Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Virtuálna elektráreň vzniká aj na Slovensku

Vďaka domácim batériam a riadeniu optimalizácie systému je možné podľa odborníkov z STU dosiahnuť až 50% podiel obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny, pričom sieť zostane stabilná.

Virtuálna elektráreň vzniká aj na Slovensku

Foto: Fotolia

Vedci z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave vyvíjajú virtuálnu elektráreň, ktorá bude schopná prekonať nárazovosť pri výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov a zabezpečí stabilitu siete. Môže tiež priniesť nižšie ceny elektriny a umožniť vyšší podiel OZE v elektrickej sieti.

Princíp virtuálnej elektrárne, ktorú na FEI vyvíja tím Michala Chudého, spočíva v združovaní domácich batérií, ktoré vlastnia domácnosti a malé firmy. Tie bude prostredníctvom smart riadenia spoločne spravovať nový druh operátora – agregátor siete. Vďaka svojej kapacite dokáže agregátor uskladniť v domácich batériách nadprodukciu elektriny do doby, keď narastie spotreba.

“Napriek ekologickým výhodám obnoviteľných zdrojov, ich výrazný podiel v elektrickej sieti spôsobuje náhle zmeny množstva elektriny v prenosovej sústave, keďže množstvo vyrobenej elektriny je dané hlavne aktuálnym počasím. Táto nestabilita môže spôsobiť výpadky alebo preťaženia elektrickej siete,” uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na stránkach fakulty.  

Vyššia stabilita siete

Virtuálna elektráreň však dokáže preklenúť časové rozdiely medzi nárazovou výrobou elektriny a obdobiami vysokého dopytu po elektrine, a tým zabezpečí stabilitu siete. Vďaka tomu by mohol podiel výroby energie zo zelených zdrojov narásť až na polovicu. Systém vyvíjaný na Ústave elektroenergetiky a aplikovanej elektrotechniky FEI bude pritom využívať už existujúce domáce batérie.

V momente prebytku výroby energie, ktorý môže nastať napríklad pri silnom vetre, virtuálna elektráreň dobije batérie svojich členov nadbytočnou elektrinou. V období, keď príde vrchol spotreby, virtuálna elektráreň začne do siete dodávať uskladnenú energiu. Relatívne malé domáce batérie tak dokážu spoločne vytvoriť obrovské virtuálne úložisko, hoci sa vôbec nemusia nachádzať vo fyzickej blízkosti. Vďaka optimalizácii to dokážu oveľa efektívnejšie ako jednotlivo, a pritom je pre všetkých členov virtuálnej elektrárne energia veľmi lacná.

Výskum na Slovensku ide ťažko

“Pôsobil som desať rokov v zahraničí, z toho niekoľko rokov na TU Wien a na University of Cambridge. Na FEI STU som sa naplno zoznámil s realitou slovenských vysokých škôl a vedy. V danom projekte som bol dva roky úplne sám zavalený byrokraciou, učením a skolabovaným systémom. Hoci projekt získal niekoľko menších grantov, nič väčšie sa na Slovensku mne ako osobe na fakulte získať nedá,” tvrdí Michal Chudý pre Energie-portal.sk.

Jedinou šancou ako v projekte pokračovať je podľa neho cesta start-upu. Z FEI odišiel a momentálne pôsobí v americkom NewYorku a buduje firmu, ktorá sa danou problematikou zaoberá. “To, ako bude vyzerať demo prevádzka virtuálnej elektrárne, ešte neviem, lebo je tu veľa otáznikov. Isté však je, že keby som ostal na STU, tak by prevádzka vyzerala presne tak, ako vyzerá vo väčšine projektov. Teda iba na papieri,” hovorí M. Chudý. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

U.S. Steel vsádza na elektromobily. Do novej linky investuje 115 miliónov eur

U.S. Steel vsádza na elektromobily. Do novej linky investuje 115 miliónov eur

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu avizuje výrobu elektromobilov každá zo štyroch automobiliek na Slovensku.

Smrť baníkov v Číne ovplyvnila ceny komodít v Európe

Smrť baníkov v Číne ovplyvnila ceny komodít v Európe

Ceny elektriny od začiatku roka až do včera mali neurčitý trend a obchodníci vyčkávali na impulz z trhov. Ten prišiel práve na začiatku tohto týždňa z Číny.

EÚ by mala na vyraďovanie JE Bohunice V1 prispieť viac, žiadajú europoslanci

EÚ by mala na vyraďovanie JE Bohunice V1 prispieť viac, žiadajú europoslanci

Európsky parlament schválil návrh, aby finančná spoluúčasť EÚ na vyraďovaní už odstavenej elektrárne Bohunice V1 dosiahla minimálne 50 % nákladov.