Bratislava - Doterajší spôsob úhrady odvodu na účet
Národného jadrového fondu (NJF) by sa od 1. januára 2013 mal nahradiť
odvodom do štátneho rozpočtu. Presnejšie, do rozpočtovej kapitoly Ministerstva
hospodárstva (MH) Slovenskej republiky.
"Navrhovanou právnou úpravou sa vyrieši prvá výhrada Generálneho
riaditeľstva (GR) pre hospodársku súťaž Európskej komisie (EK) o
zlučiteľnosti so Zmluvou o fungovaní EÚ," zdôvodňuje v návrhu
novelizácie zákona o NJF predloženej do pripomienkového konania rezort
hospodárstva. V novele zákona sa zároveň dopĺňajú ustanovenia o
prevode finančných prostriedkov vyzbieraných z odvodov od
prevádzkovateľa prenosovej sústavy a prevádzkovateľov distribučných
sústav z rozpočtovej kapitoly MH SR na účet NJF a o každoročnej bilancii
dovozu a vývozu elektriny spotrebovanej v SR.
Slovenská republika ustanovila na
získanie finančných prostriedkov na úhradu dlhu, ktorý vznikol pri
tvorbe zdrojov určených na krytie záverečnej časti jadrovej energetiky,
povinnosť pre prevádzkovateľov prenosovej sústavy a regionálnych
distribučných sústav odvádzať z množstva dodanej elektriny odvod, ktorý
je súčasťou ceny dodanej elektriny koncovým odberateľom.
Získané
finančné prostriedky sa uhrádzajú na účet NJF. Tieto finančné
prostriedky však v súčasnosti nemôžu byť použité zo strany GR pre
hospodársku súťaž EK. EK namieta, že štátna pomoc je problematická voči
Zmluve o fungovaní EÚ, pretože získané finančné prostriedky nie sú
príjmom štátneho rozpočtu, ako aj preto, lebo odvod sa vyberá aj z
elektriny dovezenej na územie SR.
(tasr)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.