Do vrtu sa umiestni potrubie slúžiace ako výmenník tepla, vysvetľuje odborník.
Starých vrtov či banských štôlní, ktoré by mohli nájsť opätovné využitie aj po vyťažení surovín, je na Slovensku viacero. Jednou z možností pre ich budúce využívanie je aj získavanie geotermálnej energie.
„Sú tu pomerne hlboké banské komplexy, napríklad v okolí Banskej Štiavnice, kde možno využívať teplo okolitých hornín. Tu vidím obrovský potenciál,” povedal na februárovom workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu Erich Veselényi, predseda Hlavného banského úradu SR.
Lokalitou, kde takéto zámery naberajú už aj konkrétnejšie kontúry, je juhovýchod Slovenska. Spoločnosť Nafta. plánuje tamojšie vrty po ukončení ťažby zemného plynu využiť práve ako zdroj geotermálnej energie.
„Staré vyťažené vrty sa nachádzajú neďaleko mesta Trebišov. Zámerom je vtláčať cez potrubie vodu, ktorá sa bude zohrievať okolitým teplom z vrtu a na povrchu sa teplo cez výmenník odovzdá teplárenskej spoločnosti,” priblížil generálny riaditeľ Nafty Martin Bartošovič.
Ako tento zámer vníma expert na geotermálnu energiu? A čo na plány ťažiarov hovorí miesta samospráva? Zisťovali sme podrobnosti.
V článku sa dozviete:
- ako vníma využívanie ťažobných vrtov odborník na geotermálnu energiu,
- čo bude potrebné v lokalite zrealizovať,
- ako sa k zámerom Nafty stavia mesto Trebišov,
- či by geotermálna energia mohla poslúžiť aj na výrobu elektriny,
- čo ukazujú príklady zo zahraničia.
Pracovná kvapalina sa ohrieva v podzemí
Využívanie starých ťažobných vrtov nepatrí medzi klasické geotermálne projekty s horúcou vodou z podzemia, aké sa na Slovensku už desaťročia využívajú pre potreby vykurovania a najnovšie majú poslúžiť aj na výrobu elektriny. Geotermálne projekty v bývalých ťažobných oblastiach počítajú s odoberaním tepla z okolitých hornín.
„Vrty s hĺbkou dva a viac kilometrov sa vyznačujú vysokou teplotou. Netradičná geotermálna technológia je založená na využívaní suchého tepla,“ priblížil šéf Nafty Barotošovič. Výhodou oproti klasickým realizáciám je, že odpadá potreba nákladných vrtných projektov, keďže samotný vrt už je vybudovaný.
Odborník na geotermálnu energiu a projektový manažér PW Energy Michal Mašek vníma zámery, akým je aj ten pri Trebišove, ako zmysluplné. Staré uhľovodíkové vrty po vyťažení surovín zostávajú bez využitia, pričom základná infraštruktúra zostáva k dispozícii. A výhodou je aj „znalosť terénu.“
„Ide o využitie existujúceho vrtu, do ktorého sa umiestňuje potrubie slúžiace ako výmenník tepla. V ňom jedným smerom prúdi pracovná kvapalina smerom nadol, kde sa ohreje, a potom prúdi naspäť na zemský povrch,“ reagoval M. Mašek na našu otázku. „Dôležitá je pri tom izolácia potrubia s ohriatou kvapalinou, keďže sa nachádza v tesnej blízkosti časti potrubia s ochladenou kvapalinou, čo do istej miery môže ovplyvňovať výslednú teplotu. Teplo zo zohriatej pracovnej kvapaliny je následne na povrchu využívané ako čistý zdroj energie.“
Projekt čaká povoľovanie
Hoci je množstvo energie, ktoré sa týmto spôsobom dá vyprodukovať, menšie ako v prípade konvenčných geotermálnych projektov využívajúcich hydrogeotermálne štruktúry, podľa M. Mašeka je akékoľvek využitie geotermálnej energie z hľadiska udržateľnosti a ekologickej produkcie energie vítané.
Zostáva vám 50% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.