Minister hospodárstva a šéf SIEA predstavili zmeny v dotáciách na malé obnoviteľné zdroje v domácnostiach.
Príspevok na solárne panely či slnečné kolektory už slovenské domácnosti z dlhoročného eurofondového programu nedostanú. Z nedávno predstavených podrobností o pokračovaní projektu Zelená domácnostiam nezostal kameň na kameni.
Minister hospodárstva a šéf rezortnej agentúry, ktorá Zelenú domácnostiam administruje, na spoločnej tlačovej besede dnes, 9. mája, ohlásili zásadnú zmenu. Balík 15 miliónov eur, ktorý je v projekte aktuálne k dispozícii, podpory inštalácie iba dvoch typov zariadení, a to tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu.
V článku sa dozviete:
- prečo zmenili podmienky projektu,
- kedy bude možné požiadať o príspevok,
- dokedy musia domácnosti inštalácie zrealizovať,
- aké ďalšie podporné mechanizmy sú k dispozícii pre domácnosti.
O čo ide?
Podľa informácií, ktoré Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zverejnila v závere apríla, sa malo pokračovanie projektu pod názvom „Zelená domácnostiam III“ rozbehnúť v máji 2022 vďaka balíku dodatočných 15 miliónov eur, ktoré sa agentúre podarilo nájsť v iných oblastiach.
Už v pondelok 2. mája však SIEA informovala, že avizované podávanie žiadostí sa pozastavuje. „Pozastavené je podávanie žiadostí o poukážky na kotly na biomasu, fotovoltické panely a slnečné kolektory, ktoré malo byť spustené v pondelok 2. mája, v stredu 4. mája a v pondelok 9. mája 2022,“ uviedla agentúra. Svoj krok odôvodnila tým, že záujem o nové inštalácie medzi domácnosťami je enormný a finančné možnosti projektu financované z Operačného programu Kvalita životného prostredia sú limitované.
Rozhodnutie agentúry ihneď narazilo na ostrú kritiku energetikov združených v Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Tí upozorňovali, že zúženie podpory na jeden typ zariadení, a to tepelné čerpadlá, zúži možnosti domácností pri rozhodovaní o nových zdrojoch.
„Každá domácnosť má predsa iné predpoklady, ktoré vyplývajú z okolitého prostredia a nie z politického rozhodnutia. Výhradnou podporou tepelných čerpadiel možno vytvoríme drobnú náplasť na súčasnú plynovú krízu, no hrozí, že mnohé domácnosti investujú do riešenia, ktoré pre ich potreby nie je optimálne,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Čo sa v Zelenej domácnostiam mení?
Z informácií, ktoré na dnešnej tlačovej besede predstavili minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš vyplýva, že dotačný projekt čaká viacero zmien.
Najdôležitejšou z nich je zúženie okruhu podporovaných zariadení. Tými budú namiesto doterajších štyroch len dve: tepelné čerpadlá a kotly na biomasu.
„Spolu 15 miliónov eur budú môcť domácnosti tento rok využiť na inštaláciu tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu. Verím, že vďaka tomu, že sme vyčlenili väčšiu sumu iba na dve zariadenia určené na zabezpečenie vykurovania, budú môcť podporu získať všetci záujemcovia ešte pred zimnou sezónou,“ vyhlásil R. Sulík.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.