percenta.
V pláne aj jadro z Mochoviec a Bohuníc
Hlavná časť nárastu spotreby by sa mala vykryť zo zdrojov, ktoré
sú v súčasnosti vo výstavbe. Ide o dostavbu blokov 3 a 4
JE Mochovce s inštalovaným výkonom 2x471MW. Po uvedení do
prevádzky by malo mať Slovensko po dlhšom čase opäť prebytkovú
bilanciu elektriny. Ministerstvo ďalej ráta aj s výstavbou nového
jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice s predpokladaným
výkonom 1200 MW, resp. až 2400 MW. Ten by mal byť uvedený
do prevádzky až po roku 2025.
Kto by mal túto elektráreň prevádzkovať v súčasnosti, to nie
je isté. Český energetický gigant ČEZ totiž od projektu ustupuje.
Náhradníkom by mohol byť ruský Rosatom. Definitíva však bude až
o niekoľko mesiacov.

Prudko vzrásť by mali aj OZE
Po dostavaní všetkých plánovaných zdrojov by sa na Slovensku malo
v roku 2020 vyrobiť až takmer 40 TWh. To bude oproti roku 2012
predstavovať nárast o vyše 10 TWh. Pod nárast výroby by sa okrem už
spomínaných jadrových zdrojov mali podpísať aj obnoviteľné zdroje
energie. Z tých by sa malo v roku 2020 vyrobiť až 8 TWh elektriny, čo
by bol vyše dvojtretinový nárast oproti súčasnosti. V rámci
obnoviteľných zdrojov ministerstvo ráta s projektami Vodnej
elektrárne Sereď, Prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ, ako aj malými
zdrojmi elektriny.
„Táto výroba je pritom vysoko efektívna najmä používaním
najnovších technológií a pre svoju blízkosť ku spotrebiteľovi nemá
zvýšené nároky na prenosové kapacity,“ uvádza rezort
hospodárstva.
Stop uhlíku
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.