Energie-portal.sk zisťoval, ako budú alternatívni dodávatelia reagovať na rozhodnutie vlády zmraziť ceny pre domácnosti, ktoré odoberajú zemný plyn od SPP.
Účelové, populistické, nemorálne. Tieto a ďalšie prívlastky si od alternatívnych dodávateľov plynu, ktorých Energie-portal.sk oslovil, vyslúžilo rozhodnutie vlády zmraziť cenu plynu na prvé mesiace roka 2020 pre domácnosti, ktoré odoberajú zemný plyn od štátneho Slovenského plynárenského priemyslu (SPP).
Zmrazenie cien plynu pre domácnosti, ktoré odoberajú plyn od SPP, alternatívni dodávatelia považujú za politické rozhodnutie. Viacerí upozorňujú, že krok vlády bude mať neblahé dôsledky. Zisťovali sme, či budú menší dodávatelia na zmrazenie cien reagovať.
V článku sa dozviete:
- čo si alternatívni dodávatelia myslia o zmrazení cien vládou,
- či budú na krok vlády reagovať úpravou cien,
- prečo zmrazenie cien plynu od SPP napokon pocítia všetci,
- aké budú skryté dopady dočasného zmrazenia cien,
- čo zásah vlády urobí s konkurenčným prostredím medzi dodávateľmi,
- akú reakciu dodávateľov očakával premiér Pellegrini.
Odmietajú krátkodobé zásahy
Innogy Slovensko, podľa posledných čísel ÚRSO najväčší alternatívny dodávateľ plynu pre domácnosti, považuje zmrazenie cien za politické rozhodnutie.
„Po zanalyzovaní situácie vieme, že téma sa týka len tých našich zákazníkov, ktorí využívajú tarifu D3 a D4 a aj to iba na pár mesiacov. Naše cenové návrhy prešli štandardným procesom,“ uviedla pre Energie-portal.sk Katarína Šulíková, špecialistika komunikácie innogy Slovensko.
„Máme platné cenové rozhodnutie od ÚRSO a platné cenníky. Dlhodobo máme výhodnú ponuku pre domácnosti a nebudeme reagovať na krátkodobé politické zásahy do trhu,“ doplnila.
Najviac získajú najbohatší
Rozhodnutie vlády vníma ako predvolebný krok aj riaditeľ predaja Slovakia Energy Jiří Koudela. Pripomenul, že cena plynu na veľkoobchodnom trhu postupne rastie a je podľa neho prirodzené, že tieto zmeny sa premietajú aj do cien dodávok koncovým zákazníkom.
„SPP tak vytvorí ešte väčšiu stratu, ktorú síce navonok prekryje dividendami z dcérskych spoločností distribúcie a prepravy, ale tieto peniaze budú chýbať v štátnom rozpočte a zaplatia to tak zo svojich daní všetci,“ reagoval J. Koudela. Ako sme na Energie-portal.sk priniesli ešte vlani, štátni plynári medziročne zvýšili prevádzkovú stratu a do plusu sa opäť dostali vďaka dividendám z dcérskych firiem.
J. Koudela označuje rozhodnutie vlády za nemorálne aj z toho dôvodu, že najväčší prospech z neho budú mať odberatelia, ktorí spotrebúvajú najviac plynu, teda tí najbohatší.
Ceny plynu, ktoré ponúka Slovakia Energy sú podľa J. Koudelu v novom roku vo väčšine tarifných pásiem výhodnejšie aj pri porovnaní s aktuálnymi cenami SPP.
„Nehodláme sa však podieľať na populistickom kroku súčasnej vlády a ohroziť tak ekonomickú stabilitu našej firmy a tým i našich zákazníkov a preto naše cenníky zverejnené 1. decembra 2019 meniť nebudeme,“ zdôraznil.
Problémom je neflexibilná regulácia
Dočasné zmrazenie cien plynu vníma ako účelové rozhodnutie pred voľbami aj generálny riaditeľ MAGNA ENERGIA Martin Ondko. Pripomenul, že kým jeden zástupca ministerstva hospodárstva ako 100 % akcionára SPP na valnom zhromaždení podniku súhlasil s návrhom na zvýšenie cien, iný zástupca rezortu, sám minister, na zasadnutí vlády zakázal SPP ceny zvyšovať.
„My nemáme na čo reagovať. Plyn sme pre rok 2020 nakupovali priebežne, už aj v roku 2017, takže u nás ani len návrh na nejaké zvýšenie cien nebol na URSO podávaný. Škoda, že vďaka dokonalej regulácii, nemôžeme takto výhodné podmienky prenášať na odberateľov na dlhšie obdobie,“ podotkol M. Ondko.
Neflexibilnú a plošnú reguláciu cien energií prednedávnom označilo za problém aj Združenie dodávateľov energií (ZDE). Domácnosti by podľa dodávateľov v dlhodobej perspektíve profitovali zo zúženia regulácie. Zaslali preto ÚRSO viacero návrhov na zmenu regulačnej politiky.
V konečnom dôsledku ceny porastú
Rozhodnutie vlády o dočasnom zmrazení cien plynu pre domácnosti, ktoré sú odberateľmi plynu od dominantného dodávateľa, podľa menších hráčov poškodí konkurenčné prostredie v dodávkach plynu.
„Pri tejto miere regulácie a politických vplyvov o konkurenčnom prostredí nemožno hovoriť,“ myslí si M. Ondko.
Podľa J. Koudelu toto rozhodnutie vlády celkom určite zneistí súčasných dodávateľov plynu domácnostiam a potenciálnych dodávateľov odradí od toho, aby vstupovali na slovenský trh. „V konečnom dôsledku to bude znamenať obmedzenie hospodárskej súťaže a zvýši ceny plynu pre všetkých obyvateľov Slovenska,“ upozornil J. Koudela.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.