KI

Vypadnutá Areva má hneď dve cesty ako sa vrátiť do hry o Temelín

Bratislava – Dostavba dvoch blokov jadrovej elektrárne v Temelíne začína naberať na obrátkach. Len v piatok bola z českého energotendra storočia vylúčená francúzska spoločnosť Areva. Dnes to vyzerá, že stále zostáva v hre. Jadrová spoločnosť sa totiž proti rozhodnutiu o vylúčení plánuje odvolať. Navyše, dvere jej otvára i ďalší účastník, ruské konzorcium Rosatom.

Vypadnutá Areva má hneď dve cesty ako sa vrátiť do hry o Temelín

chladiace veze.jpgPre Slovensko je temelínsky tender dvojnásobne zaujímavý. Podľa tichých špekulácií totiž jeho víťaz má najväčšiu šancu získať zákazku na dostavbu Mochoviec a výstavbu nového zdroja v Jaslovských Bohuniciach.

Obchod i zákon

„Ide o dôvody obchodné i zákonné a sú zásadného charakteru,“ vyhlásil v piatok Ladislav Kríž, hovorca skupiny ČEZ. Práve týmito slovami český energetický gigant zdôvodnil prečo s firmou Areva pri dostavbe Temelína neráta. Konkrétne detaily ČEZ oficiálne neuviedol.

No istú úlohu môže zohrávať i takzvaná fínska skúsenosť francúzskej spoločnosti. Pri výstavbe jadrovej elektrárne pri fínskom Olkiluotu sa realizácia pretiahla takmer dvojnásobne. Pričom znásobili sa i dohodnuté náklady.

Napriek tomu francúzska Areva sa plánuje odvolať proti rozhodnutiu a v hre o Temelín zostať. „Podáme námietku podľa pravidiel stanovených v podmienkach zákazky. Sme pevne presvedčení, že všetky súťažné podmienky sme splnili,“ reaguje francúzska spoločnosť.

Medzinárodní Rusi

Vedľa francúzskej Arevy tak v hre o Temelín zostávajú americko – japonský Westinghouse a ruské konzorcium Rosatom. Ruská skupina v snahe zvýšiť svoje šance na úspech v čo najširšej miere do projektu vťahujú domácich partnerov.

Najvýraznejšie zastúpenú českú spoločnosť v skupine predstavuje plzeňská Škoda JS. Nakoniec práve ruské konzorcium dáva Areve ďalšiu šancu podieľať sa na Temelíne i napriek vylúčeniu.

Podľa francúzskych médií totiž Rosatom ponúkol spoločnosti partnerstvo pri realizácii zákazky. Nakoniec by nebola jediná francúzska spoločnosť v konzorciu. V súčasnosti medzi združenými firmami dominuje i Alstom, ktorý vytvoril špeciálny podnik s ruským Atomenergomash.


Diskusia(0)