VSE
VSE
Belimo

Z čoho sa skladá cena plynu pre domácnosti?

Cena plynu pre domácnosti sa skladá zo štyroch zložiek, až 94% však tvoria cena za samotnú komoditu a distribúciu. Podľa údajov ÚRSO cena plynu pre domácnosti v ostatných rokoch mierne klesá vo všetkých tarifných skupinách.

cena plynu pre domácnosti

Foto: Fotolia

Počas uplynulého regulačného obdobia 2012 – 2016 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vykonával cenovú reguláciu určením spôsobu výpočtu maximálnej ceny za dodávku plynu pre domácnosti. ÚRSO

Maximálne ceny za dodávku plynu pre domácnosti majú dve zložky. Pozostávajú z maximálnej výšky fixnej mesačnej sadzby a maximálnej výšky sadzby za odobratý plyn.

Štruktúra taríf je podľa množstva ročnej spotreby plynu rozdelená do troch tarifných skupín D1 až D3. Cenová regulácia sa týka dodávok plynu pre odberateľov v domácnosti so ročnou spotrebou do 6 500 m3 (68 575 kWh).  

„Základom pre reguláciu cien za dodávku plynu pre domácnosti v predchádzajúcom regulačnom období boli tzv. „východiskové náklady“ určené pre rok 2012,“ uvádza ÚRSO v materiáli, v ktorom hodnotí predchádzajúce regulačné obdobie.

Pre nasledujúce roky štvorročného obdobia regulátor cenu určenú z roku 2012 optimalizoval faktorom (JPI-X) s vplyvom na hodnotu nákladov obchodnej činnosti dodávateľa plynu a medziročnými rozdielmi medzi nákladmi na nákup plynu, prepravu plynu, distribúciu plynu a uskladňovanie plynu.

Celú správu ÚRSO si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Cena plynu pre domácnosti má 4 zložky

Maximálne ceny plynu pre domácnosti od roku 2013 miernym tempom pozvoľna klesajú. Podľa ÚRSO je to výsledkom „správneho nastavenia regulácie cien za dodávku plynu domácnostiam“, a to predovšetkým pri cene za komoditu.

Cenu za samotný plyn – komoditu – ÚRSO nastavil kombináciou ceny plynu vyplývajúcej z nákladov na nákup plynu z dlhodobých zmlúv o nákupe plynu a ceny plynu a cenou zverejňovanou burzou EEX (European Energy Exchange), ktorá do vzorca na výpočet ceny za nákup plynu pre zabezpečenie dodávok plynu pre odberateľov plynu v domácnosti vstupuje s 30 % váhou.  

Samotná komodita tvorí približne 60% priemernej ceny plynu pre domácnosti. Zhruba tretinový podiel má na nej potom cena za distribúciu a menej než troma percentami sa na nej podieľajú jednak preprava, ako i cena za dodávku s „primeraným ziskom.“

„Úrad v predchádzajúcom regulačnom období ponechal pre dodávateľov plynu, ktorí dodávali plyn pre menej ako 500 000 domácností možnosť uplatňovať pri dodávke plynu domácnostiam maximálne ceny za dodávku plynu domácnostiam schválené úradom pre dominantného dodávateľa plynu v tomto segmente trhu s plynom, ktorým je SPP, a. s. Všetci noví dodávatelia plynu túto možnosť využili,“ zhrnul ÚRSO.

ÚRSO: Zmenou dodávateľa veľmi neušetríte

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X