Tesla Energy Group a UCED postavili veľkokapacitnú batériu pri teplárni v Kutnej Hore.
UCED, energetická divízia skupiny CREDITAS, úspešne sprevádzkovala svoje prvé veľkokapacitné batériové úložisko v areáli teplárne na biomasu UCED BIO v Kutnej Hore. Spoločnosť Tesla Energy Group tu realizovala prvú inštaláciu batériového úložiska (BESS) s meničom Siemens Gamesa Proteus PCS-E v strednej Európe.
Moderné úložisko s výkonom 4000 kW / 4472 kWh výrazne prispeje k vyššej stabilite a spoľahlivosti rozvodnej siete a umožní efektívnejšie využitie obnoviteľných zdrojov energie. Projekt využívajúci európske komponenty a pokročilú technológiu kvapalinou chladených batériových modulov CATL posilňuje pozíciu spoločnosti Tesla Energy Group na trhu pokročilých batériových systémov.
Batériové úložisko zapojili do agregácie
UCED BIO, prevádzkovateľ energetického zdroja v priemyselnom areáli ČKD Kutná Hora, využíva na kombinovanú výrobu elektriny (KVET) a tepla fytomasu. Vo vykurovacej sezóne spáli 12-tisíc kusov balíkov slamy, čo stačí na zásobovanie teplom časti mesta Kutná Hora. Tento zdroj s výkonom 7,457 MW prevádzkuje s kompletným stavebným a technologickým príslušenstvom.
Od roku 2022 tu navyše je v prevádzke aj elektródový elektrokotol s výkonom 25 MW, ktorý pomáha regulovať napätie v sieti prostredníctvom služieb výkonovej rovnováhy.
Batériové úložisko v Kutnej Hore | Foto: Tesla Energy Group
„Úspešná realizácia projektu v Kutnej Hore predstavuje významný technologický prielom vďaka niekoľkým kľúčovým inováciám. Ide o prvú inštaláciu s meničom Siemens Gamesa Proteus PCS-E v strednej Európe, ktorá umožňuje mimoriadne rýchlu odozvu na požiadavky siete,“ uvádza projektový manažér spoločnosti Tesla Energy Group Pavel Filla.
Nové batériové úložisko UCED umožňuje ukladať energiu vyrobenú v obdobiach vyššej produkcie a využívať ju v čase zvýšeného dopytu. Vďaka tomu dochádza k efektívnejšiemu využitiu obnoviteľných zdrojov a zároveň k optimalizácii obchodovania s elektrinou na krátkodobom trhu organizovanom spoločnosťou OTE.
„Batériové úložisko prispeje k navýšeniu výkonu nášho agregačného bloku a rozšíreniu portfólia podporných služieb výkonovej rovnováhy, ktoré poskytujeme prevádzkovateľovi českej elektroenergetickej sústavy ČEPS. Po novom sme schopní poskytovať službu automatickej regulácie frekvencie, primárnu reguláciu,“ dodáva riaditeľ divízie Výroba skupiny UCED Jiří Kratochvil.
Technologické inovácie a jedinečnosť riešenia
Unikátnou súčasťou projektu je využitie kvapalinou chladených batériových modulov CATL, ktoré zaisťujú rovnomerné rozloženie teplotnej záťaže a umožňujú dlhodobú prevádzku úložiska na vysoký výkon. „Centrálne kvapalinové chladenie zaisťuje rovnomerné chladenie všetkých článkov batériového úložiska. Systém je navyše navrhnutý so záložným chillerom,“ vysvetľuje Filla.
Použitý systém kvapalinového chladenia s redundantným riešením navyše posúva spoľahlivosť a životnosť batériových systémov na novú úroveň – zaisťuje až päťnásobne vyššiu účinnosť odvodu tepla oproti vzduchovému chladeniu a umožňuje prevádzku na plný výkon aj pri extrémnych teplotných podmienkach.
Batériové úložisko v Kutnej Hore | Foto: Tesla Energy Group
Práve optimálny tepelný manažment je jedným z kľúčových faktorov pre dlhú životnosť batériových článkov. Vďaka skúsenostiam z predchádzajúcich projektov spoločnosti Tesla Energy Group teraz plošne implementuje kvapalinové chladenie ako štandard zaisťujúci maximálnu životnosť batérií.
Kybernetická bezpečnosť a európske komponenty
Novo vybudované batériové úložisko je postavené predovšetkým z európskych komponentov, čím reaguje na stále prísnejšie požiadavky v oblasti kybernetickej bezpečnosti na ochranu distribučnej siete.
S postupujúcou digitalizáciou energetiky sa batériové úložiská stávajú kritickými prvkami infraštruktúry, ktoré musia odolávať sofistikovaným kybernetickým hrozbám. Systémy ako tento inštalovaný v Kutnej Hore sú pripojené priamo k rozvodnej sieti a komunikujú s nadradenými riadiacimi systémami ČEPS, čo z nich robí potenciálne ciele hackerských útokov.
Batériové úložisko v Kutnej Hore | Foto: Tesla Energy Group
„Celé BESS, okrem samotných batérií, je postavené z európskych komponentov a skladáme ho v našom závode v Žiline. Vďaka tomu môžeme nielen skupine UCED, ale všetkým našim klientom, poskytovať rýchly servis a vďaka skladovým zásobám a servisným technikom v Česku aj na Slovensku tiež dostupnosť náhradných dielov v priebehu niekoľkých hodín,“ hovorí Filla.
Súčasťou riešenia pre spoločnosť UCED BIO je aj non-stop Help Desk, ktorý umožňuje monitoring všetkých úložísk v reálnom čase. Tesla Energy Group kladie dôraz na vlastný vývoj softvéru, ktorý zaisťuje maximálnu kybernetickú bezpečnosť.
Dlhodobá perspektíva BESS
Životnosť celého batériového systému je navrhnutá na približne 15 – 20 rokov. BESS je primárne navrhnutý pre služby výkonovej rovnováhy a bude fungovať v rámci agregačného bloku UCED. Veľkokapacitné batériové úložisko, ktoré je vôbec prvým podobným zariadením v celej skupine UCED, umožní navýšiť výkon agregačného bloku, do ktorého sú zapojené decentralizované zdroje spoločnosti.
„Inštalované technológie majú obrovský potenciál pre ďalšie priemyselné areály v Českej republike. Ide o veľmi flexibilné riešenie s viacerými možnosťami využitia - od orezania odberových špičiek, cez využitie v spojení s fotovoltikou, až po obchodovanie s energiami či služby v rámci prenosovej sústavy,“ zdôrazňuje Filla.
Spoločnosť Tesla Energy Group je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.